Kamal Karmach in eerste aflevering van 'Gloria Mundi' op VRT 1

zondag 4 mei 2025
Foto: VRT 1 - © VRT 2025

In 'Gloria Mundi' ontdekt Gloria, die in het echt gewoon Monserez heet, de wereld. Ze doet dat door zich elke aflevering te laten leiden door een bekende gids met wortels zowel in Vlaanderen als in een ver of minder ver buitenland.

Als culturele en vaak ook letterlijke vertaler, loodst die gids Gloria door haar of zijn thuisland. Zo verblijft ze met Bashir Abdi bij Somalische nomaden, maar even goed verdiept ze zich samen met Otto-Jan Ham in bizarre Nederlandse gebruiken, zoals elk jaar minstens één keer naar de Efteling gaan.


Een ervaren wereldreiziger is Gloria niet, maar door de warme ontvangst die ze keer op keer krijgt bij de familie van haar gidsen, voelt ze zich in een mum van tijd thuis op de meest exotische bestemmingen. Zeker wanneer Gloria ontdekt dat thee gaan drinken bij de tante van Fatma Taspinar in het Turks gebergte, niet zo gék veel verschilt van een stuk taart bij haar eigen bomma in Wijgmaal. Aflevering na aflevering krijgt Gloria, en hopelijk de kijker met haar, een scherper beeld van andere landen en culturen dat de gebruikelijke clichés overstijgt.

Terzelfdertijd is de reeks natuurlijk ook een portret van haar bekende gidsen met migratieachtergrond en hoe zij constant navigeren tussen twee werelden. Hun zoektocht naar identiteit blijkt in zowat alle gevallen een bron te zijn van zowel hindernissen als kracht. Gloria ontpopt zich tot een betrokken interviewer en pent haar indrukken neer in een getekend dagboek. Doorheen haar omzwervingen krijgt ze ook nog eens ruzie met een school piranha’s, test ze haar moves tijdens een Rwandese misviering en valt ze uit de lucht samen met een Turkse parapentekampioen. Acht reisverhalen, die tegelijkertijd ver en dichtbij aanvoelen. Want iedereen is van de wereld.

Gloria: 'Elk stukje van de wereld is iemands thuis. In 'Gloria Mundi' ontdek ik de wereld door de ogen van mensen die op twee plekken thuis zijn. In een wereld die zo hard verandert en zo woelig kan zijn, is het enige wat we kunnen doen: luisteren naar elkaars verhaal. Ik hoop dat iedereen die ernaar kijkt, op hun manier zelf iets mee naar huis neemt.'

Aflevering 1: Kamal Kharmach
Comedian/tv-presentator Kamal Kharmach neemt Gloria mee op roadtrip door de Noord-Marokkaanse geboortestreek van zijn ouders. Ze kamperen in het Rifgebergte en helpen mee op de boerderij van Kamals familie. Gloria laat zich inwijden in diverse tradities, zoals het Offerfeest en theeslurpen in de lokale kroeg. Onderweg blikt Kamal terug op de migratie van zijn ouders en de impact ervan op zijn jeugd.

Kamal Kharmach (33) is geboren en getogen in een Borgerhouts gezin met zes kinderen. Zijn ouders zijn afkomstig van de Noord-Marokkaanse havenstad Al Hoceima. Als kind bracht Kamal er zijn zomervakanties door. Als comedian bevat zijn humor scherpe observaties rond integratie en diversiteit.

'Gloria Mundi', vanaf 5 mei elke maandag om 20.40 uur op VRT 1 en al vanaf 06.00 uur 's ochtends op VRT MAX.


Gloria mundi op tv
Maandag 3 augustus om 22u55  »
VRT 1
Olympisch kampioen Bashir Abdi neemt Gloria mee naar een nomadenkamp op de grens tussen Ethiopi? en Somali?, waar Bashirs familie vandaan komt. Gloria ontdekt het tentenleven tussen hyena's en mitrailleurs, en leert er kamelen melken.
Maandag 10 augustus om 22u30  »
VRT 1
Zangeres Charlotte Adig?ry toert met Gloria op het Franse eiland Martinique, waar haar familie vandaan komt. Gloria maakt kennis met echte Cara?bische rum, danspartijen in de living en een slapende vulkaan.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Voorjaar 2025: alle plannen, alle zenders (BE)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Na veertien jaar wordt psychopaat Max Cady vrijgelaten. Hij heeft vanaf nu één doel: zich wreken op zijn advocaat Sam Bowden, die volgens hem verantwoordelijk is voor zijn lange verblijf in de gevangenis. Bowden heeft tijdens het proces immers belangrijke gegevens verzwegen over het meisje dat door Cady verkracht werd. De psychopaat begint de familie Bowden te treiteren en te pesten.

'Cape Fear', film uit 1991 met oa. Robert De Niro, om 23.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:05
    Sporza: Tour de France Femmes 2026
    18:15
    Clips
  • 15:00
    Sporza: Clásica San Sebastián
    17:15
    Zomerbeelden
  • 16:35
    Kratts in het wild
    16:55
    Athleticus Urban Games
  • 16:25
    SOS Piet XL
    16:55
    Tien Om Te Zien
  • 16:30
    Een huis vol
    17:25
    Ik Vertrek
  • 14:50
    Marry Me
    16:50
    9-1-1
  • 16:10
    Airwolf
    17:05
    All New Traffic Cops
  • 16:40
    24
    00:30
    Suits
  • 16:30
    Wat nu weer?
    17:00
    Lili en Marleen
  • 15:40
    Komen Eten bij Nonkels
    20:00
    Blind Gekocht NL
  • 15:55
    NCIS
    23:00
    Criminal Minds
  • 16:40
    Two and a Half Men
    20:35
    Interstellar
  • 16:10
    The Block Australia
    20:35
    The Real Housewives van het Zuiden
  • 16:40
    World's Most Evil Killers
  • 16:32
    Trends Talk
    17:05
    CEO van mijn leven
  • 16:42
    De perfecte badkamer
    18:00
    Classics 55
  • 16:40
    Beach Barbecue
    17:00
    BBQ Vanavond?!
  • 16:10
    Call the Midwife
    17:15
    Agatha Raisin
  • 16:15
    Burn Notice
    18:05
    White Collar
  • 15:45
    NOS Tour de France Femmes 2026
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 16:30
    De verwondering
    17:00
    NOS Journaal 17.00 uur
  • 15:30
    Windvanger
    16:45
    Checkpoint