Zondag in 'Podium Witteman': Adriaan van Dis en Leonard Evers

zaterdag 30 oktober 2021

Paul Witteman ontvangt schrijver Adriaan van Dis, dirigent Leonard Evers, pianist Alexander Jansen, sopraan Laetitia Gerards en pianist Thomas Beijer, zangeres Amira Medunjanin, en Cappella Amsterdam.

Schrijver Adriaan van Dis heeft een grote liefde voor de opera en het lied. In zijn studententijd Amsterdam  trad hij op als figurant bij De Nationale Opera en tijdens zijn jaren in Parijs ontwikkelde hij een  bijzondere liefde voor de liederen van Francis Poulenc. Als schrijver is Van Dis vooral gefascineerd door de manier waarop teksten in muziek verklankt worden. Sopraan Laetitia Gerards en pianist Thomas Beijer voeren een lied van Poulenc uit.


Pauls Jonge Held is de 16-jarige pianist Alexander Jansen. Hij was eerder dit jaar finalist van het Prinses Christina Concours. Alexander is een groot aanstormend talent, want naast het uitvoeren van het klassieke pianorepertoire componeert hij ook! In deze uitzending speelt hij zijn eigen stuk 'When Classic meets Jazz' en een spectaculaire etude van Alexander Skrjabin.

Dirigent Leonard Evers trekt met het 24 -koppige koor Cappella Amsterdam door het land met solisten uit het Middellandse Zeegebied. Leonard Evers vindt dat er te vaak een onderscheid wordt gemaakt tussen ‘westerse’ muziek aan de ene kant en 'oosterse' of 'Arabische' muziek aan de andere kant. Dit terwijl er al eeuwenlang sprake is van vermenging van invloeden rond de kusten van de Middellandse Zee. Zo horen wij dat terug in het melancholische Bosnische liedje 'U Stambolu na Bosforu', in 'Podium Witteman' uitgevoerd door de beroemde Bosnische zangeres Amira Medunjanin, harpiste Beate Loonstra en Cappella Amsterdam.

Floris Kortie is zijn hele leven al gek op treinen. In de muzikale geschiedenis van Europa spelen treinen ook een belangrijke rol. Ze maakten in de 19de eeuw Europa kleiner en vergrootten het contact tussen componisten en musici onderling. Bovendien hebben veel componisten zich in hun werk laten inspireren door treinen. Het  Goya Quartet speelt de finale uit het Amerikaanse kwartet van treinengek Antonín Dvořák.

Hoe heeft de Arabische muziek door de eeuwen heen de Westerse beïnvloedt? In de 'Podium Witteman Podcast' stelt Floris Kortie deze prangende vraag aan oedspeler Jawa Manla en musicoloog Jan Pieter Koch. De 'Podium Witteman Podcast' verschijnt elke week en is te beluisteren via www.podiumwitteman.nl of je favoriete podcastapp.

In 'Podium Witteman Extra' kunt u kijken naar een recent concert van de 'NTR ZaterdagMatinee', ter ere van de 85ste verjaardag van componist Steve Reich. De Amerikaanse Colin Currie Group en Synergy Vocals spelen de wereldpremière van zijn compositie 'Traveler’s Prayer', dat mede in opdracht van de 'NTR ZaterdagMatinee' is gecomponeerd. Ook op het programma een van Reichs mooiste stukken: Tehillim. 'Podium Witteman Extra' wordt wekelijks uitgezonden op het digitale kanaal NPO 2 Extra, aansluitend aan de reguliere uitzending van 'Podium Witteman'.

'Podium Witteman' omarmt de wereld van de klassieke muziek, maar zoekt ook de grenzen op met andere genres zoals pop, wereldmuziek, of jazz. Met ruimte voor bijzondere verhalen, jong talent en optredens van topmusici.

Het NTR-programma 'Podium Witteman' wordt wekelijks uitgezonden op NPO 2, live vanuit De Hallen in Amsterdam. Het NTR-programma wordt daarna herhaald op zaterdagochtend om 10.30 uur.

'Podium Witteman', zondag 31 oktober om 18.15 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Getrouwd' - Marjan & Mattias (VTM)

Vandaag trouwen Mattias en Marjan, waarna we kennismaken met Ellen en Matti. Kan Matti, een vader van twee jonge kinderen, het hart veroveren van Ellen, een vrouw die na een intens kankertraject weer op zoek gaat naar liefdesgeluk?

'Blind Getrouwd', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:45
    D5R
    01:20
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:45
    Hallo Kroket
    06:00
    Tik Tak
  • 07:30
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    01:45
    Geen uitzending
  • 01:40
    Geen uitzending
    10:25
    House of Kardashian
  • 06:00
    Qmusic
    01:05
    9-1-1: Lone Star
  • 07:00
    Willy
    01:30
    Caught on Dashcam
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 06:00
    Joe
    01:25
    De Bunker
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:40
    Geen uitzending
  • 07:45
    Modern Family
    02:10
    Geen uitzending
  • 07:30
    Pawn Stars
    02:30
    Geen uitzending
  • 07:25
    Property Brothers
    02:40
    Geen uitzending
  • 07:20
    Without a Trace
    02:00
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:38
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:42
    De perfecte badkamer
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:35
    Guillaume's Paris
  • 07:35
    Sister Boniface Mysteries
    03:10
    Agatha Raisin
  • 07:10
    HPI
    02:10
    NCIS
  • 07:40
    Goedemorgen Nederland
    02:20
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 07:50
    NOS Journaal
    02:25
    Buitenhof
  • 07:51
    Zin in Zappelin
    02:30
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal