Woensdag 'KRO-NCRV 2 Doc: Nederland Fraudeland' op NPO 2

Medewerkers van de FIOD, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst, die met dozen vol administratie uit een van fraude verdacht bedrijf naar buiten komen, het zijn beelden die iedereen kent. Een inval van de FIOD haalt vaak de voorpagina's, maar wat zich achter de schermen bij zo'n inval afspeelt blijft strikt geheim.
Voor het eerst in de geschiedenis van de dienst kreeg een filmploeg toestemming om medewerkers van de FIOD te filmen tijdens een grootschalig fraudeonderzoek. Nederland Fraudeland laat zien hoe de FIOD vermeende belastingfraude onderzoekt in een Nederlandse horecaketen en met verschillende teams binnenvalt bij verschillende horecavestigingen. In de strijd tegen fraude is heel wat geoorloofd, blijkt uit de documentaire.
Criminelen die in zonnige oorden geld witwassen, managers die zich verrijken ten koste van óns pensioen of belastinggeld, bedrijven die hun werknemers of leveranciers duperen door faillissementsfraude. Fraude vindt overal plaats. Binnen de FIOD is er een Team Criminele Inlichtingen (TCI) dat gespecialiseerd is in het opsporen en bestrijden van grootschalige fraude en georganiseerde criminaliteit, zoals het witwassen van crimineel vermogen, drugshandel, faillissementsfraude en btw-carrouselfraude. Op basis van de door de opsporingsdienst verzamelde bewijzen beslist het Openbaar Ministerie over mogelijke strafvervolging.
Na een tip over mogelijke belastingontduiking bij een Nederlandse horecaketen start de FIOD een onderzoek. In verschillende vestigingen verdwijnt volgens de FIOD op raadselachtige wijze geld uit kassa’s. De opsporingsdienst vermoedt in eerste instantie dat er gebruik gemaakt wordt van een geprepareerd kassasysteem waarmee inkomsten kunnen worden afgeroomd. In overleg met de zaakofficier van het Openbaar Ministerie worden taps geplaatst en camerabeelden geanalyseerd. FIOD medewerkers gaan incognito op bezoek bij de vestigingen om te zien of er verdachte zaken plaatsvinden. Na maanden van onderzoek valt de FIOD in een gecoördineerde actie een aantal vestigingen van de horecaketen binnen, waarbij pinautomaten, kassasystemen en brandkasten veilig worden gesteld. Na inbeslagneming van de administratie en verhoor van werknemers begint een langdurig forensisch-boekhoudkundig onderzoek ter voorbereiding van een mogelijke strafzaak door het OM tegen het van fraude verdachte bedrijf.
De documentaire 'Nederland Fraudeland' werd mede mogelijk gemaakt door CoBO-fonds.
'2 Doc: Nederland Fraudeland', woensdag 5 januari om 22.09 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Een zieke, een mogelijke dode, een vertrek en een onverwachte plottwist? Met deze 4 vragen gaan de 'Thuis'-fans de zomer in
- Warre is nu echt de absolute 'Blokken'-kampioen!
- Kijkcijfers: donderdag 25 juni 2026
- Het mooiste motorsportweekend van het jaar: TT van Assen 2026 live op Ziggo Sport
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
- JOE-luisteraars bepalen starttijd Coen & Sander Show morgen na nachtelijke wedstrijd van Oranje
- Mattie & Marieke stoppen als duo in de ochtend van Qmusic
Multimedia SPOTLIGHT
-
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'?
Kijktip van de dag

April 1912. De Titanic verlaat de haven van Queenstown. Meer dan 2.000 passagiers zullen de overtocht over de Atlantische Oceaan meemaken. Het vaartuig is voor velen het schip der dromen, maar de jonge Rose beschouwt de Titanic als een slavenschip dat haar geketend terug naar huis terug zal brengen. Om de financiële problemen van haar ouders op te lossen is ze immers verplicht om met de rijke Cal te trouwen. Rose houdt niet van haar verloofde en besluit overboord te springen.
'Titanic', film uit 1997 met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM.



































