Topdokter dr. Moreels mogelijk besmet met dodelijk ebolavirus?

zondag 9 februari 2020

Dr. Réginald Moreels gaat als humanitair chirurg meerdere keren per jaar opereren in Oost-Congo, een streek die geteisterd wordt door rebellen en een ebola-epidemie.

De extreem dodelijke ziekte vormt er een groot gevaar, waardoor iedereen steeds de nodige voorzorgsmaatregelen moet treffen. Maar wanneer dr. Moreels zich plots ziek voelt, moet er rekening gehouden worden met een ebolabesmetting en dat zorgt voor ongerustheid binnen het team. 'Ebola is zeer besmettelijk', weet Moreels. 'Elk lichaamsvocht, dus zowel speeksel als zweet, geeft een zeer snelle transmissie. Bij het aanraken van een ebolapatiënt heb je het eigenlijk systematisch al zitten. Zonder behandeling heeft het virus een mortaliteit van zo’n 80 à 90%.


Ondertussen heeft dr. Moreels geen tijd te verliezen, want een vrouw verkeert in levensgevaar na een motorongeval. Ze heeft veel bloed verloren en haar gezwollen buik wijst op een mogelijke ruptuur van de milt. Omdat er geen medische beeldvorming is, moet hij de volledige buik openmaken om zicht te krijgen op de verwondingen: 'Moest je haar nu niet opereren, dan zou je haar morgenvroeg dood terugvinden in haar bed.'

Dr. Inge Van Herreweghe is neonatoloog in het Sint-Pietersziekenhuis in Brussel. Op haar dienst komen te vroeg geboren of zieke baby’s die intensieve medische zorgen nodig hebben. Dr. Van Herreweghe is van wacht en wordt 's nachts opgeroepen voor een baby die drie maanden te vroeg geboren is: 'Een premature baby hebben is voor een moeder een aanslag op haar ‘zijn’. Ze blijven met vragen zitten: waarom is het mij niet gelukt? Wat heb ik mis gedaan? Ik denk dat er bij heel wat vrouwen veel schuldgevoel zit en daarom is het belangrijk om hen ook psychologisch te begeleiden.'

Prof. Nasser Nadjmi ziet twee broers die als kind in Nederland werden geopereerd aan schisis, maar er moeten nog enkele correcties gebeuren. 'Erfelijkheid speelt een belangrijke rol bij schisis. Normaal gezien is de kans dat een kind geboren wordt met schisis ongeveer 1 op 750 wanneer er niemand in de familie schisis heeft. Maar eens dat men één kind met schisis heeft, is de kans dat het tweede kindje het ook heeft al 1 op 20 of 1 op 25.'

'Topdokters', maandag 10 februari om 20.35 uur op VIER.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Container Cup' (Play)

Ex-profwielrenner Greg Van Avermaet en ex-profvoetballer en voormalig Rode Duivel Jelle Van Damme zijn nu toppers op de gravelbike. Wie van hen blijkt de sterkste in de zeven disciplines in de container?

'De Container Cup', om 22/20 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:45
    Dance Academy
    07:55
    De Hoppers
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 07:45
    Hallo Kroket
    08:00
    Ongezien
  • 07:45
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:15
    Urk!
    08:00
    Geen uitzending
  • 06:00
    Qmusic
    04:55
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    10:00
    Geen uitzending
  • 00:35
    Geen uitzending
    15:25
    Murder in a Small Town
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    07:45
    Geen uitzending
  • 07:30
    Wild Cards
    07:20
    Sullivan's Crossing
  • 07:30
    3rd Rock From the Sun
    06:05
    Noah
  • 07:05
    Paris in Love
    07:45
    Smossen Mag
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:25
    Shades of Blue
  • 04:02
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:49
    Tooldokter
    08:00
    Een Uur Sorry Music
  • 07:30
    De Garde van Gert
    08:00
    Foodies & The City
  • 07:30
    All Creatures Great and Small
    07:00
    Death in Paradise
  • 07:20
    The Kardashians
    07:15
    Grey's Anatomy
  • 07:40
    Goedemorgen Nederland
    07:35
    Compilatie Tijd voor MAX
  • 07:15
    Tijd voor Max
    03:20
    Nieuwsuur
  • 07:40
    Waffel de wonderhond
    07:55
    Rubble & Crew