Johann Sebastian Bach grote winnaar 'Klara top 100'

De luisteraars van Klara hebben 'Erbarme dich, mein Gott' van Johann Sebastian Bach naar de 1e plaats van de Klara top 100 gestemd. De 2e positie is voor 'Spiegel im Spiegel' van Arvo Pärt.
Op nummer 3 staat het ‘Benedictus’ van Karl Jenkins. Clara De Decker en Carlo Siau presenteerden deze marathon met de mooiste klassieke muziek.
Gouden trio Bach, Pärt en Jenkins
Twee dagen lang telde Klara af van 100 tot 1. Je hoorde de mooiste en beste klassieke muziek, door de luisteraars gekozen. De top 3 blijft in handen van dezelfde componisten, maar in vergelijking met vorig jaar wisselen Bach en Pärt van plaats. Jenkins houdt stevig vast aan zijn nummer 3. Opvallend: Pärt werd geboren in 1935, Jenkins is van 1944 en beide heren zijn nog actief.
‘Erbarme dich, mein Gott’ is de bekendste aria uit de ‘Matthäus-Passion’. Bach componeerde die in 1728. Het is een van zijn bekendste werken en vertelt het lijdensverhaal van Christus. Bach blijft de absolute favoriet van de Klara-luisteraars. In totaal staat hij 15 keer in de 'Klara top 100', onder andere ook met zijn ‘Weihnachtsoratorium’ en de ‘Goldbergvariaties’.
‘Spiegel im Spiegel’ – de winnaar van vorig jaar – blijft knap 2e. De Estse Arvo Pärt is een van de belangrijkste hedendaagse componisten. Zijn muziek heeft een religieus en minimalistisch karakter. Zelf beweert Pärt dat muziek om stilte draait.
Het ‘Benedictus’ uit ‘The Armed Man. A Mass For Peace’ van Karl Jenkins maakt de top 3 compleet. Jenkins is een Britse componist die in zijn jonge jaren nog lid was van de popgroep Soft Machine.
Weer meer vrouwen, postklassiek blijft scoren
Erg fijn is dat er 4 vrouwelijke componisten in deze editie van de 'Klara top 100' staan: Clara Schumann, Florence Price, Hildegard von Bingen en de nog levende Rachel Portman. In 2021 maakten een aantal dames hun entree, maar vorig jaar haalde alleen Fanny Mendelssohn de lijst. Klara heeft de voorbije maanden extra aandacht besteed aan vrouwelijke componisten en dat kon de luisteraar duidelijk appreciëren.
Een opvallende naam in de 'Klara top 100' is de Vlaamse componist Wim Henderickx, die nieuw binnenkomt. Wim overleed eind vorig jaar heel onverwachts. De Klara-luisteraars zijn hem niet vergeten.
Postklassiek blijft het opvallend goed doen, met Max Richter, Philip Glass, Karl Jenkins en uiteraard Arvo Pärt.
Luisteraars genoten volop
De 'Klara top 100' werd uitgezonden op zaterdag 25 en zondag 26 november 2023. Presentatoren Clara De Decker en Carlo Siau kregen versterking van Sander De Keere. Hij trok als reporter dwars door Vlaanderen om te weten te komen hoe de luisteraars de 'Klara top 100' beleefden.
Tijdens de uitzending stroomden er erg veel reacties binnen via sociale media, de Klara-app en VRT MAX.
Boeiend nieuws: de afdeling Musicologie van UGent werkt dit jaar samen met Klara voor een onderzoek naar de appreciatie van muziekstukken. Luisteraars worden uitgenodigd om een vragenlijst in te vullen over hun stem op de 'Klara top 100'. Deze gegevens worden verwerkt in een doctoraatsonderzoek.
De volledige lijst vind je op klara.be.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Merel Westrik presenteert nieuw seizoen 'Project Rembrandt'
- 'Van Onschatbare Waarde' viert tienjarig jubileum
- 'Hello goodbye' keert terug: Manu Van Acker gaat op zoek naar ontroerende luchthavenverhalen
- Ultieme relatietherapie in '90 Day: The Last Resort' op TLC
- Peter Pannekoek eerste gast in 'VPRO Zomergasten'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Bekroonde jeugdfilm 'Koning van de Zwervers' bij KRO-NCRV op Zapp
- 'Vroege Vogels' bezoekt zondag de Noardlike Fryske Wâlden
- Uitverkocht Philips Stadion gaat uit zijn dak tijdens Qmusic Foute Party - The Big One
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Epe
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Zomer bij Nostalgie: ex-Miss België Ellen Petri en treinconducteur Kristof nemen je mee op reis
- 'FM op 5' zaterdag over de Hoogmis van het Zuiden
Multimedia SPOTLIGHT
-
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch'
Kijktip van de dag

Het land staat bekend om zijn vriendelijke mensen, aantrekkelijke stranden en eeuwenoude boeddhistische tempels. De Britse influencer en documentairemaker Zara McDermott reist door Thailand om verder te kijken dan de paradijselijke kant van ‘het land van de glimlach’. Ze duikt in een wereld van wilde feesten, drugs, betaalde seks en corruptie.
'Telefacts Zomer', om 22.10 uur op VTM.



































