'Nieuwe Feiten'-luisteraars bedenken betere naam voor 'actieve oudere'

vrijdag 8 november 2019

Lieven Vandenhautes ploeg van 'Nieuwe Feiten' heeft samen met de luisteraars van Radio 1 de Nederlandse taal alweer een tikje rijker gemaakt.

Samen kozen ze vandaag voor 'jagger' (voluit: Jong Actief Gepensioneerde) als meer geschikte omschrijving van 'actieve oudere'. Dit uit onvrede voor de term die hiervoor onlangs in Nederland werd bedacht: 'vitalo'.


Want de Nederlanders hebben sinds kort een nieuw woord voor 'actieve oudere'. Ze kozen voor de term 'vitalo'. Klinkt als een veel te gezonde koek, een voedingssupplement of een fabriek op een dor industrieterrein, vond de redactie van 'Nieuwe Feiten'. En dus ging het programma samen met de luisteraars van Radio 1 op zoek naar een alternatief. Meer dan 500 Radio 1-luisteraars deden suggesties. Die gingen van acroniemen zoals AVO (actieve volwassene) of OMPI (Ouderling Met Pit) en PLE’er (persoon met levenservaring) over inventieve samentrekkingen zoals nega-ageionist en retrotiener, tot geheel nieuwe haast poëtische omschrijvingen zoals zilverveulen,  tijdkrijger en rimpeltijger. Uit de lange lijst van meer dan 500 inzendingen koos taalraadsman Ruud Hendrickx een shortlist van 10 kandidaten. Afgelopen week stemden meer dan 5.000 Radio 1-luisteraars op hun drie favorieten.

Uiteindelijk kwam jagger met 23 procent van de stemmen als overtuigende winnaar uit de bus. Jagger is een acroniem dat staat voor Jong Actief Gepensioneerde èn een verwijzing naar de ultieme actieve oudere, namelijk Mick Jagger. Het was auteur Christophe Vekeman die het eerste zetje gaf, door voor te stellen om actieve oudere mannen jaggers te noemen en actieve oudere vrouwen dolly’s – naar Dolly Parton. Enkele luisteraars kwamen op het idee om er nog een extra betekenislaag aan toe te voegen en er ook een letterwoord van te maken. Actiefplusser kwam als tweede uit de bus. Nouveau gris eindigde derde.

Kris, luisteraar en bedenker: 'Ik koos voor jagger omdat ik dit jaar afscheid heb moeten nemen van een goeie vriend die zelf nog in de fleur van zijn leven was na zijn zestigste en die wij in onze vriendengroep altijd jagger noemden. Bovendien vind ik de dubbele betekenis mooi: de verwijzing naar Mick Jagger en de afkorting van Jong Actief Gepensioneerde.'

Ruud Hendrickx, taalraadsman bij de VRT: 'De Radio 1 luisteraar blijkt een actieve creatieve taalpuzzelaar. We kregen meer dan 500 inzendingen! Ik ben zelf 55-plusser en ik wil gerust ook als jagger door het leven gaan.'

Lieven Vandenhaute, presentator 'Nieuwe Feiten' en taalliefhebber: 'Ik hoop dat de jagger binnenkort zijn weg vindt naar ons dagelijks taalgebruik, dat zou pas satisfaction geven. Mijn sportfiets is alvast besteld.'

Uit meer dan 500 ideeën kwam volgende shortlist, 5054 luisteraars brachten hun stem uit:

Jagger (2299 stemmen)
Actiefplusser (2027)     
Nouveau gris (1317)
Doordoener (1234)     
Herfstbloeier (1109)
No-ager  (610 )       
Fluxenior (565)
Krakker (445)
Scharreloudere (245)
Goknar (239)


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Kandidaten 'De Mol' 2026 seizoen 14 op Play

Tien onbekende Vlamingen zitten vast op een onbewoond eiland voor de kust van Portugal, klaar voor het avontuur van hun leven. Maar niet iedereen zal het vasteland bereiken.

'De Mol', om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:50
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:45
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:25
    Geen uitzending
    06:10
    Kabouter Plop
  • 01:25
    Geen uitzending
    07:15
    The Motorway
  • 01:20
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:15
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:05
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 00:40
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 01:45
    De Tafel van de Week
    02:35
    Geen uitzending
  • 01:05
    Criminal Minds
    02:25
    Neighbours: A New Chapter
  • 01:40
    MacGyver
    02:30
    Bar Rescue
  • 01:05
    Kinderen kopen een huis
    02:45
    Geen uitzending
  • 01:55
    C.S.I. New York
    02:15
    Geen uitzending
  • 00:49
    Herhalingslus
    08:00
    Wijzer Wonen
  • 01:55
    Tooldokter
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:20
    Becoming Meewis
    02:10
    De Garde van Gert
  • 01:50
    Midsomer Murders
    02:25
    A Remarkable Place to Die
  • 01:30
    NCIS
    02:00
    Cougar Town
  • 01:45
    EenVandaag
    03:05
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:30
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:50
    First Dates
    02:45
    Eva