VRT-filmcollectie klaar voor de toekomst dankzij voltooide registratie

Een monnikenwerk', zo omschrijven de medewerkers van VRT Archief het afronden van de filmregistraties. Het VRT Archief bevat een schatkamer aan filmmateriaal dat door dit werk voor de toekomst nog beter bewaard blijft.
Alle gegevens zijn bovendien opgenomen in een database die opzoekwerk zal vergemakkelijken. De VRT en meemoo, Vlaams instituut voor het archief dat het werk mee ondersteunde, zijn trots dat dit deel van onze geschiedenis in beeld en geluid hierdoor is verzekerd.
Onlangs heeft het VRT Archief de technische registratie afgerond van de eigen films uit haar filmcollectie. Dit houdt in dat de medewerkers alle films een nieuwe filmdoos en barcode hebben gegeven. De belangrijkste technische kenmerken kenmerken van elk filmobject (beeld- of geluidsspoel) zijn genoteerd in een eenvormige database. Ook hebben de medewerkers gericht azijnmetingen uitgevoerd om de kwaliteit van de film te kennen en werden beeld- en geluidsbanden van elkaar gescheiden. Door de nieuwe dozen en het scheiden van beeld en geluid kunnen we onze films op een nog betere manier bewaren in onze geklimatiseerde kelders. En voor het eerst beschikken we over een volledig overzicht van alle filmobjecten van VRT. Het zijn er 53.221.
'Het gaat om programma’s die zijn uitgezonden tussen 1953, de start van televisie, tot midden jaren ’80, aanvankelijk vooral in zwart-wit maar sinds de jaren ’70 steeds meer in kleur. Denk maar aan programma’s zoals 'Voor Boer en Tuinder', 'Boeketje Vlaanderen', 'Autorama', 'Hier Spreekt men Nederlands', 'Echo'…”, legt Kathleen Bertrem van VRT Archief uit. 'De filmspoelen lagen bewaard in filmblikken. We hebben ze een voor een onder handen genomen. Het was een monnikenwerk waardoor de meer dan 53.000 films nu bewaard zijn voor de toekomst.'
'We hebben jarenlang onze koude filmkelder getrotseerd om dit te kunnen realiseren', blikt ook Harry De Smedt van VRT Archief tevreden terug. 'Het aantal filmblikken dat door onze handen gegaan is, kennen we nu ook! We zijn trots dat we dit werk afgerond hebben!'
Belangrijke mijlpaal
Het werk van de filmregistratie is in 2010 van start gegaan. Het was een arbeidsintensief project. Sinds 2016 ondersteunde meemoo dit proces en mede door hun hulp is het nu afgerond. Een volgende stap is al genomen door deze database met filmobjecten te koppelen aan filmbeschrijvingen die op papieren steekkaarten staan. Als die operatie voltooid is, zal de collectie eigen films van de VRT nog beter doorzoekbaar zijn. Vervolgens kan er gekeken worden naar de digitalisering van niet-aangetaste films.
'Bij de VRT zijn we trots dat we met de hulp van meemoo deze fase van dit belangrijke werk tot een goed einde hebben gebracht', zegt Lieven Vermaele, algemeen directeur Operaties en Partnerschappen. 'Een toekomstbestendig en goed te doorzoeken archief bewaren, ligt ons als publieke omroep na aan het hart. Door mee het archief van Vlaanderen te bewaren, zeg maar onze collectieve geschiedenis, bewijzen we onmiskenbaar onze publieke meerwaarde. We bekijken dan ook welke volgende stappen mogelijk zijn om het VRT Archief verder te ontsluiten.'
'Dit is een belangrijke mijlpaal in de samenwerking tussen VRT en meemoo rond het VRT-archief, maar ook breder voor de conservatie van het filmerfgoed in Vlaanderen', zegt Brecht Declercq, Manager Digitalisering & Acquisitie bij meemoo. 'Het is een noodzakelijke stap op weg naar een duurzame bewaring, maar ook naar de verdere digitalisering en ontsluiting van dit materiaal.'
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- De strijd barst los: 100 enthousiaste kandidaten, maar slechts 1 kan zich tot 'Homo Universalis' kronen
- ‘De Container Cup’ terug op Play: topsporters en BV’s opnieuw de arena in vanaf maandag
- Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe 'Blind Gekocht'-woning: 'Hier douche ik mij niet'
- Télévie breekt alle records: 13.459.073,87 euro ingezameld ten voordele van kankeronderzoek
- Verstoppertje op het hoogste niveau: kijk de eerste beelden van het RTL 4-programma 'The House of Hide & Seek'
- 'BinnensteBuiten' over 75 jaar Molukse trots in Nederland
- Maandag in 'Het Uur van de Wolf': Dolly verenigt de Staten
- Deze onderwerpen komen maandag voorbij in 'Radar'
- Dit is de 'Dagelijkse Kost' van deze week!
- Dit zie je deze week in 'Sturm der Liebe' - PREVIEW
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm!
Kijktip van de dag

Ex-profwielrenner Greg Van Avermaet en ex-profvoetballer en voormalig Rode Duivel Jelle Van Damme zijn nu toppers op de gravelbike. Wie van hen blijkt de sterkste in de zeven disciplines in de container?
'De Container Cup', om 22/20 uur op Play.



































