Vrijdag in 'Meldpunt': De grenzen van dementiezorg aan huis

donderdag 5 mei 2022

Het kabinet is niet van plan de benodigde 50.000 verpleeghuisplekken bij te bouwen die nodig zijn om de groeiende zorgvraag, als gevolg van de vergrijzing, op te vangen.

Wie lijdt aan dementie moet thuis verzorgd worden, zegt de minister. Maar tot hoe lang kan dat? En waar kan je heen als het thuis echt niet meer gaat?


Geactiveerd
Geen verpleeghuisplekken, maar verpleegzorgplekken. Daarmee verraste minister Conny Helder (VVD) voor Langdurige Zorg de Tweede Kamer eind maart. De benodigde 50.000 verpleegplekken komen er wel, maar dat worden verpleegzorgplekken aan huis. Wie hulpbehoevend wordt, zal thuis verzorgd worden. Ook met vergevorderde dementie. De minister stelt voor dat deze mensen overdag naar een dagopvang gaan, daar geactiveerd worden, en ’s avonds weer naar huis worden gebracht.

Margareth Hartman (68) zorgt voor haar man Bert (75) die lijdt aan de ziekte van Alzheimer. Zijn dementie is nog in de beginfase. Daarom redt ze het nog. Maar ze heeft nu al gebroken nachten omdat Bert ’s nachts vaak wakker is. 'Wat als hij gaat dwalen, mij niet meer herkend, zijn ontlasting niet meer kan ophouden? Dan hoop je maar dat er plek is in een verpleeghuis', zegt mevrouw Hartman.

Maar die verpleeghuisplekken zijn er nu al onvoldoende en helemaal als het kabinet niet van koers verandert. De minister hoopt dat ouderen bij elkaar gaan wonen in seniorencomplexen met thuiszorg, zoals Liv-Inn in Hilversum. Dat zijn naar eigen zeggen ‘toekomstgerichte woningen met mooie leefruimtes voor ouderen, waarbij je zorg kunt krijgen als dat nodig is en de bewoners aan het roer staan.’ Tot hoe ver gaat de verpleegzorg in dit complex? En hebben zij nu en in de toekomst voldoende medewerkers?

Elles de Bruin praat in de studio door over beide reportages met Margreet Hulshof, van belangenorganisatie Mantelzorgelijk en ouderenpsycholoog Sarah Blom.

Fietshelmverplichting berijders e-bikes
Verder in 'Meldpunt': Sjan Hornman (85) rijdt al enkele jaren zonder helm op een e-bike. Vorig jaar gaat het mis als mevrouw Hornman een auto over het hoofd ziet die van rechts komt. Ze klapt er bovenop en raakt bewusteloos. Als ze bijkomt wordt in het ziekenhuis een flinke hoofdwond dichtgeplakt. Wonder boven wonder knapt ze binnen enkele dagen op. Sindsdien draagt ze een helm tijdens het fietsen. Wat denkt het MAX Opinie Panel over een fietshelmverplichting voor berijders van e-bikes? Elles de Bruin bespreekt het met Evert-Jan Hulshof van Veilig Verkeer Nederland en medisch psycholoog Inge de Vlieger.

'Meldpunt', vrijdag 6 mei om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'VRT Zomerhit' (VRT)

Vanavond stellen de volgende vijf kanshebbers zich voor: Berre met 'Yesterday, Today, Tomorrow', Bart Kaëll met 'Zot verliefd', Bas Serra met 'All Because of You', Laura Tesoro met 'Plastic Paradise' en Niels Destadsbader met 'Vuur en vlam'. En ook deze artiesten maken hun opwachting op het podium: Das Pop, de Gebroeders Ko, Samson & Marie, LUNA en Becky Hill.

'Zomerhit', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Zomerbeelden
    12:25
    De week van Bruzz
  • 11:00
    Radio 2 Top 30
    12:00
    Pukkelpop live
  • 11:55
    Samson en Marie
    12:00
    Zig & Sharko
  • 10:00
    Geen uitzending
    12:00
    Chicago P.D.
  • 11:25
    Achter gesloten deuren
    12:15
    The Real Bling Ring: Hollywood Heist
  • 06:15
    Geen uitzending
    14:10
    The Irrational
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:40
    Airwolf
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:40
    La Brea
  • 10:00
    Joe
    14:25
    Geen uitzending
  • 11:50
    De douane in actie
    12:40
    Friends
  • 11:25
    FBI: Most Wanted
    14:00
    NCIS
  • 11:50
    Storage Wars
    13:40
    Two and a Half Men
  • 11:50
    Property Brothers
    13:35
    The Block Australia
  • 11:45
    Snapped
    16:40
    World's Most Evil Killers
  • 11:23
    Trends Talk
    11:58
    CEO van mijn leven
  • 11:48
    Zo doe je het!
    12:00
    Request
  • 11:55
    Het Weekmenu
    12:35
    Op de Rooster
  • 11:30
    Beyond Paradise
    12:30
    The Hardacres
  • 11:35
    Burn Notice
    18:10
    White Collar
  • 11:25
    We zijn er Bijna!
    12:20
    Sterren NL Top 25
  • 11:40
    Uit de Knipscheer
    12:15
    Dit is de kwestie
  • 11:45
    Molmans
    12:00
    Machtige Mike