Maandag in 'VPRO Tegenlicht': The Gender Games

maandag 29 augustus 2022

Kan topsport een sector worden waarin voorbeeldige gelijkheid bestaat? Campagnes voor gelijker salaris tussen mannelijke en vrouwelijke topsporters behalen de eerste successen.

Er is inmiddels veel onderzoek gaande naar inclusie en gelijkheid in de sport en veel sporters zetten zich in tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld. Maar er is nog een lange weg te gaan, want professionele hardloopwedstrijden in de vrouwencategorie worden nog steeds beheerst door geslachtstesten, metingen van testosterongehaltes en rechtszaken.


Transgender vrouwen die zich aanmelden voor damescompetities leiden steevast tot felle discussies. Level playing field en inclusiviteit in de sport lijken te botsen met biologische verschillen en fair play. Zijn gender-inclusieve sporten en eerlijke competities met elkaar in overeenstemming te brengen? 'VPRO Tegenlicht' werpt een blik op de sportindustrie en vraagt vrouwelijke sporters en gender-theoretici naar hun ideale toekomst van de vrouwensport.

Met onder anderen:

Payoshni Mitra (zij/haar), campagnevoerder voor de afschaffing van sekse-testen in de vrouwensport.

Madeleine Pape (zij/haar), ex-hardloopster. Ze was tijdens haar carrière getuige van genderongelijkheid en de ontwikkeling van geslachtscontroles. Nu houdt ze zich bezig met onderzoek naar inclusie en gelijkheid in de sport.

Judith Butler (die/diens), Amerikaans filosoof en genderwetenschapper.

Anne Liebermann (die/diens), directeur van Athlete Ally, een organisatie die zich inzet tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld.

Pia Mann (zij/haar), voetbalactivist bij Discover Football, een Duits netwerk dat voetbal gebruikt in de strijd tegen discriminatie van vrouwen*.

Charlotte Jerke (zij/haar), trans vrouw, docent op een middelbare school in Berlijn en voetbalster bij vrouwen*voetbalclub DFC Kreuzberg.

Aminatou Seyni (zij/haar), een Nigerse atlete die door regels van World Athletics niet meer mocht uitkomen op de 400 meter sprint, vanwege een te hoog gehalte aan mannelijke hormonen.

Richard Budgett (hij/hem), medisch directeur van het IOC. Hij kwam terug op zijn eerdere punt dat trans vrouwen moest verplichten om hun testosteron te verlagen om mee te kunnen doen in competities.

* = cisvrouwen, non-binaire personen, trans vrouwen

Regie: Nirit Peled
Research: Carlijn Teeven, William de Bruijn
Montage: Paul Delput
Productie: Koos van de Merbel, Regina Rijpkema
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga

'VPRO Tegenlicht: The Gender Games', maandag 29 augustus om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Restaurant Misverstand' (VRT 1)

Vandaag draaien we een proefdag in het restaurant. Om zachtjes te starten, zijn de familieleden van de medewerkers de eerste gasten. Voor zowel keuken- als zaalpersoneel is het spannend om voor het eerst in het restaurant te werken. Danny kan al meteen zijn beenhouwershart ophalen. Na de werkdag kunnen de medewerkers samen ontspannen en genieten in de vakantiehuisjes.

'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:30
    De Faker
    01:05
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    01:20
    Nachtlus
  • 07:35
    De Marsupilami's
  • 07:25
    Hallo K3
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:35
    Random Breath Test
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    00:30
    American Horror Story: NYC
  • 07:00
    Willy
    00:05
    Mee met de Flikken
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:20
    9-1-1
  • 06:00
    Joe
    01:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:15
    De Tafel van de Week
  • 07:35
    Friends
    01:00
    Criminal Minds
  • 07:40
    Family Matters
    01:00
    MacGyver
  • 07:05
    The Real Housewives of Beverly Hills
    01:40
    Kinderen kopen een huis
  • 07:35
    Cold Case Killers
    01:20
    C.S.I. New York
  • 04:04
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:36
    Het appartement
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:40
    A la carte
    01:25
    Becoming Meewis
  • 07:00
    All Creatures Great and Small
    01:00
    Murdoch Mysteries
  • 07:30
    The Kardashians
    01:00
    Below Deck Down Under
  • 07:40
    Goedemorgen Nederland
    01:15
    MolTalk
  • 07:15
    Tijd voor Max
    01:25
    De Nachtzoen
  • 07:40
    Zin in Zappelin
    01:25
    First Dates