'Generatie Genaaid': waarom is alles zó duur?

donderdag 18 april 2024

Waarom werken we eigenlijk nog 40 uur per week? Is de kijk die we hier op hebben niet een beetje ouderwets? En hoe kan het dat, in een van de rijkste landen ter wereld, het vrijwel onmogelijk is om een betaalbare woning te vinden?

Waarom is alles zó duur? In het tweede seizoen van 'Generatie Genaaid' gaat Gotu Jim weer op onderzoek uit. Hij spreekt in vier afleveringen met experts én jongeren uit deze pechgeneratie. In elke aflevering staat een ander thema centraal, waar jongeren van nu mee worstelen: geld, wonen, klimaat en werk.


Geld speelt een enorme rol bij jongeren op dit moment. Hoe werkt inflatie nu precies en waarom doet iedereen daar aan mee? Wat als rondkomen erg moeilijk is en achteraf betalen met KLARNA wel heel makkelijk blijkt te zijn?

Nederland zit momenteel in een wooncrisis. Voor vele jongeren is het lastig om een huis te kopen of te huren. Sommigen zitten zelfs noodgedwongen bij hun ouders of wonen ergens illegaal. Genevieve (26) komt in de tweede aflevering aan het woord: 'Als het buiten waait, dan waait het binnen ook. Door het hele huis is er veel waterschade van een lekkage. In de gang is het dak ook een keer ingestort door een lekkage bij de bovenburen. Alles is scheef, kapot, vochtig en beschimmeld. Daarom ben ik op zoek naar iets anders, maar ik schrik van de huurprijzen. Momenteel betaal ik 560,- euro voor 25 vierkante meter en ondanks alle gebreken is dat voor Utrechtse begrippen nog best goedkoop. Maar met het budget van 800,- euro kan ik niets vinden.'

Hoe gaan we om met het klimaatprobleem? De aarde staat in de fik en volgens experts is het eigenlijk al 5 over 12.  De natuur heeft het loodzwaar en de politiek ligt daarin met elkaar overhoop. We merken langzaam meer gevolgen, zoals extreem weer en klimaatvluchtelingen. Hoe ga je om met dit toekomstbeeld? Steek je je kop in het zand of kom je in actie? Gotu Jim onderzoekt de verschillende fases.

Gotu Jim spreekt in de laatste aflevering verschillende Gen Z’ers over de arbeidsmarkt. Deze generatie lijkt wat minder te werken dan voorheen, maar toch kampen heel wat jongeren met een burn-out. Waarom werken we eigenlijk zoals we werken? Is dit nog wel van deze tijd of is de kijk die we op werk hebben niet een beetje ouderwets?

'Generatie Genaaid', vanaf vrijdag 19 april wekelijks te zien op het NPO3 YouTube-kanaal.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Alex neemt contact op met de politie. Hij heeft cruciale informatie: er staat nóg een aanslag gepland, vandaag nog. Het team schakelt in hoogste versnelling, maar Commander Francis waarschuwt: vertrouw Alex niet te snel. Terwijl de seconden wegtikken, moet Lana beslissen hoeveel ze durft te geloven van een man die alles te verliezen heeft.

'Trigger Point', om 21.00 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:25
    Van Vlees en Bloed
    22:20
    Loslopend wild
  • 21:45
    All of Us Strangers
    23:30
    Het weer
  • 21:40
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:30
    The Floor
    21:55
    Gooische Vrouwen
  • 20:30
    Hypnotic
    22:10
    The Italian Job
  • 20:30
    Spider-Man: Homecoming
    22:45
    I Still Know What You Did Last Summer
  • 21:35
    Police Interceptors
    22:30
    Emmanuelle, l'Antivierge
  • 21:20
    S.W.A.T.
    00:25
    Suits
  • 21:45
    Nonkel Jef
    22:15
    De Planckaerts
  • 21:00
    Blind Gekocht
    22:10
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 21:05
    NCIS
    22:45
    Criminal Minds
  • 20:35
    Tom Clancy's Without Remorse
  • 21:20
    Zo Man Zo Vrouw
    23:00
    The Real Housewives: Ultimate Girls Trip
  • 21:15
    Murder 360
    22:10
    Murder in a Small Town
  • 21:17
    Trends Talk
    21:51
    De CFO podcast
  • 21:33
    Hobbyklus
    22:00
    Classics 55
  • 21:40
    Becoming Meewis
    22:25
    De Smaaktoerist
  • 21:00
    Foyle's War
  • 20:00
    Gifted
    21:55
    Bob's Burgers
  • 21:25
    Even tot hier
    22:25
    Jan-Willem Ruimt Op!
  • 21:25
    De Bibliotheek
    22:00
    Nieuwsuur
  • 21:15
    Trigger Point
    22:05
    Kind