Zaterdag in 'Hollandse Zaken': de prijs van een mensenleven

vrijdag 16 juli 2021

Op zaterdag 17 juli rond 20.35 uur in 'Hollandse Zaken': wat is een mensenleven waard? De beladen discussie over de groeiende groep veelbelovende maar ook peperdure medicijnen die de komende jaren op de markt gaat komen.

Hoop op genezing, maar tot welke prijs kunnen en willen we dat betalen? Zo vraagt het farmaceutische bedrijf Novartis Nederland bijna 2 miljoen euro voor een nieuw medicijn tegen de zeldzame spierziekte SMA. Het middel Zolgensma is daarmee het duurste medicijn ooit.


In 'Hollandse Zaken' het verhaal van twee kinderen voor wie de behandeling met Zolgensma van levensbelang is. Mees werd geboren met SMA. Baby's met deze aandoening sterven meestal voor hun eerste verjaardag, maar Mees kon meedoen aan een trial in Italië met Zolgensma. Dankzij dat eenmalige infuus van een uur is hij inmiddels een vrolijke peuter van drie jaar. En het verhaal van Liam, ook geboren met SMA. Zijn ouders willen voor hun zoon ook die eenmalige gentherapie waarmee hij misschien wel kan leren lopen. Maar voor Liam is Zolgensma niet beschikbaar. Tenzij ze 2 miljoen euro op tafel kunnen leggen. Daarom zijn ze een crowdfunding-actie begonnen om behandeling van hun zoontje te bekostigen.

De verwachting is dat dankzij genetisch onderzoek de komende jaren veel nieuwe medicijnen tegen zeldzame ziektes ontdekt gaan worden. Als de farmaceutische industrie voor al die medicijnen de hoofdprijs gaat vragen, wordt de zorg onbetaalbaar. Maar die medicijnen niet beschikbaar stellen, betekent ernstige zieke kinderen een behandeling onthouden.

In 'Hollandse Zaken' o.a. medisch-directeur Rick Henderik van Novartis Nederland, artsen, wetenschappers en ouders van patiëntjes over dit wurgende dilemma.

'Hollandse Zaken', zaterdag 17 juli rond 20.35 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Het team van 118 bestrijdt een noodsituatie wanneer een vrachtwagen met miljoenen bijen crasht op de straten van Los Angeles, waardoor een zwerm loskomt.

'9-1-1', om 22.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:35
    De Hoppers
    06:00
    In bed met Olly
  • 06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
    01:30
    Nachtlus
  • 08:35
    Mega Maffe Monsterfreaks
    05:00
    Geen uitzending
  • 08:30
    VLOGLAB Secrets #Stories
    00:55
    NYPD Blue
  • 08:00
    Geen uitzending
    23:00
    3 Days to Kill
  • 06:00
    Qmusic
    01:20
    The Big Bang Theory
  • 07:00
    Willy
    01:00
    Geen uitzending
  • 07:15
    Christmas in Homestead
    23:50
    Country Christmas Album
  • 06:00
    Joe
    01:25
    SOS Piet
  • 06:00
    Radio Nostalgie
    01:05
    De Zussen Coorevits
  • 08:35
    New Girl
    01:40
    Neighbours: A New Chapter
  • 08:25
    NCIS: Los Angeles
    02:00
    Cobra Kai
  • 08:30
    De Dagschotel
    01:45
    Embarrassing Bodies
  • 08:40
    Snapped
    01:25
    Rizzoli & Isles
  • 08:00
    De Tafel van Athumi
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:41
    Publireportage
    05:55
    Sixties To Six
  • 08:00
    Winterse Kost
    01:10
    Veldvers
  • 07:45
    Midsomer Murders
    01:40
    Douglas is Cancelled
  • 08:20
    Below Deck Sailing Yacht
    01:00
    Hudson & Rex
  • 08:40
    Goedemorgen Nederland
    01:15
    EenVandaag
  • 08:40
    MAX Geheugentrainer
    01:35
    Café Kockelmann
  • 08:30
    Maya de Bij
    01:05
    NOS Sport: ISU Wereldbeker Schaatsen