Maandag in 'VPRO Tegenlicht': The Gender Games

maandag 29 augustus 2022

Kan topsport een sector worden waarin voorbeeldige gelijkheid bestaat? Campagnes voor gelijker salaris tussen mannelijke en vrouwelijke topsporters behalen de eerste successen.

Er is inmiddels veel onderzoek gaande naar inclusie en gelijkheid in de sport en veel sporters zetten zich in tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld. Maar er is nog een lange weg te gaan, want professionele hardloopwedstrijden in de vrouwencategorie worden nog steeds beheerst door geslachtstesten, metingen van testosterongehaltes en rechtszaken.


Transgender vrouwen die zich aanmelden voor damescompetities leiden steevast tot felle discussies. Level playing field en inclusiviteit in de sport lijken te botsen met biologische verschillen en fair play. Zijn gender-inclusieve sporten en eerlijke competities met elkaar in overeenstemming te brengen? 'VPRO Tegenlicht' werpt een blik op de sportindustrie en vraagt vrouwelijke sporters en gender-theoretici naar hun ideale toekomst van de vrouwensport.

Met onder anderen:

Payoshni Mitra (zij/haar), campagnevoerder voor de afschaffing van sekse-testen in de vrouwensport.

Madeleine Pape (zij/haar), ex-hardloopster. Ze was tijdens haar carrière getuige van genderongelijkheid en de ontwikkeling van geslachtscontroles. Nu houdt ze zich bezig met onderzoek naar inclusie en gelijkheid in de sport.

Judith Butler (die/diens), Amerikaans filosoof en genderwetenschapper.

Anne Liebermann (die/diens), directeur van Athlete Ally, een organisatie die zich inzet tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld.

Pia Mann (zij/haar), voetbalactivist bij Discover Football, een Duits netwerk dat voetbal gebruikt in de strijd tegen discriminatie van vrouwen*.

Charlotte Jerke (zij/haar), trans vrouw, docent op een middelbare school in Berlijn en voetbalster bij vrouwen*voetbalclub DFC Kreuzberg.

Aminatou Seyni (zij/haar), een Nigerse atlete die door regels van World Athletics niet meer mocht uitkomen op de 400 meter sprint, vanwege een te hoog gehalte aan mannelijke hormonen.

Richard Budgett (hij/hem), medisch directeur van het IOC. Hij kwam terug op zijn eerdere punt dat trans vrouwen moest verplichten om hun testosteron te verlagen om mee te kunnen doen in competities.

* = cisvrouwen, non-binaire personen, trans vrouwen

Regie: Nirit Peled
Research: Carlijn Teeven, William de Bruijn
Montage: Paul Delput
Productie: Koos van de Merbel, Regina Rijpkema
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga

'VPRO Tegenlicht: The Gender Games', maandag 29 augustus om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Rugzak' seizoen 2 met Jonatan Medart

De groep zet haar eerste stappen op de eeuwige sneeuw. Met crampons onder de voeten wordt elke beweging precair. De Andes eist volledige aandacht. De klim wordt zo steil dat zelfs Toby naar adem hapt. Op deze hoogte krijgt Rob een onverwachte ontroering wanneer zijn oudste zoon opduikt. Regula wordt intussen door hoogteziekte op de knieën gedwongen. Hier, in ijs en ijle lucht, blijkt hoe prachtig maar meedogenloos de Andes is.

'De Rugzak', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:50
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 02:40
    Nachtlus
    23:50
    90 minutes
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:05
    Geen uitzending
    00:25
    Gooische Vrouwen
  • 02:35
    Geen uitzending
    00:10
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 01:30
    Geen uitzending
    23:25
    Monster Hunter
  • 01:10
    Geen uitzending
    00:05
    60 Days In
  • 00:50
    Geen uitzending
    00:15
    Buffy the Vampire Slayer
  • 01:05
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 02:40
    Geen uitzending
    00:15
    De Tafel van Gert
  • 02:50
    Geen uitzending
    00:45
    New Girl
  • 02:25
    Geen uitzending
    00:20
    Bar Rescue
  • 02:35
    Geen uitzending
    00:40
    Bachelor in Paradise Australia
  • 01:25
    Geen uitzending
    00:15
    Family Law
  • 02:42
    Herhalingslus
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:04
    Zo doe je het!
    00:00
    Oh What A Night
  • 03:45
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    00:05
    Guten Appetit
  • 03:55
    Midsomer Murders
    00:40
    Marie Antoinette
  • 03:25
    Below Deck
    00:20
    The Resident
  • 03:20
    NOS Journaal
    00:40
    Pauw & De Wit
  • 01:05
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 04:05
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    00:20
    Nog Eén Keer Fit