Maandag in 'VPRO Tegenlicht': The Gender Games

maandag 29 augustus 2022

Kan topsport een sector worden waarin voorbeeldige gelijkheid bestaat? Campagnes voor gelijker salaris tussen mannelijke en vrouwelijke topsporters behalen de eerste successen.

Er is inmiddels veel onderzoek gaande naar inclusie en gelijkheid in de sport en veel sporters zetten zich in tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld. Maar er is nog een lange weg te gaan, want professionele hardloopwedstrijden in de vrouwencategorie worden nog steeds beheerst door geslachtstesten, metingen van testosterongehaltes en rechtszaken.


Transgender vrouwen die zich aanmelden voor damescompetities leiden steevast tot felle discussies. Level playing field en inclusiviteit in de sport lijken te botsen met biologische verschillen en fair play. Zijn gender-inclusieve sporten en eerlijke competities met elkaar in overeenstemming te brengen? 'VPRO Tegenlicht' werpt een blik op de sportindustrie en vraagt vrouwelijke sporters en gender-theoretici naar hun ideale toekomst van de vrouwensport.

Met onder anderen:

Payoshni Mitra (zij/haar), campagnevoerder voor de afschaffing van sekse-testen in de vrouwensport.

Madeleine Pape (zij/haar), ex-hardloopster. Ze was tijdens haar carrière getuige van genderongelijkheid en de ontwikkeling van geslachtscontroles. Nu houdt ze zich bezig met onderzoek naar inclusie en gelijkheid in de sport.

Judith Butler (die/diens), Amerikaans filosoof en genderwetenschapper.

Anne Liebermann (die/diens), directeur van Athlete Ally, een organisatie die zich inzet tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld.

Pia Mann (zij/haar), voetbalactivist bij Discover Football, een Duits netwerk dat voetbal gebruikt in de strijd tegen discriminatie van vrouwen*.

Charlotte Jerke (zij/haar), trans vrouw, docent op een middelbare school in Berlijn en voetbalster bij vrouwen*voetbalclub DFC Kreuzberg.

Aminatou Seyni (zij/haar), een Nigerse atlete die door regels van World Athletics niet meer mocht uitkomen op de 400 meter sprint, vanwege een te hoog gehalte aan mannelijke hormonen.

Richard Budgett (hij/hem), medisch directeur van het IOC. Hij kwam terug op zijn eerdere punt dat trans vrouwen moest verplichten om hun testosteron te verlagen om mee te kunnen doen in competities.

* = cisvrouwen, non-binaire personen, trans vrouwen

Regie: Nirit Peled
Research: Carlijn Teeven, William de Bruijn
Montage: Paul Delput
Productie: Koos van de Merbel, Regina Rijpkema
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga

'VPRO Tegenlicht: The Gender Games', maandag 29 augustus om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De ruwbouw gaat in alle vier de panden volop vooruit. Vandaag ontdekken de koppels uit Kessel en Aalst welke maquettes de voorkeur krijgen van de jury. De deadline komt ondertussen steeds dichterbij en Johny laat dat nog eens duidelijk voelen.

'Huis Gemaakt', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:40
    Dodo
    01:05
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 06:45
    Sarah knutselt
    05:00
    Geen uitzending
  • 06:40
    Heidi
    01:00
    Gooische Vrouwen
  • 02:20
    Geen uitzending
    23:00
    Déjà Vu
  • 06:00
    Qmusic
    22:50
    The Island
  • 01:45
    Geen uitzending
    00:40
    All New Traffic Cops
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:30
    9-1-1
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:10
    This Is Us
    01:15
    FBI
  • 06:45
    Brooklyn Nine-Nine
    01:25
    MacGyver
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:45
    Botched
  • 06:45
    Cold Case Killers
    01:15
    Murder suspect
  • 04:10
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:40
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 06:40
    Tot op de Graat
    01:15
    Puur Oosters - Japans
  • 06:00
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 06:40
    Make You Laugh Out Loud
    01:25
    Grey's Anatomy
  • 06:45
    NOS Journaal
    01:00
    EenVandaag
  • 04:00
    Suhoor Stories
    01:20
    De Nachtzoen
  • 06:45
    Noddy, de detective
    01:45
    First Dates