Bewijsdrang bij het grofvuil in '3LAB Anne en de Vuilnismannen'

Doe ik er wel toe? In de 3LAB docu 'Anne en de Vuilnismannen' laat theatermaker Anne van der Steen zien hoe het is om vuilnisman te zijn.
Ze gaat achter op de wagen in gesprek met haar collega's over schaamte, trots, verwachtingen, dromen en gezien worden. Kan ze dat voortdurend kwellende minderwaardigheidsgevoel nu eindelijk eens van zich afschudden?
Later kan je worden wat je wil, zeggen ze. Misschien wel arts, leraar of politicus. Vuilnisman komt meestal niet voor in dat rijtje. Sterker nog: de juf of meester benadrukte dat je zou eindigen achterop de vuilniswagen, als je ‘niet goed je best deed’. Anne van der Steen (30) is theatermaker, maar door de pandemie nu vuilnisman.
Anne komt uit een gezin waarin iedereen hoogopgeleid is. Zij heeft vmbo gedaan. De weg naar de theaterschool was daarom lang. Hoewel haar moeder onderstreepte dat Anne 'andere kwaliteiten heeft’ blijft het idee dat ze minder waard is haar teisteren. En sinds ze vuilnisman is, het beroep dat symbool staat voor het allerlaagste, doemt die vraag weer sterker op: doet ze er eigenlijk wel toe? En hoe ervaren andere vuilnismannen dat?
De vuilnismannen in de film
Vuilnisman is niet alleen Sjefs beroep, het is ook zijn passie. Van jongs af aan maakte hij al tekeningen van vuilniswagens, en vuilnismannen waren - misschien soms in tegenstelling tot zijn klasgenoten - altijd aardig voor ‘m. Omdat Sjef vuilnisman is en stottert, heeft hij het idee dat hij 2-0 achterstaat in de samenleving. Daarom doet hij zijn best om korte metten te maken met de vooroordelen die er bestaan over de vuilnisman. Sandra is na haar vwo begonnen als vuilnisman, niet omdat het nou zo bergafwaarts met haar ging, maar juist omdat ze het werk zo fantastisch leuk vindt. Ze doet het inmiddels al meer dan tien jaar, en ziet het als haar plicht om meer waardering te kweken voor het vak. Maurits is vuilnisman en dichter, en zijn gedichten gaan meestal ook over het werk als vuilnisman. 'Vitaal werk' vindt hij het, en hij probeert het slechte imago van de vuilnisman bij te stellen – want juist vuilnismannen zijn onmisbaar in de samenleving.
Over de maker
Anne van der Steen (30) is theatermaker. Ze maakt theatervoorstellingen waarin ze zelf ook acteert vanuit haar eigen fantasierijke perspectief en kijk op de wereld. Ze leert een nieuwe generatie de fijne kneepjes van het vak als dramadocent. Door corona werd Anne vuilnisman en belandde ze in een wereld vol inspirerende mensen en verhalen. Ze besloot de sprong te wagen en de filmmaker-pet op te zetten, met als resultaat Anne en de vuilnismannen.
VPRO Dorst Pitch productie
De VPRO Dorst Pitch is de leerschool van de VPRO waar jong talent wordt uitgedaagd om een programma-idee te ontwikkelen. Anne van der Steen zat bij de lichting 2021 en ontwikkelde hier haar eerste documentaire. Met behulp van masterclasses, ervaren coaches en door simpelweg te maken, worden nieuwe talenten in twee maanden klaargestoomd tot programmamaker. Ervaring met filmen, monteren of regisseren is niet vereist. Ideeën, enthousiasme en liefde voor het verhaal wel.
'3LAB: Anne en de Vuilnismannen', nu online te zien en woensdag 26 oktober om 23.00 uur op NPO 3.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Jesse Klaver, Britt Dekker en John de Bever te gast in 'Vier Linkerhanden' met Wilfred Genee
- Roxeanne Hazes, Nick Schilder, Jim Bakkum, Diggy Dex en Zoë Livay in eerste editie van 'Nationale Lichtjesavond'
- Mis de start van 'Expeditie Robinson 2026' niet
- 'Kamp Fly': Acht jongeren op avontuur met Tom Waes en Fly
- 'Over De Oceaan'-bemanning ontdekt nieuwe zeilboot: 'Kleiner dan gedacht!'
