Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': alleenstaande AOW'er met klein pensioen de dupe van afschaffen huishoudelijke hulp?

donderdag 8 oktober 2026

Als het aan de coalitiepartijen ligt, moeten ouderen die huishoudelijke hulp nodig hebben om zelfstandig thuis te wonen, die straks zelf betalen. Alleenstaande AOW'ers met een klein pensioen kunnen daardoor tot 184 euro per maand extra kwijt zijn.

Dat berekende het Nibud op verzoek van de ministeries van SZW en VWS. Daarbovenop dreigt een hogere eigen bijdrage voor zorg en verdwijnt de belastingaftrek voor specifieke zorgkosten. Kunnen ouderen met alleen AOW en een klein pensioen dit straks nog betalen? En wie vangt het op als dat niet lukt?


'Meldpunt Actueel' volgt de 80-jarige Lydia van Egmond uit Scheveningen. Zij woont alleen, krijgt AOW en een klein aanvullend pensioen. Door een ernstige afwijking aan haar rug heeft ze huishoudelijke hulp nodig. Nu betaalt zij daarvoor ongeveer 21 euro per maand, maar die kosten lopen fors op als zij de hulp helemaal zelf moet betalen. Ze vertelt: 'Mijn huishoudelijke hulp is zo vreselijk belangrijk voor mij. Als ik die kwijtraak, dan wordt het hier een vervuilde bende.' Ook de 79-jarige Annemarie Wiersma uit Den Haag kan niet zonder hulp. Zij heeft hartklachten, loopt met een rollator en is na het opmaken van haar bed al erg benauwd. 'En dan ben ik nog maar een paar minuten bezig', hijgt ze. Ook voor haar is het afschaffen van huishoudelijke hulp via de Wmo een klap in het gezicht.

Steeds meer kosten uit hetzelfde kleine budget
Het blijft niet bij het afschaffen van de huishoudelijke hulp. Het gaat om een stapeling van zorgmaatregelen die vooral kwetsbare ouderen hard in de portemonnee treft. Uit berekeningen van het Nibud blijkt dat een alleenstaande AOW’er met een klein pensioen in een voorbeeldsituatie tot 184 euro per maand extra kwijt kan zijn. Vrijwilliger Erik Couturier van ANBO-PCOB laat zien wat er bij ouderen thuis gebeurt als zorgkosten, energie, vervoer en andere vaste lasten allemaal uit hetzelfde kleine huishoudbudget moeten worden betaald.
Wie betaalt straks de rekening?

Volgende week wordt de knoop doorgehakt tijdens de begrotingsbehandeling van VWS. In de studio spreekt Elles de Bruin hierover met Hans Spekman, voorzitter van de FNV. Wat blijft er over als steeds meer kosten zich opstapelen? Kunnen ouderen nog zelfstandig thuis blijven wonen? En komt er meer druk te liggen op familie en mantelzorgers als professionele hulp te duur wordt?

'Meldpunt Actueel', vrijdag 9 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Alloo Bij de Wegpolitie' op VTM - Luk Alloo

Agenten onderscheppen een automobilist die veel te snel rijdt. Even later betrappen ze een chauffeur die op de pechstrook geniet van een snack. Een ongeval met een auto in de gracht zorgt voor extra spanning.

'Alloo bij de Wegpolitie', om 22.05 uur bij VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:45
    Ayo-Skate
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Herfstbeelden
  • 07:45
    Hallo Kroket
    05:00
    Geen uitzending
  • 07:35
    VLOGLAB Mystery #Stories
    01:10
    NYPD Blue
  • 01:35
    Geen uitzending
    11:05
    MasterChef Australië
  • 06:00
    Qmusic
    01:35
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:30
    Geen uitzending
  • 07:30
    The Christmas Shepherd
    01:45
    Joe
  • 06:00
    Joe
    01:05
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:25
    Geen uitzending
  • 07:50
    Modern Family
    02:40
    Geen uitzending
  • 07:20
    Pawn Stars
    02:45
    Pawn Stars: Best Of
  • 07:40
    Property Brothers
    02:45
    Geen uitzending
  • 07:15
    Accident, Suicide, or Murder
    02:15
    Geen uitzending
  • 04:08
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:48
    De perfecte oprit
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:30
    Vanavond bij ons
    02:10
    Chris Cooks Cymru
  • 07:25
    Sister Boniface Mysteries
    02:00
    Outrageous
  • 07:45
    Hudson & Rex
    02:05
    NCIS
  • 07:40
    Goedemorgen Nederland
    02:36
    NOS Journaal Laat
  • 07:15
    Tijd voor Max
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 07:50
    De boterhamshow
    02:30
    Draadstaal