Zondag in 'In Europa met Geert Mak': zes stappen naar een dictatuur

zaterdag 28 november 2020

Democratie is kwetsbaar. Dat toont de Europese geschiedenis keer op keer. De Europese Unie uit grote zorg over de afbrokkelende democratie in Hongarije. Toen het Sovjetrijk in 1989 ineenstortte kreeg het land eindelijk zijn felbevochten democratie terug.

Dertig jaar later zet president Victor Orbán de belangrijkste democratische grondrechten weer aan de kant. De man die als eerste president Trump feliciteerde met zijn zogenaamde overwinning trekt zich niets aan van de Europese kritiek. Volgens Geert Mak zijn er zes stappen om van een democratie een dictatuur te maken. Drie daarvan heeft Orbán al gezet.


Stap 1: Schaf de waarheid af. Dat hebben Orbáns fans en conservatieve journalisten van de Hongaarse versie van de Telegraaf aan den lijve ondervonden. Ook zij ontkwamen niet aan censuur.

Stap 2: Deel uit wat niet van jou is. Voormalig Fidesz-lid Ákos Hadházy zag hoe de partij schaamteloos EU-subsidies uitdeelde aan bevriende zakenlui. Hij is nu onafhankelijk parlementslid en strijdt op onorthodoxe wijze tegen de wijdverspreide corruptie van Orban en de zijnen.

Stap 3: Creëer een vijand. Ooit geloofde de oude predikant Gábor Iványi in het jeugdige aanstormende politieke talent Orbán. Hij trouwde hem zelfs in zijn kerk. Maar de onbarmhartige politiek die vluchtelingen tot zondebok van al het kwaad in het land maakt, zorgde dat hij zich afkeerde van de jonge held van vroeger.

Zo is Orbán al stevig op weg richting een dictatoriaal regime. Het lijkt een weg die meer voormalige Oostbloklanden kiezen. Ook Polen ligt op ramkoers met de EU. De democratie heeft één zwakke plek: je kunt hem, als je maar genoeg mensen weet te verzamelen, op democratische wijze afschaffen.

'In Europa, de geschiedenis op heterdaad betrapt' is een serie van Roel van Broekhoven en Stefanie de Brouwer en is gebaseerd op het boek 'Grote Verwachtingen' van Geert Mak.

'In Europa met Geert Mak', zondag 29 november om 22.10 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Gene paniek' (VRT 1)

Philippe stoomt zijn raceteam verder klaar en neemt hen mee naar Lommel voor een slipcursus. Mies en Nel, de tweeling met podiumangst, worden geconfronteerd met hun grootste angst: zingen voor een volle AFAS Dome tijdens de Night of the Proms. Philippe wil Evi en Jorn van hun hoogtevrees afhelpen en ontdekt opnieuw dat hij nog met angsten worstelt.

'Gene paniek', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:50
    VRT NWS: 10 jaar na de aanslagen
    23:40
    Thuis
  • 22:25
    Songs of Slow Burning Earth
    00:00
    Nachtlus
  • 22:10
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:55
    Schiphol Airport
    00:15
    Telefacts
  • 23:00
    Expeditie Gooris
    00:05
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 22:50
    The Karate Kid II
    00:55
    S.W.A.T.
  • 22:30
    Cape Fear
    00:45
    Fare Dodgers: At War With The Law
  • 23:05
    ER
    00:35
    Geen uitzending
  • 23:10
    Zorro
    00:20
    Are You Being Served?
  • 23:10
    Bad Bad Belgium
    23:50
    Café De Mol: de kandidaten
  • 23:10
    Found
    00:10
    Brilliant Minds
  • 22:35
    Ocean's Twelve
  • 23:00
    Bake Off Vlaanderen
    02:35
    Don't Worry, Be Happy
  • 22:20
    Demons and Saviors
    23:25
    Aurora Teagarden Mysteries: Heist and Seek
  • 23:08
    CEO van mijn leven
    23:35
    De CFO podcast
  • 23:16
    Hobbyklus
    23:36
    Mijn tuin
  • 23:00
    Guillaume's Paris
  • 22:50
    Foyle's War
  • 23:20
    Lie to Me
    00:15
    NCIS
  • 23:00
    Ivo op zondag
    23:55
    NOS Journaal
  • 22:40
    NPO Doc: Het systeem
    00:15
    Podium Klassiek
  • 23:00
    Louis Theroux: Law and Disorder in Lagos
    00:10
    NOS Studio Sport Voetbal