Fictiereeks '1985' in première op Film Fest Gent

donderdag 22 september 2022
Foto: Eén/VRT - © Eyeworks 2021

De nieuwe fictiereeks '1985' beleeft op zondag 16 oktober haar Belgische première op Film Fest Gent. Dat werd zonet bekendgemaakt door het filmfestival.

'1985' is een unieke en ambitieuze fictiereeks over de Bende van Nijvel, geproduceerd door Eyeworks voor Eén (VRT) en La Une (RTBF). Voor het eerst werken deze twee openbare omroepen van ons land samen voor een fictieproject voor volwassenen. Jonge talenten Tijmen Govaerts, Aimé Claeys en Mona Mina Leon vertolken de hoofdrollen in '1985'. Daarnaast zijn onder andere Tom Vermeir, Titus De Voogdt, Ruth Becquart, Peter Van den Begin en Barbara Sarafian te zien.


De reeks brengt het verhaal van een zwarte bladzijde uit onze gezamenlijke geschiedenis. '1985' is gebaseerd op waargebeurde feiten en speelt zich af in de woelige jaren 80, toen de Bende van Nijvel volop terreur zaaide. De reeks volgt drie jongvolwassenen die terechtkomen in het oog van de storm die België toen op zijn kop zette, wanneer de bende brutale overvallen pleegt en spanningen tussen de onderzoekers verhinderen om de zaak op te lossen.

Het verhaal van de Bende Van Nijvel, de spanningen binnen de rijkswacht en de talrijke gebeurtenissen die ons land ontwrichtten in de jaren 80, staan in het collectieve geheugen van beide taalgemeenschappen gegrift. Het project is dan ook een organische en authentieke coproductie tussen de twee openbare omroepen VRT en RTBF, ontstaan uit het thema van de reeks.

'1985' beleefde eerder al zijn internationale première op het prestigieuze festival Canneséries, waar het geselecteerd was voor de officiële competitie.

Gemengde Vlaamse en Waalse cast
'1985' wordt gemaakt met een gemengde Vlaamse en Franstalige ploeg. Ook de cast komt uit zowel Vlaanderen, Brussel als Wallonië. Tijmen Govaerts, Aimé Claeys en Mona Mina Leon vertolken de drie jongvolwassenen die centraal staan. Andere hoofdrollen en belangrijke bijrollen zijn weggelegd voor Roda Fawaz, Tom Vermeir, Peter Van den Begin, Guillaume Kerbusch, Yoann Blanc, Titus De Voogdt, Tibo Vandenborre, Baptiste Sornin, Ruth Becquart, Barbara Sarafian, Josse De Pauw, Erico Salamone, Philippe Résimont, Lien Thys, François Maquet, Simon Delecosse, Pieter Piron en Michelangelo Marchese.

De reeks werd geschreven door Willem Wallyn ('De 16', 'All of Us'), wordt geregisseerd door Wouter Bouvijn ('De Twaalf', 'Red Light') en geproduceerd door Gunter Schmid en Peter Bouckaert voor Eyeworks ('Cordon', 'De Twaalf', 'Red Light'). Stijn Coninx ('Niet Schieten') is betrokken als creatief adviseur.

Het verhaal
'1985' volgt vrienden Marc, Franky en zijn zus Vicky in de turbulente jaren 80. Marc en Franky verruilen hun geboortedorp op het platteland voor Brussel, om een opleiding en carrière bij de rijkswacht, het elitekorps van de ordehandhaving, te volgen. Met grote ambities en veel enthousiasme beginnen ze aan hun opleiding. Maar onverwachts belanden ze in een korps in volle crisis, wanneer het land geteisterd wordt door een reeks brutale overvallen. Vicky studeert rechten aan de VUB in Brussel, aan de overkant van de rijkswachtkazerne. Haar wilde karakter en progressieve idealen botsen met alles waar Franky en Marc voor staan. Wanneer een invloedrijke rijkswachtcommandant veroordeeld wordt voor drugshandel en er een aanslag wordt gepleegd op majoor Vernaillen die de zaak aan het licht bracht, worden de drie jongeren meegezogen in een spiraal van gebeurtenissen die later worden toegeschreven aan de Bende van Nijvel.

De reeks brengt het verhaal van het verlies van onschuld: niet enkel van de drie jongeren maar ook van de Belgische democratie, wanneer het vertrouwen van de bevolking in het politiekorps en de politiek een flinke deuk krijgt door de gebeurtenissen rond de bende. Een verlies dat tot op vandaag blijft nazinderen in onze maatschappij.

'1985' is een productie van Eyeworks, VRT/Eén en RTBF, met de steun van VAF/Mediafonds, Screen Flanders,het Brussels Hoofdstedelijk Gewest (Screen.Brussels), en de Belgische tax shelter i.s.m Casa Kafka Pictures, met de deelname van Wallimage (La Wallonie), in coproductie met VRT/Eén en RTBF. Deze productie kwam tot stand met de steun van het Vlaams noodfonds corona van de Vlaamse regering en het Garantiefonds voor de Vlaamse onafhankelijke audiovisuele productiesector.

'1985' is in 2023 te zien op Eén en La Une.

'1985' is een programma van Eyeworks voor Eén en La Une.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Van kleuter op het podium tot wereldster: het verhaal van Michael Jackson begint met glitter, maar ook met angst. Achter de succesvolle Jackson 5 schuilt een gezin dat meer door druk dan door liefde werd samengehouden, met een controlerende vader die diepe sporen nalaat. Na de release van het album 'Thriller' in 1982 verovert Michael Jackson de wereld, maar intussen zoekt hij wanhopig naar echte verbinding. Vrienden, familie - onder wie zijn zus La Toya - én collega's schetsen een verontrustend beeld: hoe groter de roem, hoe eenzamer de man achter de mythe.

'The Michael Jackson Story', om 22.15 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:45
    Door de bomen
    21:25
    40 jaar reilen en Heylen
  • 20:35
    De Afspraak
    21:25
    De Campus Cup
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:35
    Ze Zeggen Dat
    21:50
    De Trein
  • 20:35
    UEFA Champions League
    23:15
    Border Security: Australië
  • 20:35
    Bombshell
    22:20
    The Irrational
  • 20:35
    Last Knights
    22:25
    Columbo
  • 20:50
    Gooische Vrouwen
    22:25
    ER
  • 20:35
    Commissaris Roos
    22:40
    Baywatch
  • 20:00
    De Tafel van Tine
    21:15
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 20:35
    Truth Be Told
    22:35
    Friends
  • 20:35
    The First 48
    21:25
    Seal Team
  • 20:35
    Junior Bake Off Vlaanderen
    21:25
    Komen Eten
  • 20:30
    Snapped: Killer Couples
    21:25
    World's Most Evil Killers
  • 21:11
    Z-Beurs
    21:24
    Trends Doc
  • 21:07
    Roger
    22:00
    Trendsetters In Bed Met
  • 20:55
    Foodies & The City
    21:35
    Sarah's Sweet Table
  • 21:00
    The Marlow Murder Club
    21:55
    Unforgotten
  • 20:35
    Law & Order: Organized Crime
    21:30
    White Collar
  • 20:35
    NOS Bevrijdingsdag 2026
    22:40
    Pauw & De Wit
  • 21:05
    Nu te Zien!
    21:20
    Volle Zalen
  • 20:25
    Down The Road
    21:25
    Je Zal Het Maar Hebben Special