Podcast 'De Ranchi Baby's – een koloniale erfenis' bij de NTR

Eén stoomschip. Vijf uitzonderlijke verhalen. Ze kwamen ter wereld in 1950 terwijl hun ouders onderweg waren van het net onafhankelijk geworden Indonesië naar Nederland.
De vijf ‘Ranchibaby's': verbonden door een beladen koloniaal verleden met ieder een eigen verhaal, verteld door documentairemaker Joost Wilgenhof met onderzoeker Esther Captain.
Het is 1950: Nederland heeft net de Indonesische onafhankelijkheid erkend. KNIL-militairen en hun families moesten het land in alle haast per schip verlaten. Hun families woonden vaak al generaties lang in de kolonie Nederlands-Indië, maar die bestaat niet meer. Nederland is voor de meeste opvarenden nog onbekend terrein. Als het schip een maand later aanmeert in Amsterdam zijn er maar liefst 37 baby’s geboren. Documentairemaker Joost Wilgenhof begint zijn speurtocht om alle 37 Ranchibaby's, inmiddels 72 jaar oud, te vinden.
Dat niet alle baby's eenzelfde verhaal hebben blijkt bijvoorbeeld uit de gesprekken met Martin, de laatst geboren Ranchibaby, wiens vader een KNIL-militair was die hij nog steeds bewondert. Chris heeft een heel ander beeld van zijn vader en noemt hem een moordenaar. James, die vernoemd werd naar de kapitein van de Ranchi heeft zijn hele leven het idee gehad dat zijn vader hem als soldaat behandelde. En dan is er nog het bijzondere verhaal van Lasmi, wier vader als 'inlandse militair’ op de dodenlijst stond van Soekarno. Bij aankomst in Nederland bleef de familie jarenlang statenloos. Lasmi's vader voelde zich in de steek gelaten door de Nederlandse overheid, net als Ranchibaby Marja die bij aankomst bijna direct in een kindertehuis terecht kwam. De Ranchi Baby’s – een koloniale erfenis duikt in hun geschiedenis en worsteling met het koloniale verleden.
Waar aan het begin van hun leven een verbintenis ontstond door stoomschip Ranchi, zo uiteenlopend zijn hun levens verstreken en visies op het verleden gevormd. Aan het einde van de serie brengt Joost Wilgenhof de Ranchibaby’s bij elkaar voor een reünie. Vinden ze erkenning en herkenning bij elkaar?
Aflevering 1 van 'De Ranchi Baby’s' verschijnt op 5 oktober bij de NTR en DOCS. De serie van zes afleveringen is vanaf 5 oktober beschikbaar via NPO Radio 1 en alle podcast-apps.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Play zendt samen met DAZN finale Croky Cup uit
- Kijk nu de spannende nieuwe trailer van 'De Twaalf - De botoxmoorden'
- Voetbalfans winnen: Telenet brengt Jupiler Pro League en topcompetities terug op Play Sports
- Reünie-aflevering 'Een Vergetelijk Mooie Reis' bij MAX
- Mysterieuze raadsels en historische keerpunten in mei op The HISTORY Channel
- Nieuw gezin krijgt 'Blind Gekocht'-experten stil
- Wim Willaert gaat op afzondering in 'Door de Bomen'
- 4 en 5 mei 2026: herdenken en vieren bij de NOS
- TV5MONDE over Cannes Filmfestival in mei
- Ontdek wat de Disney Channels deze maand te bieden hebben
- Qmusic lanceert 'Mattie versus Marieke': de spannendste strijd dwars door Nederland
- JOE roept mei uit tot Topmaand: elke vrijdag een gloednieuwe top 100
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanaf Westerkwartier
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Ronald Giphart start boekenclub in 'De Taalstaat' en leest samen met luisteraars
Multimedia SPOTLIGHT
-
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht
Kijktip van de dag

Anne en Hannelore geven de experten twee opties: een woning voor Anne alleen of een huis voor hen samen. Britt en Nils hopen dan weer op een laagbouwwoning voor henzelf en hun dochtertje Gloria.
'Blind Gekocht', om 21.15 uur op Play.



































