'Nieuwe Feiten'-luisteraars bedenken betere naam voor 'actieve oudere'

Lieven Vandenhautes ploeg van 'Nieuwe Feiten' heeft samen met de luisteraars van Radio 1 de Nederlandse taal alweer een tikje rijker gemaakt.
Samen kozen ze vandaag voor 'jagger' (voluit: Jong Actief Gepensioneerde) als meer geschikte omschrijving van 'actieve oudere'. Dit uit onvrede voor de term die hiervoor onlangs in Nederland werd bedacht: 'vitalo'.
Want de Nederlanders hebben sinds kort een nieuw woord voor 'actieve oudere'. Ze kozen voor de term 'vitalo'. Klinkt als een veel te gezonde koek, een voedingssupplement of een fabriek op een dor industrieterrein, vond de redactie van 'Nieuwe Feiten'. En dus ging het programma samen met de luisteraars van Radio 1 op zoek naar een alternatief. Meer dan 500 Radio 1-luisteraars deden suggesties. Die gingen van acroniemen zoals AVO (actieve volwassene) of OMPI (Ouderling Met Pit) en PLE’er (persoon met levenservaring) over inventieve samentrekkingen zoals nega-ageionist en retrotiener, tot geheel nieuwe haast poëtische omschrijvingen zoals zilverveulen, tijdkrijger en rimpeltijger. Uit de lange lijst van meer dan 500 inzendingen koos taalraadsman Ruud Hendrickx een shortlist van 10 kandidaten. Afgelopen week stemden meer dan 5.000 Radio 1-luisteraars op hun drie favorieten.
Uiteindelijk kwam jagger met 23 procent van de stemmen als overtuigende winnaar uit de bus. Jagger is een acroniem dat staat voor Jong Actief Gepensioneerde èn een verwijzing naar de ultieme actieve oudere, namelijk Mick Jagger. Het was auteur Christophe Vekeman die het eerste zetje gaf, door voor te stellen om actieve oudere mannen jaggers te noemen en actieve oudere vrouwen dolly’s – naar Dolly Parton. Enkele luisteraars kwamen op het idee om er nog een extra betekenislaag aan toe te voegen en er ook een letterwoord van te maken. Actiefplusser kwam als tweede uit de bus. Nouveau gris eindigde derde.
Kris, luisteraar en bedenker: 'Ik koos voor jagger omdat ik dit jaar afscheid heb moeten nemen van een goeie vriend die zelf nog in de fleur van zijn leven was na zijn zestigste en die wij in onze vriendengroep altijd jagger noemden. Bovendien vind ik de dubbele betekenis mooi: de verwijzing naar Mick Jagger en de afkorting van Jong Actief Gepensioneerde.'
Ruud Hendrickx, taalraadsman bij de VRT: 'De Radio 1 luisteraar blijkt een actieve creatieve taalpuzzelaar. We kregen meer dan 500 inzendingen! Ik ben zelf 55-plusser en ik wil gerust ook als jagger door het leven gaan.'
Lieven Vandenhaute, presentator 'Nieuwe Feiten' en taalliefhebber: 'Ik hoop dat de jagger binnenkort zijn weg vindt naar ons dagelijks taalgebruik, dat zou pas satisfaction geven. Mijn sportfiets is alvast besteld.'
Uit meer dan 500 ideeën kwam volgende shortlist, 5054 luisteraars brachten hun stem uit:
Jagger (2299 stemmen)
Actiefplusser (2027)
Nouveau gris (1317)
Doordoener (1234)
Herfstbloeier (1109)
No-ager (610 )
Fluxenior (565)
Krakker (445)
Scharreloudere (245)
Goknar (239)
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Discipelen 'The Passion' bekend én nieuw programma 'Op weg naar The Passion'
- 'Flikken Maastricht' is terug!
- Kijkcijfers: dinsdag 24 en woensdag 25 februari 2026
- 'De Warmste Week 2026' trekt naar Mechelen: De Nekker als warm kloppend hart
- 'IFTAR around the world': een serie van Hassnae Bouazza op NPO 2
- 'Ziggo Sport Race Café' opent weer zijn deuren
- Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester in 'Maison Verhulst'
- FilmBox zendt César Awards uit in Nederland
- Donderdag in 'Zembla': Gas in de gevel
- 'Dees is gênant!’: de Goorissen wagen zich aan de doedelzak in Edinburgh
- A Moment van Kensington wint eerste 3FM Award van 2026
- 'De Twintigers' van Klara zijn terug! Dit jong talent kleurt de toekomst van klassieke muziek, jazz en global
- Genomineerden Qmusic Top 40 Awards bekend
- JOE lanceert spannend radiospel 'Coen & Sander: Verstopt!'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Cafe Bistro Rijnbar
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video
Kijktip van de dag
Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.



































