Maandag in 'VPRO Tegenlicht': The Gender Games

maandag 29 augustus 2022

Kan topsport een sector worden waarin voorbeeldige gelijkheid bestaat? Campagnes voor gelijker salaris tussen mannelijke en vrouwelijke topsporters behalen de eerste successen.

Er is inmiddels veel onderzoek gaande naar inclusie en gelijkheid in de sport en veel sporters zetten zich in tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld. Maar er is nog een lange weg te gaan, want professionele hardloopwedstrijden in de vrouwencategorie worden nog steeds beheerst door geslachtstesten, metingen van testosterongehaltes en rechtszaken.


Transgender vrouwen die zich aanmelden voor damescompetities leiden steevast tot felle discussies. Level playing field en inclusiviteit in de sport lijken te botsen met biologische verschillen en fair play. Zijn gender-inclusieve sporten en eerlijke competities met elkaar in overeenstemming te brengen? 'VPRO Tegenlicht' werpt een blik op de sportindustrie en vraagt vrouwelijke sporters en gender-theoretici naar hun ideale toekomst van de vrouwensport.

Met onder anderen:

Payoshni Mitra (zij/haar), campagnevoerder voor de afschaffing van sekse-testen in de vrouwensport.

Madeleine Pape (zij/haar), ex-hardloopster. Ze was tijdens haar carrière getuige van genderongelijkheid en de ontwikkeling van geslachtscontroles. Nu houdt ze zich bezig met onderzoek naar inclusie en gelijkheid in de sport.

Judith Butler (die/diens), Amerikaans filosoof en genderwetenschapper.

Anne Liebermann (die/diens), directeur van Athlete Ally, een organisatie die zich inzet tegen ongelijkheid en discriminatie in de sportwereld.

Pia Mann (zij/haar), voetbalactivist bij Discover Football, een Duits netwerk dat voetbal gebruikt in de strijd tegen discriminatie van vrouwen*.

Charlotte Jerke (zij/haar), trans vrouw, docent op een middelbare school in Berlijn en voetbalster bij vrouwen*voetbalclub DFC Kreuzberg.

Aminatou Seyni (zij/haar), een Nigerse atlete die door regels van World Athletics niet meer mocht uitkomen op de 400 meter sprint, vanwege een te hoog gehalte aan mannelijke hormonen.

Richard Budgett (hij/hem), medisch directeur van het IOC. Hij kwam terug op zijn eerdere punt dat trans vrouwen moest verplichten om hun testosteron te verlagen om mee te kunnen doen in competities.

* = cisvrouwen, non-binaire personen, trans vrouwen

Regie: Nirit Peled
Research: Carlijn Teeven, William de Bruijn
Montage: Paul Delput
Productie: Koos van de Merbel, Regina Rijpkema
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga

'VPRO Tegenlicht: The Gender Games', maandag 29 augustus om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Petra De Sutter in 'De Columbus'

In de tweede aflevering van 'De Columbus' gaat Petra De Sutter mee op avontuur. Arts, professor, rector van de Universiteit Gent... Petra draagt heel wat hoedjes en heeft een indrukwekkende carrière opgebouwd. Maar echte rust vinden blijft een uitdaging. Twee joviale Sarden proberen haar alvast op weg te helpen… met een glaasje mirto.

'De Columbus', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:50
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:15
    Geen uitzending
    05:20
    Kabouter Plop
  • 01:50
    Geen uitzending
    07:15
    De alarmcentrale: pech onderweg
  • 01:10
    Yellowjackets
    01:20
    Geen uitzending
  • 01:50
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:10
    Baywatch
  • 02:05
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 00:30
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 02:05
    Criminal Minds
    01:10
    Fire Country
  • 01:45
    See
    01:20
    Taxi Driver
  • 01:15
    Extreme Makeover: Home Edition
    02:00
    Het Perfecte Plaatje
  • 01:35
    C.S.I. New York
    02:00
    Geen uitzending
  • 01:15
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:00
    Red de meubelen
    00:00
    Oh What A Night
  • 01:25
    Bon Appetit
    01:00
    Tot op de Graat
  • 01:35
    Midsomer Murders
    01:35
    London Kills
  • 02:00
    Lie to Me
    01:40
    Grey's Anatomy
  • 01:50
    EenVandaag
    01:50
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:30
    Dit is de Week
    01:30
    Buitenhof
  • 01:10
    Eurosonic Noorderslag 2026
    01:35
    NOS Studio Sport