- Dit zie je deze week in 'Florentina'
- Dit zie je deze week in 'Thuis'
- Dit zie je deze week in 'Familie'
- Play Sports zet je op de eerste rij bij Bayern München – Borussia Dortmund
- Viktor en Sarah tonen de werf van hun nieuwe huis in 'De Verhulstjes'
- Hoe doet hij het?! Sander stapt om 16.22 uur uit zijn studio zonder tijd en breekt eigen record
- 'Qmusic Top 40 Live' brengt The Bausa, The Opposites en Suzan & Freek samen in Rotterdam Ahoy
- Libelle krijgt eigen radiozender: dit mag je vanaf 1 december verwachten
- Barend van Deelen, Wijnand Speelman en nieuwkomer Nellie Benner in Glazen Huis
- Samen op stap voor een warmere kerst: JOE lanceert De Grote Pakjestocht
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Ik vind hem kleiner dan gedacht!' -
'Expeditie Robinson' start met stevige realitycheck -
Nieuwe vodcast 'Alloo Jambers – de Jambers tapes' -
Repetitie gaat mis voor Double Trouble in 'Got Talent' -
Oostende pakt allereerste vrijstelling in 'Mijn Restaurant' -
'Marc, mag ik uw onderbroeken?' -
'Blind Getrouwd'-koppel Mattias en Marjan nog steeds madly in love -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Pride and Prejudice' -
Christina en Thira strijden om Donny in 'Love Island VIPS' -
Bekijk de trailer van 'Anastasya op een Ander' -
'Boer zkt Vrouw' sexier en spannender dan ooit -
Shauna: van euforie naar bittere exit in 'De Verraders' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'The Mob' op Disney+ -
Wie blijft samen? Wie vraagt de scheiding aan? -
'Reputatieschade? Je m’en fous!' -
'De Verhulstjes' gaan bowlen! -
'Monsters: The Truth Behind the Myths' nieuw op National Geographic -
'Freak circus' zet podium van 'Got Talent' in vuur en vlam -
Stream de nieuwe mysterieserie'Phony' op Disney+ -
Eerste service legt pijnpunten bloot in 'Mijn Restaurant' -
'Taken: Natalee Holloway' in november nieuw op Netflix
-
Margriet Hermans gelooft Shauna Dewit voor geen haar -
Graaft Femke haar eigen graf in 'Thuis'? -
'De carwash draaide op mijn kosten' -
Mattias en Marjan nemen afscheid van elkaar voor het beslissingsmoment -
Streamz onthult trailer voor nieuwe dramareeks 'Omerta' -
Repetitie loopt mis voor Golden Buzzer Amoukanama -
Isabelle A getuigt over haar kankerdiagnose in 'Radio 2 Dansathon' -
Karolien Debecker komt toe in Zottegem voor Radio 2 Dansathon -
Verspreekt Kürt Rogiers zich in 'De Verraders'?
Kijktip van de dag

Aan het begin van zijn vierde jaar op Zweinstein wordt Harry Potter door de Vuurbeker uitgekozen om zijn school te vertegenwoordigen op een belangrijk tovertoernooi. Hij moet het in allerlei gevaarlijke proeven opnemen tegen de beste studenten van drie verschillende tovenaarsscholen. Gelukkig kan hij zoals altijd rekenen op de steun van zijn beste vrienden Hermelien Griffel en Ron Wemel. Ondertussen begint ook de kracht van zijn aartsvijand Voldemort toe te nemen.
'Harry Potter and the Goblet of Fire', film uit 2005 met oa. Daniel Radcliffe en Emma Watson, om 20.00 uur op Play.




































