Uniek beeld van de Japanse kampen in Indonesië in de 2DOC: 'Als ik mijn ogen sluit'

woensdag 14 augustus 2024

Wat hebben de vrouwen die als meisjes in de Japanse kampen in voormalig Nederlands-Indië zaten meegemaakt? Velen spraken er helemaal niet over, sinds er vlak na de oorlog in Nederland geen ruimte voor hun leed bleek, maar de beelden staan op hun netvlies gebrand en de herinneringen zijn nog altijd levendig.

In de documentaire 'Als ik mijn ogen sluit' vertellen de betrokken vrouwen voor het eerst de verhalen die ze al heel hun leven met zich mee dragen. De documentaire wordt uitgezonden op de dag van de Nationale Herdenking 15 augustus 1945.


Zowel de moeder als de grootmoeder van regisseur Pieter van Huystee zaten tijdens de oorlog opgesloten in Tjideng, destijds het grootste vrouwenkamp met meer dan tienduizend vrouwen en kinderen. Over hun pijnlijke ervaringen spraken ze nooit met hem. Was het uit schaamte? Was er geen tijd, geen ruimte? Nadat zijn moeder is overleden, stelt Van Huystee eindelijk zijn vragen, niet aan haar, maar aan andere vrouwen die hetzelfde hebben meegemaakt.

Van de kampen bestaan weinig foto's en er is nauwelijks filmmateriaal. Wel zijn er door de vrouwen en kinderen in het kamp honderden tekeningen gemaakt op allerlei verschillende ondergronden: pakpapier, schriftjes, karton. De tekeningen fungeren als een dagboek van de kampbeleving en tonen het verdriet en de pijn, maar ook humor en hoop. Hanneke van der Linden maakte op basis van deze tekeningen en de verhalen van de vrouwen animaties die een indruk geven van wat de vrouwen zien als zij hun ogen sluiten.

Regisseur: Pieter van Huystee
Producent: Tomtit Film
Animaties: Hanneke van der Linden
Muziek: Harry de Wit
Montage: Chris van Oers.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Boomer' (VRT 1)

Jan vergeet zijn en Julies huwelijksverjaardag en probeert het goed te maken door een dag vol verrassingen te organiseren voor Julie, inclusief een bezoek aan een chic hotel mét wellness. Maar al snel blijkt dat plannen maken makkelijker is dan ze uit te voeren.

'Boomer', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:40
    Hoodie: compilatie
    01:20
    Het weer (middag)
  • 08:00
    Radio 2: Weekwatchers
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 09:05
    Nachtwacht
    05:00
    Geen uitzending
  • 08:45
    Code van Coppens
    00:40
    Gooische Vrouwen
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:15
    Random Breath Test
  • 04:55
    Geen uitzending
    00:40
    The Big Bang Theory
  • 07:00
    Willy
    00:20
    Xena: Warrior Princess
  • 08:30
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    01:15
    The Golden Girls
  • 08:05
    Geen uitzending
    01:55
    De Tafel van Gert
  • 08:45
    Walker
    01:30
    FBI
  • 09:05
    NCIS: Los Angeles
    01:10
    Fear Factor USA.
  • 08:30
    The Block Australia
    01:30
    Botched
  • 08:25
    Cold Case
    01:05
    The Rookie
  • 09:00
    Z-Weekoverzicht
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:06
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 08:55
    Loďc zot van koken weekmenu
    01:30
    Puur Oosters - Japans
  • 08:30
    Death in Paradise
    01:40
    The Hardacres
  • 08:55
    Below Deck Sailing Yacht
    01:05
    First Dates Australia
  • 09:00
    Home Away from Home
    01:05
    NOS Journaal Laat
  • 08:40
    Kassa
    01:25
    Nieuwsuur
  • 09:05
    Boswachters gezocht
    01:30
    Vol gas door de modder