'Het Uur van de Wolf': That Day – Afscheid van Golden Earring

Op 5 februari 2021 wordt bekend dat gitarist George Kooymans lijdt aan de progressieve ziekte ALS. Daarmee komt een abrupt einde aan de legendarische Haagse rockband Golden Earring. 'Het Uur van de Wolf' blikt maandag 8 en dinsdag 9 november terug op hun zestig-jarige bestaan in het tweeluik 'That Day – afscheid van Golden Earring'.
De documentaire bevat nog niet eerder vertoonde concertfragmenten, werkopnamen en nieuw archiefmateriaal, deels afkomstig uit privé-archieven.
Regisseur Marcel de Vré stelt zichzelf in 'That Day' de vraag hoe het de band is gelukt zestig jaar overeind te blijven. Zijn film maakt duidelijk dat dit niet vanzelfsprekend was. De personele bezetting wordt regelmatig aangepast, er ontbreekt een echte leider, de onderlinge communicatie is beperkt, de heren hebben een hekel aan repeteren en worstelen regelmatig met onzekerheid.
Het turbulente leven van Golden Earring wordt in 'That Day' gereconstrueerd aan de hand van de persoonlijke getuigenissen van direct betrokkenen uit heden en verleden. Mannen van het eerste uur als drummer Fred van der Hilst, gitarist Peter de Ronde en zanger Frans Krassenburg schetsen het beeld van de jaren zestig, waarin George Kooymans drukker is met zijn duiven dan met zijn gitaar en Rinus Gerritsen noodgedwongen bas gaat spelen zonder een noot te kunnen lezen. 'We ontwikkelden ons al snel van bubblegumbandje naar rock and roll band', zegt Krassenburg, die begrijpt dat hij plaats moet maken voor Barry Hay. Cesar Zuiderwijk wordt de nieuwe drummer en zorgt voor meer stabiliteit.
Willem van Kooten, nauw betrokken bij de opkomst van Golden Earring, herinnert zich dat de band in Radar Love geen hit zag. Hij bedingt dat het nummer de B-zijde van de nieuwe single wordt. De rest is geschiedenis. Golden Earring blijkt rijp voor Amerika. Bij het vertrek op Schiphol is er veel media-aandacht. Van Kooten: 'In werkelijkheid waren de vergunningen niet op orde. De mannen zijn via een achterdeur naar mijn kantoor vertrokken en hebben daar dagenlang chocomel gedronken en gebowld.'
De documentaire staat stil bij goede en slechte tijden. Het uitblijven van nieuwe hits in de jaren tachtig doet de bandleden besluiten met een laatste LP afscheid te nemen. Tot het succes van Twilight Zone plotseling nieuwe kansen biedt. Begin jaren negentig kondigt zich een financiële crisis aan. Als Van Kooten geen krediet meer verleent, brengt The Naked Truth uitkomst. Deze akoestische interpretatie van eerdere hits wordt met een miljoen verkochte exemplaren het grootste succes.
Het zijn uiteindelijk niet de artistieke experimenten met musici van buiten, de gevoeligheid voor trends en mode, niet de heimwee van George tijdens de reizen door de VS en ook niet de financiële worstelingen die het einde brengen, maar de gezondheid van componist/zanger/gitarist Kooymans. De mannen doen er direct het zwijgen toe. Saxofonist Bertus Borgers: 'Ze willen geen BN’ers zijn, geen bekendheid.'
De documentaire haakt aan bij de actualiteit. Jaap Schut, eigenaar van Nederlands enige rockmuseum, bezoekt de burgemeester van Den Haag en bespreekt het ontwerp voor een monument op het Malieveld.
Golden Earring themaweek
In de week voorafgaand aan 'That Day' zendt NPO2 Extra een week lang concerten en documentaires uit over Golden Earring. Radio 2 zal in het weekeinde van 5 en 6 november tracks van Golden Earring laten horen en de aflevering uit de video-serie Classic Tracks over Radar Love opnieuw in de etalage zetten. De Nacht van de Popmuziek zal op zaterdag 6 november op NPO3 aandacht besteden aan de band.
'Het Uur van de Wolf', maandag 8 en dinsdag 9 november om 20.30 uur bij de NTR op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijk naar Tom Hiddleston in 'Pompeii: Out of Time' nieuw op National Geographic
- Wilfred Genee presenteert nieuw programma 'Mi Dushi: Wat is dan liefde?'
- Kijk vanaf zondag 'How Close Can I Beach' op HGTV
- Driedelige documentaire 'Big Girls Wanted: Escaping Pearadise' op TLC
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Peter Pannekoek eerste gast in 'VPRO Zomergasten'
- Dit zie je in augustus bij RTL
- Allerlaatste 'Andere Tijden Sport' gaat over Leontien van Moorsel en Jeannie Longo
- Wouter is Davy te slim af in 'B&B Zoekt Lief'
- 'Petrus in het Land' met Pride-special over geloof, liefde en acceptatie
- Radiospecial over vrouwenstraten in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Giel Beelen komende weken te horen in de ochtend van Radio Veronica
- Dit hoor je deze week in 'FM op 5'
- Qmusic-dj’s Tom & Bram schudden de Nederlandse zomer op met 'Shake Up Your Day'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk nu naar 'Pompeii: Out of Time with Tom Hiddleston' -
Alain Remue getuigt over de hel in Pepinster -
'Charlotte ZKT. Lief' nieuwe Play Short -
'Met Vier In Bed' in het spoor van Brad Pitt -
Onverwachte onthulling in 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden' -
Ruben Van Gucht daagt Tess uit op JOE
-
'Taylor Swift, a love story' in 'Telefacts Zomer' -
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug
Kijktip van de dag

Boisies pakhuis is in de as gelegd door de IRA en Joan wordt in de gevangenis in elkaar geslagen. Ze komt op borgtocht vrij, maar er hangt haar een gevangenisstraf van tien jaar boven het hoofd. Joan vindt dat Boisie en zij het land uit moeten vluchten. Boisie gaat akkoord en Joan bedenkt een gewaagd plan om de vlucht te financieren.
'Joan', om 20.30 uur op VRT Canvas.



































