VRT-filmcollectie klaar voor de toekomst dankzij voltooide registratie

woensdag 13 oktober 2021

Een monnikenwerk', zo omschrijven de medewerkers van VRT Archief het afronden van de filmregistraties. Het VRT Archief bevat een schatkamer aan filmmateriaal dat door dit werk voor de toekomst nog beter bewaard blijft.

Alle gegevens zijn bovendien opgenomen in een database die opzoekwerk zal vergemakkelijken. De VRT en meemoo, Vlaams instituut voor het archief dat het werk mee ondersteunde, zijn trots dat dit deel van onze geschiedenis in beeld en geluid hierdoor is verzekerd.


Onlangs heeft het VRT Archief de technische registratie afgerond van de eigen films uit haar filmcollectie. Dit houdt in dat de medewerkers alle films een nieuwe filmdoos en barcode hebben gegeven. De belangrijkste technische kenmerken kenmerken van elk filmobject (beeld- of geluidsspoel) zijn genoteerd in een eenvormige database. Ook hebben de medewerkers gericht azijnmetingen uitgevoerd om de kwaliteit van de film te kennen en werden beeld- en geluidsbanden van elkaar gescheiden. Door de nieuwe dozen en het scheiden van beeld en geluid kunnen we onze films op een nog betere manier bewaren in onze geklimatiseerde kelders. En voor het eerst beschikken we over een volledig overzicht van alle filmobjecten van VRT. Het zijn er 53.221.

'Het gaat om programma’s die zijn uitgezonden tussen 1953, de start van televisie, tot midden jaren ’80, aanvankelijk vooral in zwart-wit maar sinds de jaren ’70 steeds meer in kleur. Denk maar aan programma’s zoals 'Voor Boer en Tuinder', 'Boeketje Vlaanderen', 'Autorama', 'Hier Spreekt men Nederlands', 'Echo'…”, legt Kathleen Bertrem van VRT Archief uit. 'De filmspoelen lagen bewaard in filmblikken. We hebben ze een voor een onder handen genomen. Het was een monnikenwerk waardoor de meer dan 53.000 films nu bewaard zijn voor de toekomst.'

'We hebben jarenlang onze koude filmkelder getrotseerd om dit te kunnen realiseren', blikt ook Harry De Smedt van VRT Archief tevreden terug. 'Het aantal filmblikken dat door onze handen gegaan is, kennen we nu ook! We zijn trots dat we dit werk afgerond hebben!'


Belangrijke mijlpaal
Het werk van de filmregistratie is in 2010 van start gegaan. Het was een arbeidsintensief project. Sinds 2016 ondersteunde meemoo dit proces en mede door hun hulp is het nu afgerond. Een volgende stap is al genomen door deze database met filmobjecten te koppelen aan filmbeschrijvingen die op papieren steekkaarten staan. Als die operatie voltooid is, zal de collectie eigen films van de VRT nog beter doorzoekbaar zijn. Vervolgens kan er gekeken worden naar de digitalisering van niet-aangetaste films.

'Bij de VRT zijn we trots dat we met de hulp van meemoo deze fase van dit belangrijke werk tot een goed einde hebben gebracht', zegt Lieven Vermaele, algemeen directeur Operaties en Partnerschappen. 'Een toekomstbestendig en goed te doorzoeken archief bewaren, ligt ons als publieke omroep na aan het hart. Door mee het archief van Vlaanderen te bewaren, zeg maar onze collectieve geschiedenis, bewijzen we onmiskenbaar onze publieke meerwaarde. We bekijken dan ook welke volgende stappen mogelijk zijn om het VRT Archief verder te ontsluiten.'

'Dit is een belangrijke mijlpaal in de samenwerking tussen VRT en meemoo rond het VRT-archief, maar ook breder voor de conservatie van het filmerfgoed in Vlaanderen', zegt Brecht Declercq, Manager Digitalisering & Acquisitie bij meemoo. 'Het is een noodzakelijke stap op weg naar een duurzame bewaring,  maar ook naar de verdere digitalisering en ontsluiting van dit materiaal.'


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Logo Play Fictie

Eind jaren 70. Wanneer Patrizia Reggiani, een vrouw van eenvoudige komaf, trouwt met Maurizio Gucci, erfgenaam van het modehuis Gucci, meent ze dat haar broodje gebakken is. De jonge Maurizio interesseert zich weinig voor het familiebedrijf, maar Patrizia brandt van ambitie en gaat over lijken om haar doel te bereiken.

'House of Gucci', film uit 2021 met oa. Lady Gaga, om 20.35 uur op Play Fictie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:00
    De camping
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    07:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Wat een weekend
  • 08:00
    Waiko
    06:00
    Tik Tak
  • 07:50
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    00:40
    The Floor
  • 02:00
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    01:45
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:55
    Mafia's Greatest Hits
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    01:55
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:00
    De Tafel van de Week
  • 08:00
    This Is Us
    02:10
    Watson
  • 07:25
    Blood & Treasure
    03:30
    Geen uitzending
  • 07:20
    Property Brothers
    02:15
    The Real Housewives of Amsterdam
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:00
    Without a Trace
  • 04:12
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:00
    Een Uur Sorry Music
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:00
    Het Weekmenu
    02:30
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 07:50
    Ghosts
    02:50
    Six Four
  • 07:45
    Scrubs
    02:15
    Law & Order: Organized Crime
  • 08:00
    NOS Journaal
    02:25
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 07:15
    Tijd voor Max
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 07:50
    De boterhamshow
    02:10
    NOS Studio Sport