Vrouwelijke kunstenaars centraal in nieuw seizoen van 'Man en Kunst'

De musea zijn na lange tijd weer open en de Nationale Museumweek ligt in het verschiet. Hét moment voor Lucas De Man om zich weer te verdiepen in de verhalen achter vijf iconische kunstwerken uit de vaste collectie van Nederlandse musea.
De Man bespreekt onder andere het werk en leven van drie vooruitstrevende vrouwelijke kunstenaars: Thérèse Schwartze, die de crème de la crème van de Nederlandse adel in de negentiende eeuw portretteerde, de beroemde beeldhouwer Barbara Hepworth, waarvoor hij naar het Britse St. Ives afreisde én Ferdi Tajiri-Jansen, de koningin van de Flower Power in de kunsten.
Lucas De Man over het nieuwe, zevende, seizoen: 'Geweldig dat de vrouwen dit jaar in de meerderheid zijn. Maar voor alle vijf de kunstenaars geldt: leer ze kennen! En om je in hun werk te verdiepen via hun leven is een prachtige manier. Wat het actueel maakt, zijn de struggles van al deze kunstenaars. Hun leven gaat lang niet altijd over rozen - dat maakt ze interessant, en het geeft ook inspiratie.'
Dinsdag 5 april
In de eerste aflevering staat Thérèse Schwartze centraal. Ze portretteerde royalty en de fine fleur van de 19e eeuwse adel. De jonge, selfmade miljonair bezat meerdere sjieke panden aan de Amsterdamse Prinsengracht, maar stond het liefst in haar atelier. Lucas De Man bewondert het door Schwartze meesterlijk geschilderde portret van Koningin Emma met prinses Wilhelmina op haar arm. Dit bijzondere werk is te zien in, het binnenkort te openen, Paleis Het Loo in Apeldoorn.
Woensdag 6 april
De allerrijksten in de 17e eeuw lieten exotische vogels als papegaaien, pelikanen en flamingo’s verschepen om er thuis hun ‘menagerie’ - een privé dierentuin - mee te vullen. Die vogels waren zeldzaam en daarmee een statussymbool. Zulk kostbaar, sterfelijk bezit, wilden ze vastleggen. Bij voorkeur door Melchior d’Hondecoeter, de beste vogelschilder van de Gouden Eeuw. In de tweede aflevering van 'Man en Kunst' telt Lucas De Man onder meer een geelfluitkaketoe, roodstaartpapegaai én uiteraard een Alexanderparkiet in d’Hondecoeters meest prominente doek dat in het Amsterdamse Rijksmuseum hangt.
Donderdag 7 april
In aflevering nummer drie dwaalt Lucas De Man in het oude huis en atelier van de Engelse Barbara Hepworth rond, een van de belangrijkste beeldhouwers uit de 20e eeuw. Het huis, aan de kust in St. Ives in Cornwall, staat nog vol met haar beelden. Daarvoor haalde ze inspiratie uit het indrukwekkende landschap van kliffen, rotsen en glooiende heuvels dat haar omringde. Hepworth doorboorde haar sculpturen zodat er een open binnenruimte ontstond - beelden met gaten. Die zijn ook te zien in het beroemde Rietveld Paviljoen bij het Kröller-Müller museum in Otterlo.
Vrijdag 8 april
Ditmaal stort Lucas De Man zich op het leven en werk van de Duitse expressionist Max Beckmann. En dan vooral op zijn Amsterdamse periode; de kunstenaar vluchtte voor de dreiging van de Tweede Wereldoorlog naar Nederland en schilderde hier, op zijn zolderkamer, maar liefst een derde van zijn oeuvre! Een van de absolute hoogtepunten daarvan is een dubbelportret van Beckmann en zijn vrouw Quappi, te zien in het Stedelijk Museum in Amsterdam.
Zaterdag 9 april
In de laatste aflevering van deze reeks staat Ferdi Tajiri-Jansen, oftewel Ferdi, centraal. Zij was de koningin van de Flower Power in de kunsten. In de jaren vijftig knetterde ze op haar motor door Parijs, kreeg les van Ossip Zadkine én van haar latere echtgenoot Shinkichi Tajiri. Met haar laskunsten produceerde ze in the sixties bonte en brutale sculpturen - met een erotisch tintje. Zoals de Wombtomb, die te zien is in de vaste collectie van het Rijksmuseum in Amsterdam.
'Man en Kunst', dinsdag 5 april t/m zaterdag 9 april om 22.10 uur en 9 april om 22.00 uur bij AVROTROS op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuw seizoen van 'Welcome to Plathville' op TLC
- Kijkcijfers: 10, 11 en 12 juli 2026
- 'Goedenavond Nederland' terug op NPO 1: afscheid voor Welmoed Sijtsma, entree voor Frank van Leeuwen
- Celien Hermans bezorgt kijkers kippenvel met eerbetoon aan mama Margriet tijdens ‘Vlaanderen Feest’
- 'SOS Piet'-icoon Piet Huysentruyt krijgt Vlaams ereteken
- Dit zie je in maandag 'Opsporing Verzocht'
- Nieuwe reeks 'MAX Vakantieman': tips, trends en valkuilen voor vakantiegangers
- 'De weg naar Fenix': documentaire over de totstandkoming van dit kunstmuseum over migratie
- De 'Au Pairs' krijgen het moeilijker in Canada
- Liefde kent geen hokjes in 'B&B Zoekt Lief': Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit
- BNNVARA presenteert nieuwe ochtendshow NPO Radio 2 'Daniël & Roelof Zijn Al Op'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter PlekkeBar' vanuit Biertje in Hellevoetsluis
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- JOE Parad’ice Beach schiet uit de startblokken met knallend optreden van Milk Inc.
- Annemiek van Vleuten opent 'NPO Radio 1 Tourcafé'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden' -
Ruben Van Gucht daagt Tess uit op JOE
-
'Taylor Swift, a love story' in 'Telefacts Zomer' -
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+
Kijktip van de dag

Op een dag komt een Amerikaanse man niet naar huis. Uiteindelijk belt zijn vrouw naar de hulpdiensten. Zij vertellen haar dat hij in de gevangenis zit op verdenking van sekshandel. Daarna blijkt dat hij interesse heeft in kinderen tussen de elf en de veertien jaar. Amanda balanceert tussen ongeloof, het gezin niet willen opgeven en toch uiteindelijk de plicht om haar kinderen een veiligere omgeving te kunnen bieden.
'Telefacts Zomer', om 22.30 uur op VTM.



































