'De Helden van Arnout' in de voetsporen van Etienne Louis

De vijfde aflevering van 'De Helden van Arnout' is een echte kuitenbijter voor Arnout Hauben en cameraman Jasper Stoefs. Op de fiets volgen ze de onwaarschijnlijke tocht naar Normandië die Etienne Louis beschrijft in zijn onuitgegeven dagboek.
In mei 1940, na de inval van het Duitse leger, worden alle Belgische mannen tussen 16 en 35 jaar opgeroepen om in Frankrijk een reserveleger te vormen. Ze vertrekken met 300.000; zo ook Etienne Louis, die samen met zijn jongere broer en drie vrienden honderden kilometers fietst. Etienne, nog maar net 18 jaar, heeft slechts één doel voor ogen: zijn vrienden en zichzelf veilig in Normandië krijgen.
Arnout en Jasper ondernemen dezelfde hachelijke tocht.
Arnout: 'Net zoals de jongens 76 jaar geleden vertrekken we op 16 mei uit Gent. We fietsen de negendaagse fietstocht dag op dag na en gaan op zoek naar de plaatsen waar de jongens logeerden, waar ze aan de bombardementen ontsnapten en waar ze oog in oog stonden met de oprukkende Duitsers.'
Jasper: 'De vijf Gentenaren legden de tocht af met eenvoudige stadsfietsen, wij dus ook. Ik laste een speciaal gemaakte bagagedrager op mijn fiets om mijn filmmateriaal te kunnen meenemen. Dit zorgde voor flink wat extra kilo’s.'
Ook tijdens dit avontuur zijn er tal van opmerkelijke vondsten en ontmoetingen.
Arnout: 'We vinden het kippenhok terug waar de vijf de eerste nacht hebben geschuild. We ontmoeten een hondenkweker die ooit op een nucleaire onderzeeër werkte en we worden verrast door een wel erg bijgelovige man...'
Etiennes dagboek is het meest recente van de acht afleveringen. Veel beklijvende getuigenissen komen van mensen die zich de inval van de Duitsers nog levendig herinneren.
Een getuige uit Oudenaarde: 'Ik was vier jaar toen we vluchtten. Een kind onthoudt veel. Na drie dagen heeft mijn vader gezegd: we gaan terug naar huis. Als we moeten sterven, kunnen we dat thuis ook. Alles was geplunderd in drie dagen tijd. Als ik nu de oorlogsbeelden op tv zie, kan ik me inbeelden dat die mensen vluchten.'
Voor heel wat jongens loopt de tocht slecht af. Arnout en Jasper passeren langs een vergeten monumentje in Ramillies, opgedragen aan 14 jongens die in een Duitse hinderlaag terechtkwamen en de tocht niet overleefden.
Stem dagboekfragmenten: Jonas Vermeulen
'De Helden van Arnout', maandag 25 september om 20.40 uur op Eén.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Koppel daagt elkaar uit in 'So You Think You Can Dance'
- Van Italië tot Kirgizië en alles daartussen: dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'
- 'Vandaag Inside' en 'De Oranjezomer' verhuizen tijdelijk naar het zonnige Curaçao
- Unieke onthulling KRO-NCRV in 'Holland Gate - de vlucht uit Kabul'
- 'Het Verhaal van Nederland – De tweede Wereldoorlog' duikt in een donkere periode van onze geschiedenis
- Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen
- De Planckaerts steken de handen uit de mouwen in 'Huis Gemaakt'
- Karine Claassen gaat 'Op Een Ander' bij Musica Mundi
- Dinsdag in 'Je Zal Het Maar Hebben': Waar mag ik je voor wakker maken?
- 'Break Free' vertelt het verhaal van Manon
- FunX Awards 2026: Edison-winnaar CHO, Kaya Imani en Qlas treden op
- Ruud de Wild tijdelijk afwezig op NPO Radio 2
- Qmusic-dj’s Mattie & Marieke gaan de strijd aan met de zomertijd
- Kobe Ilsen presenteert 'Verstand van Zaken' op Radio 1
- 'Dijkstra & Evenblij ter Plekke' zondag live vanuit gemeente West Betuwe
Multimedia SPOTLIGHT
-
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië -
Jury 'So You Think You Can Dance' overspoeld door danstalent -
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug!
Kijktip van de dag

Met Emmanuel Item verkent Tijs Wenen, een stad vol verborgen lagen. Van de Secession en klassieke én hedendaagse koffiehuizen tot het Amalienbad en de Akademie der bildenden Künste. Ze bezoeken de Plaster Cast Collection, Kugelmugel en het Prater, terwijl verhalen over spionnen een andere kant van de gelukkigste stad ter wereld blootleggen.
'Tattoorist', om 21.25 uur op VRT Canvas.




































