'Kruispunt': Het is mooi geweest - Visies op Voltooid Leven

Dochter oud-CDA Tweede Kamerlid Frans Jozef van der Heijden, die in 2016 samen met zijn vrouw uit het leven stapte, doet voor het eerst haar verhaal.
Eind oktober 2016 wordt Nederland opgeschrikt door tragisch nieuws: Oud CDA-kamerlid Frans Jozef van der Heijden (78) maakte samen met zijn vrouw Gonnie (76) een eind aan zijn leven. In hun overlijdensadvertentie maken ze een laatste statement: mensen die hun leven voltooid achten, zouden de mogelijkheid moeten hebben het te beëindigen, voordat het 'in groot lijden en last dreigt te eindigen'. Hun dochter Priska van der Heijden doet in 'KRO-NCRV Kruispunt' haar verhaal en vertelt openhartig over de doodswens en het sterven van haar ouders.
Het statement van het echtpaar van der Heijden wordt eind deze maand weer zeer actueel, als een kabinetsonderzoek verschijnt naar de vraag hoeveel (gezonde) 55plussers een doodswens hebben en waarom zij hun leven voltooid achten. D66 komt daarna met een voorstel voor een voltooid-levenwet. 'KRO-NCRV Kruispunt' staat stil bij dit complexe onderwerp en praat met nabestaanden, artsen en onderzoeker Paul Schnabel over voltooid leven.
De vader van Ellen was 72. Een fitte man die graag golfde. Hij mankeerde niets, maar het vooruitzicht af te takelen boezemde hem zodanig angst in dat hij uit het leven wilde stappen voor het zover was. Voor euthanasie kwam hij niet in aanmerking. Ellen: 'Zijn doodswens was serieus. We hadden het graag binnen de wet gedaan, maar dat kon niet. Ik vind dat dat mogelijk zou moeten zijn.'
Paul Schnabel presenteerde in 2016 het onderzoek van zijn 'commissie van wijzen', aan toenmalig minister Schippers (VWS) en Van der Steur (Justitie en Veiligheid). De commissie adviseerde tegen een nieuwe wet Voltooid Leven. De huidige euthanasiewet, zo zei Schnabel, biedt genoeg ruimte voor de meeste mensen die dood willen. De groep die 'klaar met leven' is, zonder dat ze verder ook maar iets mankeert, zou maar uiterst klein zijn. Hij vindt niet dat de overheid voor deze groep het levenseinde zou moeten regelen. Bovendien, en dat is eigenlijk zijn grootste bezwaar, zal een voltooid leven wet de huidige euthanasiewet van binnen uithollen, terwijl die wet juist zo goed in elkaar zit. Vier jaar na dato kijkt Schnabel hoofdschuddend toe als zijn partij zo meteen tóch een initiatiefwet Voltooid Leven indient.
Ook twee huisartsen vertellen in 'KRO-NCRV Kruispunt' over hun bedenkingen tegen een dergelijke wet. Jeannette van Andel, die in 2014 stopte met haar werk als SCEN-arts omdat ze de druk om euthanasie te verlenen te groot vond worden: 'Ik zou als arts nooit een gezond mens kunnen doden. Het gaat vaak over de autonomie van de patiënt maar hoe zit het met de autonomie van de dokter?' Ook Constance de Vries, arts bij de Levenseindekliniek, gespecialiseerd in complexe euthanasievragen, ziet niets in een voltooidleven-wet: 'Wij artsen moeten in de euthanasiewet over een hek heen met alle haken en ogen van dien. De Wet Voltooid Leven maakt een gat in die heg waar je gewoon doorheen kan kruipen. Dan ga ik als arts toch mijn nek niet meer uitsteken?'
En de vader van Ellen? Samen met Ellen en haar zus zocht en vond hij een medicijn uit het buitenland, waarmee hij, in bijzijn van zijn dochters, zelf een eind aan zijn leven maakte. Ellen blikt terug op zijn sterfbed (zou het medicijn werken? Wat als het mislukt) en pleit voor medische begeleiding voor mensen als haar vader.
'Kruispunt', maandag 27 januari om 22.40 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: 17, 18 en 19 april 2026
- VRT Checkweken voeren strijd op tegen desinformatie
- Kijk het nieuwe seizoen van 'Anything But Gray' op HGTV
- De strijd barst los: 100 enthousiaste kandidaten, maar slechts 1 kan zich tot 'Homo Universalis' kronen
- ‘De Container Cup’ terug op Play: topsporters en BV’s opnieuw de arena in vanaf maandag
- 'Je Zal Het Maar Hebben Special' over Sheneeva en Chenelva
- Día de muertos met Julius Persoone in 'Celebrity MasterChef Vlaanderen'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Driedelige special volgt siamese tweeling Sheneeva en Chenelva op weg naar zelfstandigheid
- VRT Canvas brengt documentaire 'Dennis Tyfus - Eindelijk op canvas'
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance'
Kijktip van de dag

Ex-profwielrenner Greg Van Avermaet en ex-profvoetballer en voormalig Rode Duivel Jelle Van Damme zijn nu toppers op de gravelbike. Wie van hen blijkt de sterkste in de zeven disciplines in de container?
'De Container Cup', om 22/20 uur op Play.



































