Synaps onderzoekt wurgcontract van oliegigant ExxonMobil in Guyana

In Guyana, een straatarm land in Zuid-Amerika, is enkele jaren geleden een enorme olievondst gedaan door oliegigant ExxonMobil. De verwachting is dat uit de Guyanese wateren straks zo'n 700.000 olievaten per dag worden gepompt, ter waarde van zo'n 5 miljard dollar.
Dit zet het land in de top 10 van olieproducerende landen ter wereld. Maar Guyana is politiek niet heel stabiel en kampt met enorme corruptie en wanbeleid. De regering weet bovendien niets van de oliehandel en heeft een 'wurgcontract' getekend; slechter dan welk contract met een olieproducerend land dan ook. In een nieuwe aflevering van 'Synaps' reist journalist Thomas Loudon samen met regisseur Kim Smeekes naar Guyana om te kijken wat het land opschiet met de olievondst.
Het contract tussen Exxon en de regering van Guyana kent een aantal opvallende punten. Het land krijgt maar 2% van de royalties, terwijl minstens 10% gangbaar is. Bovendien moet het de rente op de leningen van Exxon betalen. En als Guyana een nieuwe wet wil invoeren die Exxon kan schaden, dan moet deze wet eerst voorgelegd worden aan een arbitragecommissie in Washington. Tot slot loopt Guyana veel geld mis omdat Exxon vrijwel compleet is vrijgesteld van belastingen. Guyana is bovendien slecht voorbereid op eventuele olielekkages. Er is een plan, maar dat is nog steeds een concept, terwijl het pompen al is begonnen. Wereldwijd komen olielekkages veelvuldig voor. In 2018 137 keer. Dat zijn 11 lekkages per maand. Voor Guyana zou een olieramp catastrofaal zijn. Het land ligt grotendeels onder de zeespiegel. Het vervuilde water zou enorme schade aanrichten, bijvoorbeeld in het beschermde natuurgebied Shell beach. Ook de lokale visserij, waarin tussen de 25.000 en 30.000 mensen werkzaam zijn, staat door de olievondst onder druk.
'Synaps' is een platform voor onderzoeksjournalistiek uit het buitenland van BNNVARA. Behalve op televisie maakt het collectief van onderzoeksjournalisten van 'Synaps' ook podcasts en beheert het online kanalen. Elke nacht van zaterdag op zondag, tussen 01.30 en 02.00 uur is 'Synaps' te beluisteren op NPO Radio 1.
'Synaps' is donderdag 12 maart om 22.50 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nick Schilder, Davina Michelle, Yves Berendse en Waylon zingen met nieuw talent in 'Sing With Me'
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- #LikeMe gaat door: seizoen 7 aangekondigd
- Kijkcijfers: donderdag 2 april 2026
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Familie' - PREVIEW
- Dit zijn zaterdag de onderwerpen van 'Kassa'
- Van VRT naar VTM: An Lemmens verrast Yasmina in laatste Blind Auditions van 'The Voice'
- The Cats ontvangt NPO Radio 5 Evergreen Award
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' viert start Evergreen week van de jaren 60
- Estelle Cruijff en Johnny de Mol luiden weekend in met nieuwe radioshow op Radio Noordzee
- Politiek commentator Kees Boonman stopt bij 'Nieuwsweekend'
Multimedia SPOTLIGHT
-
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol' -
Noah zet alles op alles in 'So You Think You Can Dance' -
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max
Kijktip van de dag

Twee van de kandidaten nemen het meteen tegen elkaar op in een duel, waarbij de verliezer direct afvalt. Na deze eerste schifting blijven nog 89 kandidaten over in de strijd om 40.000 euro.
'The Floor', om 20.30 uur op VTM.



































