De Wever weigert uitgestoken hand van Van Grieken in 'Het Conclaaf': 'Ik heb veel meer affiniteit met andere partijen'

woensdag 15 mei 2024
Foto: VTM - © DPG Media 2024

Vanaf donderdag 16 mei davert het kasteel van Jemeppe op z'n grondvesten in het nieuwe VTM-programma 'Het Conclaaf'. Zeven onbetwiste kopstukken van de Vlaamse politiek debatteren én leven er voor het eerst een weekend lang samen.

Alexander De Croo (Open VLD), Petra De Sutter (Groen), Bart De Wever (N-VA), Raoul Hedebouw (PVDA), Sammy Mahdi (CD&V), Conner Rousseau (Vooruit) en Tom Van Grieken (Vlaams Belang) worden op de rooster gelegd door Eric Goens en door elkaar. Conner Rousseau arriveert als eerste ter plaatse, gevolgd door Tom Van Grieken en - 'Van Grieken staat in mijne weg met zijne patserbak' - Bart De Wever. Eric neemt de voorzitters van Vlaams Belang en N-VA meteen samen voor een pittig, maar verhelderend gesprek. Daarin maakt De Wever duidelijk dat samenwerken met Vlaams Belang voor hem geen optie is.


Dat Tom Van Grieken met zijn partij de hand reikt naar N-VA en Bart De Wever is een publiek geheim. Maar wat wil en doet Bart De Wever? Wanneer Eric hem vraagt of hij met Vlaams Belang wil regeren, schept De Wever duidelijkheid. 'Op Vlaams niveau hebben wij heel weinig gemeenschappelijk', aldus de N-VA-voorzitter. 'Ik heb veel meer affiniteit met andere partijen dan met Vlaams Belang. Een partijprogramma dat sociaal-economisch bijna dat van de PS is - alle belastingen omlaag en alle uitgaven omhoog - ik kan daar niet mee om.'

Eric herinnert De Wever er ook aan dat 53% van zijn kiespubliek zich uitdrukkelijk pro een coalitie met Vlaams Belang uitspreekt. Moet hij als democraat dan niet de meerderheid van zijn kiezers volgen? 'Onze kiezers hebben een hekel aan de Vivaldistische partijen die de Vlaamse democratie hebben genegeerd en in de andere richting besturen. Waar die woede vandaan komt, zal het Vlaams Belang geen rol spelen. Dus waar gaat dit eigenlijk over? Wat moet die Vlaamse regering dan doen? Tenzij - het programma van meneer Van Grieken - een soort revolutie organiseren. Dan zeg ik aan die 53% kiezers: sorry, daar doe ik niet aan mee want dat is waanzin. Dat is het Catalaanse scenario: we gaan een soevereiniteitsverklaring afleggen en als die niet gevolgd wordt of ze starten geen onderhandelingen na vijf jaar, dan stappen wij uit België. Dat is crazy. Daar gelooft niemand in. Dat gelooft meneer Van Grieken zelf niet volgens mij.'


Met De Wever, Rousseau en Van Grieken in de sofa is Eric vertrokken voor een stevig debat. Komt er na Vivaldi 1 Vivaldi 2? Hoe zit het met de bromance met Conner Rousseau en het monsterverbond met Tom Van Grieken? De Wever heeft er een heel eigen theorie over. 'Wat zou er gebeuren moesten N-VA en Vlaams Belang samen besturen? Ik heb nog nooit een peiling gezien waar we zelfs de meerderheid hebben. Eerlijk gezegd: ik zou gráág de meerderheid hebben. Ik zal niet zeggen dat we die gaan gebruiken, maar een meerderheid hébben zou mij heel goed uitkomen want dat maakt mij incontournable. Dat is een heel legitieme machtsredenering en ik ben daar ook niet vies van. Ik hoop dat in Vlaanderen niemand een meerderheid kan maken zonder mij.' Of besturen op federaal niveau zonder Vlaamse meerderheid een optie is voor Conner Rousseau? 'We doen dat vandaag dus het zou raar zijn als ik nee zou zeggen. Het lijkt mij beter dat er langs de twee kanten van de taalgrens een meerderheid is, maar we kunnen zo wachten tot paasmaandag op een dinsdag valt.'


Eric Goens zet de kopstukken ook lijnrecht tegenover elkaar in rechtstreekse duels én onderwerpt hen één voor één aan een ultieme politieke biecht. Wie de volledige duels en biechten wil bekijken, kan na de aflevering afstemmen op 'Het Conclaaf Extra' op VTM GO. Naast pittige discussies leren de kijkers de politici ook van een andere kant kennen in 'Het Conclaaf'. De Wever, Rousseau en Van Grieken roeren voor het eerst samen in de (spaghetti)potten, De Wever praat over een moeilijke periode in zijn privéleven en Van Grieken geef toe hoe oncomfortabel hij zich voelt bij het hele verblijf...

'Het Conclaaf' is vanaf donderdag 16 mei vier weken lang om 21.45 uur te zien bij VTM en op VTM GO. Bekijk ook 'Het Conclaaf Extra' op VTM GO.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Wanneer Gandalf ontdekt dat de duistere Sauron zijn zinnen heeft gezet op de verovering van Minas Tirith, reist hij in allerijl naar de versterkte stad af. Hij waarschuwt stadhouder Denethor voor het nakende gevaar en hij wil hem overtuigen de hulp in te roepen van de koning van Rohan en zijn trouwe volgelingen. Daar wil Denethor echter niets van weten. Hij wil zijn macht met niemand delen. Ondertussen worstelt Aragorn met zijn lot als leider. Hij moet de bewoners van Midden-Aarde aanvoeren in de strijd tegen de troepen van Sauron.

'The Lord of the Rings: The Return of the King', film uit 2003 met oa. Elijah Wood, om 20.40 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:10
    Flikken
    07:30
    Stresskippen
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    00:40
    Nachtlus
  • 17:06
    Spring
    07:00
    Kaatje zingt
  • 17:05
    Mijn Restaurant
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:10
    Achter gesloten deuren
    02:40
    Geen uitzending
  • 15:40
    You're Not You
  • 16:50
    Xena: Warrior Princess
    10:00
    Geen uitzending
  • 16:10
    Christmas in Notting Hill
    12:15
    Three Wise Men and a Baby
  • 17:05
    SOS Piet
    06:00
    Joe
  • 16:40
    De Expeditie: Patagonië
    13:00
    De Zussen Coorevits
  • 17:00
    Walker
    06:35
    Coroner
  • 16:50
    Cobra Kai
    18:40
    Formule 1
  • 17:10
    A Place in the Sun
    12:50
    The Sky is the Limit
  • 17:10
    Boy in the Walls
    12:55
    Snapped
  • 15:00
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:13
    Zo doe je het!
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 17:10
    De Dagschotel
    12:30
    Het Weekmenu
  • 17:00
    All Creatures Great and Small
    06:35
    Death in Paradise
  • 16:45
    American Pickers
    12:55
    Storage Wars
  • 17:10
    Tijd voor Max
    13:00
    NOS Journaal
  • 17:05
    Serengeti
    13:00
    NOS Journaal
  • 17:20
    Checkpoint
    12:35
    Peperbollen