'VPRO Tegenlicht': De kracht van Afrika

Hoe ziet Afrika er over vijftig jaar uit? 'VPRO Tegenlicht' kijkt met Afrikaanse denkers en doeners naar verschillende toekomstscenario's. Grenzen zullen vervagen, nieuwe markten zullen bloeien en de bevolking zal groeien naar ruim vier miljard mensen. Veel Afrikanen zien dit als een enorme kans.
Stel dat Afrika zich in de toekomst zou opstellen als een groot machtsblok, wat zou dit dan betekenen voor de rest van de wereld?
Over ongeveer vijftig jaar heeft Afrika niet alleen de grootste groep jonge consumenten in de wereld, maar ook de grootste arbeidsmarkt in handen. En er is een enorme potentie voor het ontwikkelen van groene energie. Hoog tijd dus voor een andere kijk op het Afrikaanse continent. Welke mogelijkheden liggen er op het continent, als Afrika als een groot machtsblok zou opereren? In 'Tegenlicht – De kracht van Afrika' schetsen vijf Afrikaanse denkers en doeners verschillende toekomstscenario's:
- De Kameroense politiek-filosoof Achille Mbembe
- De Nigeriaanse ondernemer Amy Jadesimi
- De Zuid-Afrikaanse travelblogger en TV-presentatrice Katchie Nzama
- De Zimbabwaanse ingenieur en ex-politicus Arthur Mutambara
- De Keniaanse activist en onderzoeker Amos Wemanya
In het nieuwe Afrika zullen regio’s gevormd worden die speciaal gericht zijn op handel, IT, financiële dienstverlening, of het delven en verwerken van grondstoffen tot hoogwaardige producten. Die nieuwe kaart begint zich nu al af te tekenen met vrijhandelszones in Oost- en West-Afrika en het eerste Afrikaanse Continentale Vrijhandelsakkoord (2018). Dit akkoord moet het Afrikaanse continent verenigen in één grote gemeenschappelijke markt en Afrika tot een economisch machtsblok maken. 'Een Afrikaans Schengen, maar dan beter en groter', volgens Amy Jadesimi, CEO van het Nigeriaanse havenbedrijf LADOL.
Er ligt in Afrika niet alleen een enorme economische groeimarkt, het continent heeft ook de beste kaarten voor het ontwikkelen van een grootschalige groene energiesector. In de Sahara ligt nu al het grootste zonnepanelenpark van Afrika, in Kenia ligt het grootste windpark en het Congobekken heeft een enorme capaciteit op het gebied van waterkracht. ‘Afrika heeft de potentie om in de toekomst de Green Energy Super Power van de wereld te worden', constateert Amos Wemanya.
Ondernemer Amy Jadesimi: 'Europa zou daar niet bang voor moeten zijn. Jullie zouden daar juist vol op moeten inspringen, want de kansen liggen hier. Mensen in het westen realiseren zich nog niet wat de vergrijzing in Europa betekent voor jullie pensioenen. Straks zijn jullie afhankelijk van jonge mensen elders in de wereld, die in een groeiende economie werken. En als de meeste jonge mensen straks in Afrika wonen, dan wil je dat dit continent economisch zo succesvol mogelijk wordt, zodat het de economische motor wordt die de rest van de wereld kan voortstuwen.'
Politiek-filosoof Achille Mbembe: 'Over zo’n dertig jaar is de Afrikaanse bevolking verdubbeld. Als je nieuwe consumenten zoekt, is dit de laatste groeimarkt van het kapitalisme. De nieuwe markten zullen hier zijn. […] Europa is oud en moe. Jullie zijn alleen nog maar bezig met de vraag: hoe breien we hier een eind aan? De wereld van morgen kan niet zonder Afrika. Op lange termijn zal het lot van onze planeet bepaald worden op het Afrikaanse continent - hoe onwaarschijnlijk dat nu ook klinkt.'
Regie: Shuchen Tan
Productie: Koos van de Merbel en Olivier Schuringa
Research: Arnout Arens en William de Bruijn
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga
'VPRO Tegenlicht: De kracht van Afrika', maandag 5 december om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2 en vanaf zaterdag 3 december te streamen via vpro.nl/tegenlicht.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'K3 en het lied van de zeemeermin' op VTM: Hanne, Marthe en Julia veranderen in zeemeerminnen
- Ruben Van Gucht haalt uit naar productie en VTM na diskwalificatie in 'De Verraders': 'Er zijn heel veel fouten gemaakt'
- Kijkcijfers: donderdag 3 september 2026
- VRT grijpt in na politieke rel: Ketnetband geschrapt op N-VA-familiedag
- Commissariaat ziet geen toekomst meer voor Ongehoord Nederland
- Marc Coucke over doodsbedreiging na investering in Knokse strandbar in 'Happy Hour'
- 'Een man die mij gaat uitleggen hoe het is om te baren?': act in Got Talent is voer voor discussie tussen Soundos en Marc-Marie
- Wietze Snaak is terug op RTL met 'Snaakse Streken'
- Jade Mintjens fileert de opmerkelijke evolutie van de 'Ge zijt van...'-Facebookgroepen
- 'Meldpunt Actueel' over gebrek aan regels tegen hitte in verpleeghuizen en seniorenwoningen
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol met muzieknieuws
- Nieuwe ochtendshow van Qmusic heet 'Hey Mattie!'
- Nieuwe ochtendshow 'Radio 10 Staat Op! met Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte' begint maandag
- Bijzondere wensen en exclusieve optredens tijdens de NPO Radio 2 Wensweek voor KWF
Multimedia SPOTLIGHT
-
Nieuwe teaser HBO Original-serie 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Videoland toont eerste beelden van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school'
Kijktip van de dag

Hanne, Marthe en Julia genieten van een droomvakantie in Porto Sirento, tot een betovering hen plots in zeemeerminnen verandert. Om niet op te vallen, moeten ze koste wat het kost water vermijden. Wanneer ze ontdekken dat ze na drie dagen voorgoed in hun vinnen vastzitten, begint een race tegen de klok. Slagen ze erin de betovering op tijd te verbreken of verliezen ze voorgoed hun plek als K3?
'K3 en het lied van de zeemeermin', film uit 2024, met oa. de K3-meisjes, om 19.55 uur op VTM.



































