Vrijdag in 'Meldpunt': vervolgserie over de vergrijzing van Nederland

donderdag 8 mei 2025

Omroep MAX maakt een vervolg op de crossmediale serie 'De Toekomst is Grijs', over de vergrijzing van Nederland. De aftrap hiervan is aanstaande vrijdag in 'Meldpunt'.

Nederland vergrijst in rap tempo, in 2040 telt ons land zo'n vijf miljoen 65-plussers: een kwart van de samenleving. De helft daarvan is zelfs 75 jaar of ouder. Dit heeft grote gevolgen voor de samenleving: torenhoge zorgpremies en immense personeelstekorten. Hoe gaat Nederland dit aanpakken?


In 'Meldpunt' is vrijdag de aftrap van het vervolg van 'De Toekomst is Grijs', het crossmediale project - podcast, tv-serie en debat - dat vorig jaar werd uitgezonden bij MAX. Hoewel al sinds de babyboom in de jaren 50 bekend is dat de vergrijzing eraan komt, lijkt het erop dat Nederland onvoldoende voorbereid is op de grijze golf. En dat is niet zo gek, want vergrijzing is geen populair onderwerp.

De gevolgen zijn nu al te zien: lange wachttijden voor verpleeghuizen en een vastlopend zorgstelsel. Volgens socioloog Tanja Traag zijn op dit moment vooral grensregio's zoals Zeeland en Oost-Groningen de klos. Ze vertelt: 'Het voorzieningenniveau past zich aan en een regio die vergrijst is, is minder aantrekkelijk voor het jonge gezin.'

Volgens econoom Mathijs Bouman is de vergrijzing een groot probleem en zal het ook aan de economie te merken zijn. 'Steeds meer mensen gaan met pensioen en er komen minder schoolverlaters bij. Dus hetzelfde werk moet door minder mensen worden gedaan. Dat lukt alleen als je actief gaat robotiseren en computers gaat inzetten. Dat moet Nederland gaan doen, maar daar schiet je niet echt mee op', aldus Bouman. Er is geld nodig, maar hoe gaat Nederland dit aanpakken? En kan de vergrijzing ook iets opleveren?

In de studio praat Elles de Bruin verder met hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans. Redacteur Jantine Stoel vertelt hoe het crossmediale project 'De Toekomst is Grijs' eruit komt te zien en hoe kijkers de inhoud mee kunnen bepalen.

'Meldpunt', vrijdag 9 mei om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.


Meldpunt Actueel op tv
Vrijdag 9 oktober om 19u50  »
NPO 2
Programma dat maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen onderzoekt.
Zaterdag 10 oktober om 13u50  »
NPO 2
Programma dat maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen onderzoekt.
Zaterdag 17 oktober om 13u55  »
NPO 2
Programma dat maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen onderzoekt.
Vrijdag 16 oktober om 19u50  »
NPO 2
Programma dat maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen onderzoekt.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

De jonge Whitney Houston heeft een stem als een nachtegaal. In de jaren 80 begint ze te zingen met haar moeder in het gospelkoor in New Jersey. Ze krijgt algauw een platencontract en scoort de ene nummer 1-hit na de andere. Uiteindelijk ontpopt Whitney zich als een van de grootste popartiesten, maar de roem en het sterrendom eisen een zware tol.

'Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody', film uit 2022 met oa. Naomi Ackie, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:25
    Sportweekend
    20:00
    Het weer
  • 18:25
    McDonald & Dodds
    19:55
    Het weer
  • 19:40
    Prank Squad
    19:50
    STIP IT Liedjes
  • 19:45
    Het Weer
    19:55
    De Verraders: De Ronde Tafel - voorbeschouwing
  • 18:50
    Steenrijk, Straatarm
    19:50
    Bert Gabriëls - Gestorven Onzin
  • 19:40
    The Big Bang Theory
    20:35
    Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody
  • 19:25
    Caught on Dashcam
    22:30
    Training Day
  • 19:00
    Romance at Reindeer Lodge
    20:35
    A Royal Queens Christmas
  • 19:20
    Drie mannen onder een dak
    20:30
    SUPER 50
  • 19:15
    Zeg Eens Euh
    20:00
    Kamp Jeroom
  • 19:30
    Criminal Minds
    20:25
    NCIS: Sydney
  • 19:35
    The Neighborhood
    20:35
    RoboCop
  • 19:45
    Komen Eten
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 19:30
    24 Hours in Police Custody
    20:30
    The Beverley Allitt Tapes
  • 19:25
    Trends Talk
    19:56
    CEO van mijn leven
  • 19:45
    Het zelfbouwhuis
    19:58
    Hallo Roger
  • 19:35
    De Garde van Gert
    20:10
    Vanavond bij ons
  • 19:05
    The Good Ship Murder
    20:00
    DCI Banks
  • 19:05
    Scandal
    20:00
    American Dad
  • 19:00
    Beste Zangers
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:25
    Vroege Vogels
    20:15
    Dwars door de Pyreneeën
  • 19:45
    3 Op Reis
    20:25
    Taal is zeg maar echt mijn ding