Vrijdag in 'Meldpunt': vervolgserie over de vergrijzing van Nederland

donderdag 8 mei 2025
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Omroep MAX maakt een vervolg op de crossmediale serie 'De Toekomst is Grijs', over de vergrijzing van Nederland. De aftrap hiervan is aanstaande vrijdag in 'Meldpunt'.

Nederland vergrijst in rap tempo, in 2040 telt ons land zo'n vijf miljoen 65-plussers: een kwart van de samenleving. De helft daarvan is zelfs 75 jaar of ouder. Dit heeft grote gevolgen voor de samenleving: torenhoge zorgpremies en immense personeelstekorten. Hoe gaat Nederland dit aanpakken?


In 'Meldpunt' is vrijdag de aftrap van het vervolg van 'De Toekomst is Grijs', het crossmediale project - podcast, tv-serie en debat - dat vorig jaar werd uitgezonden bij MAX. Hoewel al sinds de babyboom in de jaren 50 bekend is dat de vergrijzing eraan komt, lijkt het erop dat Nederland onvoldoende voorbereid is op de grijze golf. En dat is niet zo gek, want vergrijzing is geen populair onderwerp.

De gevolgen zijn nu al te zien: lange wachttijden voor verpleeghuizen en een vastlopend zorgstelsel. Volgens socioloog Tanja Traag zijn op dit moment vooral grensregio's zoals Zeeland en Oost-Groningen de klos. Ze vertelt: 'Het voorzieningenniveau past zich aan en een regio die vergrijst is, is minder aantrekkelijk voor het jonge gezin.'

Volgens econoom Mathijs Bouman is de vergrijzing een groot probleem en zal het ook aan de economie te merken zijn. 'Steeds meer mensen gaan met pensioen en er komen minder schoolverlaters bij. Dus hetzelfde werk moet door minder mensen worden gedaan. Dat lukt alleen als je actief gaat robotiseren en computers gaat inzetten. Dat moet Nederland gaan doen, maar daar schiet je niet echt mee op', aldus Bouman. Er is geld nodig, maar hoe gaat Nederland dit aanpakken? En kan de vergrijzing ook iets opleveren?

In de studio praat Elles de Bruin verder met hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans. Redacteur Jantine Stoel vertelt hoe het crossmediale project 'De Toekomst is Grijs' eruit komt te zien en hoe kijkers de inhoud mee kunnen bepalen.

'Meldpunt', vrijdag 9 mei om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.


Meldpunt Actueel op tv
Zaterdag 7 februari 2026 om 13u55  »
NPO 2
Hoe komt het dat er een forse daling is van het aantal wachtenden op verpleeghuiszorg, terwijl er meer tachtigplussers zijn?
Zaterdag 14 februari 2026 om 13u55  »
NPO 2
Elles de Bruin behandelt kleine en grote consumentenzaken en duikt onder andere in onderwerpen als oplichting bij (internet)aankopen, gesteggel bij digitalisering en schimmigheden binnen pensioenfondsen.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Rugzak' seizoen 2 met Jonatan Medart

De groep zet haar eerste stappen op de eeuwige sneeuw. Met crampons onder de voeten wordt elke beweging precair. De Andes eist volledige aandacht. De klim wordt zo steil dat zelfs Toby naar adem hapt. Op deze hoogte krijgt Rob een onverwachte ontroering wanneer zijn oudste zoon opduikt. Regula wordt intussen door hoogteziekte op de knieën gedwongen. Hier, in ijs en ijle lucht, blijkt hoe prachtig maar meedogenloos de Andes is.

'De Rugzak', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    WinWin
    00:35
    Journaallus
  • 20:00
    Terzake
    23:50
    90 minutes
  • 20:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 19:55
    Het Weer
    00:25
    Gooische Vrouwen
  • 19:55
    Schiphol Airport
    00:10
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 19:40
    The Big Bang Theory
    23:25
    Monster Hunter
  • 19:30
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 19:40
    Accused
    00:15
    Buffy the Vampire Slayer
  • 19:55
    'Allo 'Allo!
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    02:50
    Geen uitzending
  • 19:40
    FBI
    00:45
    New Girl
  • 19:40
    Borderforce USA: The Bridges
    00:20
    Bar Rescue
  • 19:45
    Chateau Meiland
    00:40
    Bachelor in Paradise Australia
  • 19:40
    Snapped
    00:15
    Family Law
  • 20:00
    Z-Nieuws
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:59
    Hallo Roger
    00:00
    Oh What A Night
  • 20:00
    Meesterlijke Klassiekers
    00:05
    Guten Appetit
  • 20:00
    The Doctor Blake Mysteries
    00:40
    Marie Antoinette
  • 19:45
    NCIS: New Orleans
    00:20
    The Resident
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    00:40
    Pauw & De Wit
  • 19:50
    Per Seconde Wijzer
    00:50
    Nieuwsuur
  • 19:25
    First Dates
    00:20
    Nog Eén Keer Fit