'Topdokters': dokter De Raes op missie in Oost-Congo

Elke dag riskeren honderden parkwachters van het Virungapark in Oost-Congo hun leven voor het beschermen van berggorilla's tegen rebellen en stropers. De voorbije jaren kwamen 178 van hen om bij aanvallen met zware verwondingen.
Daarom trekt dr. Marijke De Raes in de tweede aflevering van 'Topdokters' met haar vzw 'Rescue The Rangers' naar daar om er les te geven in militaire survivaltechnieken en eerste hulp: 'De dreiging waaraan ze blootstaan is enorm. Als hen ergens in het midden van Virunga iets overkomt, dan duurt het heel erg lang om hen uit de jungle te halen. En de traumaopvang hier in Afrika is niet zoals we die thuis kennen. Je moet rekenen dat er bijna elke maand iemand sterft.' Tijdens haar trip brengt ze ook een bezoekje aan collega-Topdokter dr. Réginald Moreels.
Dr. De Raes is daarnaast ook spoedarts in het GZA Ziekenhuis campus Sint-Vincentius. Daar wordt ze tijdens haar nachtdienst op de spoedafdeling opgeroepen voor een zwaar ongeval met een fietser.
Dr. Réginald Moreels - 'Wij werken maar met de meest essentiële materialen. En de instrumenten ter plaatse zijn allemaal van relatief gebrekkige kwaliteit.'
Net als dr. De Raes is humanitair chirurg dr. Réginald Moreels actief in Oost-Congo. Dr. Moreels heeft jaren in oorlogsgebieden gewerkt voor Artsen Zonder Grenzen. Sinds vier jaar opereert hij patiënten in Beni waar hij een nieuw ziekenhuis wil bouwen: 'Oost-Congo is een zone die in elke ambassade bekeken wordt als een ‘no-go zone’. Maar als ik er niet ben om te opereren, is er niemand. Er zijn zelfs geen anesthesisten uit Vlaanderen of België die met mij willen meekomen omdat het zogezegd te gevaarlijk is. Ik ga altijd moederziel alleen.' In deze aflevering opereert hij een vrouw met een groot goedaardig gezwel aan de keel en dat is geen sinecure: 'Wij werken maar met de meest essentiële materialen. En de instrumenten ter plaatse zijn allemaal van relatief gebrekkige kwaliteit.'
Prof. Maurice Mommaerts is een autoriteit op vlak van mond-, kaak-, en aangezichtschirurgie. Een Koerdische vrouw gaat bij hem langs voor een gezichtsreconstructie. De vrouw overleefde nipt een bomaanslag en haar gezicht werd daarbij zwaar toegetakeld. Ze onderging al verschillende operaties in het buitenland, maar die hadden nooit het beoogde resultaat. Prof. Mommaerts moet nu een nieuwe kaak implanteren om zoveel mogelijk schade te herstellen: 'Het beste dat we haar kunnen krijgen, is dat ze niet als abnormaal wordt gezien. Dat als ze op straat loopt niemand haar aanstaart.'
'Topdokters', maandag 3 februari om 20.35 uur op VIER.
https://www.vier.be/
vier
opvier
Meer artikels over Play4
Meer artikels over Woestijnvis
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Jurre Geluk is op zoek naar deelnemers voor nieuw tv-programma
- 'Kindig Customs: Road to the Ridler' vanaf donderdag op Discovery
- 'Suddenly Amish' donderdag nieuw op TLC
- Kijkcijfers: maandag 2 en dinsdag 3 februari 2026
- Eric Goens verkoopt ‘Het Conclaaf’ internationaal, toekomst van ‘Bar Goens’ bij VTM meer dan onzeker
- De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser'
- Hoe een drugsbaron de touwtjes in handen heeft in de Antwerpse haven
- Warm deze winter lekker op met de heetste MTV-shows in februari
- Dit zie je dinsdag in 'Vier Handen Op Eén Buik'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Luistercijfers: Qmusic start 2026 als de grootste radiozender van Nederland
- Internationale ster Myles Smith komt naar 'Qmusic Top 40 Live'
- Chauffeur Stijn verdubbelt zijn netto jaarloon bij Maarten & Dorothee
- NPO Radio 1 zit boven op de Spelen met 'RadiOlympia'
- Radiozender JOE en NS lanceren exclusieve Singalong Trein met ABBA-tribute
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max
Kijktip van de dag

Vastbesloten zijn leven te beteren, vertrekt Kamal vanuit België naar Syrië om oorlogsslachtoffers te helpen. Maar eenmaal daar wordt hij ingelijfd in het leger. Thuis valt ondertussen zijn jongere broer Nassim ten prooi aan radicalisten. Hun moeder Leila wil koste wat het kost voorkomen dat Nassim in de voetsporen van Kamal treedt.
'Rebel', film uit 2022 van Adil El Arbi en Bilall Fallah met oa. Aboubakr Bensaihi, om 21.25 uur op VRT Canvas.




































