Wonderbaarlijk verhaal over 'Het Achterhuis van Rotterdam' bij MAX

dinsdag 13 december 2022
Foto: © Omroep MAX 2022

Tijdens de Tweede Wereldoorlog zaten drie Joodse Rotterdamse echtparen jarenlang in de Breepleinkerk ondergedoken. Een bijzonder verhaal over moed, hoop en vertrouwen dat jarenlang vergeten werd.

Nu wordt het verhaal verteld in de documentaire 'Het Achterhuis van Rotterdam', die te zien is op woensdag 14 december.


De orgelzolders van de Breepleinkerk blijken jarenlang het decor van een onwaarschijnlijk scenario te zijn geweest. In de kerk, vlakbij het Feyenoord stadion, zaten tijdens de Tweede Wereldoorlog op twee piepkleine, kale zolderruimtes zonder daglicht drie Rotterdamse Joodse echtparen ondergedoken. Dankzij de bescherming van de dominee, de koster en enkele kerkleden wisten de onderduikers de oorlog te overleven. In de documentaire 'Het Achterhuis van Rotterdam' wordt dit bijzondere verhaal voor het eerst verteld aan de hand van unieke dagboekfragmenten en brieven van de onderduikers.

Maar net geheim gebleven
Wat begon als een tijdelijk onderkomen voor zes weken, werd een zware onderduik van drie jaar in barre omstandigheden. Dit bleef voor de meesten, ook na de oorlog, een groot geheim. Het verhaal wordt nog wonderbaarlijker wanneer er een kengezonde baby tijdens de hongerwinter van 1944 geboren wordt. Vlak voor de bevrijding vallen Duitsers de kerk binnen. Tijdens deze inval blijven de onderduikers nipt onontdekt. De koster wordt wel gearresteerd, maar zwijgt over de verscholen families. Zo weten ze de oorlog te overleven. Na de oorlog raakt de onderduikplek in de vergetelheid. Rotterdam is bezig met de wederopbouw van de stad en richt de blik op de toekomst. Ook in de kerk wordt niet meer gesproken over die moeilijke oorlogsjaren. Pas in 2006 worden de orgelzolders herontdekt.

Anja Matser, predikant en auteur van De Orgelzolders, Onderduikers in de Rotterdamse Bleepleinkerk: 'Juist in deze tijd waar het uitsluiten van mensen vanwege hun huidskleur of hun godsdienst of wat dan ook normaal lijkt te worden, moet dit verhaal blijven klinken. We leren ervan wat moed en volharding teweeg kunnen brengen. We beseffen dan dat mensen de kracht kunnen hebben elkaar te vertrouwen in de aller moeilijkste en gevaarlijkste omstandigheden waar verraad steeds op de loer lag. Heldendom dat ons kan en moet inspireren.'

'Het Achterhuis van Rotterdam', woensdag 14 december om 20.35 uur bij MAX op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Vastbesloten zijn leven te beteren, vertrekt Kamal vanuit België naar Syrië om oorlogsslachtoffers te helpen. Maar eenmaal daar wordt hij ingelijfd in het leger. Thuis valt ondertussen zijn jongere broer Nassim ten prooi aan radicalisten. Hun moeder Leila wil koste wat het kost voorkomen dat Nassim in de voetsporen van Kamal treedt.

'Rebel', film uit 2022 van Adil El Arbi en Bilall Fallah met oa. Aboubakr Bensaihi, om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:45
    Hotel Romantiek
    21:35
    De dag van vandaag
  • 20:35
    De Afspraak
    21:25
    Rebel
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:40
    Winter Vol Liefde
    21:50
    Alloo bij de Verkeerspolitie
  • 20:00
    Premier League Darts
    00:00
    Help, Mijn Man is Klusser
  • 20:40
    The Bricklayer
    22:40
    Resident Evil: Welcome to Raccoon City
  • 20:35
    Deepwater Horizon
    22:30
    Rude Tube
  • 20:35
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
    22:15
    ER
  • 20:35
    The X-Files
    22:25
    Baywatch
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Maison Verhulst
  • 20:35
    Doc
    22:30
    Friends
  • 20:35
    The First 48
    21:30
    Seal Team
  • 20:35
    Bake Off Vlaanderen
    21:45
    Komen eten
  • 20:30
    Mark of a Serial Killer
    21:25
    World's Most Evil Killers
  • 20:54
    Z-Nieuws
    21:06
    Z-Beurs
  • 20:48
    Het appartement
    22:00
    De Tijdlijn met Herbert
  • 20:50
    Wild van Wild
    21:15
    Vietnjam, met Quyên
  • 21:00
    Foyle's War
  • 20:35
    The Kardashians
    21:25
    Below Deck Down Under
  • 20:40
    Als IK het zing
    21:40
    Andere Tijden Sport
  • 20:25
    Wakker in Paraguay
    21:15
    Pointer
  • 20:25
    Kamp Waes
    21:25
    Hoodfights