Vrijdag in 'Meldpunt': vervolgserie over de vergrijzing van Nederland

donderdag 8 mei 2025
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Omroep MAX maakt een vervolg op de crossmediale serie 'De Toekomst is Grijs', over de vergrijzing van Nederland. De aftrap hiervan is aanstaande vrijdag in 'Meldpunt'.

Nederland vergrijst in rap tempo, in 2040 telt ons land zo'n vijf miljoen 65-plussers: een kwart van de samenleving. De helft daarvan is zelfs 75 jaar of ouder. Dit heeft grote gevolgen voor de samenleving: torenhoge zorgpremies en immense personeelstekorten. Hoe gaat Nederland dit aanpakken?


In 'Meldpunt' is vrijdag de aftrap van het vervolg van 'De Toekomst is Grijs', het crossmediale project - podcast, tv-serie en debat - dat vorig jaar werd uitgezonden bij MAX. Hoewel al sinds de babyboom in de jaren 50 bekend is dat de vergrijzing eraan komt, lijkt het erop dat Nederland onvoldoende voorbereid is op de grijze golf. En dat is niet zo gek, want vergrijzing is geen populair onderwerp.

De gevolgen zijn nu al te zien: lange wachttijden voor verpleeghuizen en een vastlopend zorgstelsel. Volgens socioloog Tanja Traag zijn op dit moment vooral grensregio's zoals Zeeland en Oost-Groningen de klos. Ze vertelt: 'Het voorzieningenniveau past zich aan en een regio die vergrijst is, is minder aantrekkelijk voor het jonge gezin.'

Volgens econoom Mathijs Bouman is de vergrijzing een groot probleem en zal het ook aan de economie te merken zijn. 'Steeds meer mensen gaan met pensioen en er komen minder schoolverlaters bij. Dus hetzelfde werk moet door minder mensen worden gedaan. Dat lukt alleen als je actief gaat robotiseren en computers gaat inzetten. Dat moet Nederland gaan doen, maar daar schiet je niet echt mee op', aldus Bouman. Er is geld nodig, maar hoe gaat Nederland dit aanpakken? En kan de vergrijzing ook iets opleveren?

In de studio praat Elles de Bruin verder met hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans. Redacteur Jantine Stoel vertelt hoe het crossmediale project 'De Toekomst is Grijs' eruit komt te zien en hoe kijkers de inhoud mee kunnen bepalen.

'Meldpunt', vrijdag 9 mei om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.


Meldpunt Actueel op tv
Zaterdag 4 april 2026 om 13u50  »
NPO 2
In het nieuwe pensioenstelsel zit een weeffout, waardoor werkenden elke maand honderden euro's pensioen kunnen mislopen. En niet iedereen komt in aanmerking voor compensatie.
Vrijdag 10 april 2026 om 19u50  »
NPO 2
Programma dat de kijker centraal stelt en polst wat er leeft onder de achterban. Het onderzoekt maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen.
Zaterdag 11 april 2026 om 13u55  »
NPO 2
Programma dat de kijker centraal stelt en polst wat er leeft onder de achterban. Het onderzoekt maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

Na een bizar ongeluk waarbij een jongen om het leven kwam, wordt de zeventienjarige Lucinda naar een kostschool gestuurd. Vanaf de allereerste schooldag trekt de mysterieuze en afstandelijke Daniël Grigori haar aandacht. Hij komt haar bekend voor en is de enige afleiding die ze heeft op een plek waar gsm's verboden zijn en camera's elke beweging registreren. Ze voelt zich als een magneet tot hem aangetrokken, maar ook medestudent Cam laat haar niet onberoerd.

'Fallen', film uit 2016 met oa. Jeremy Irvine, om 20.35 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:50
    Ferry 2
    22:25
    VRT NWS laat
  • 20:35
    De Afspraak op vrijdag
    21:30
    Patience
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:35
    The Voice van Vlaanderen
    22:25
    So You Think You Can Dance
  • 20:30
    The Lord of the Rings: The Rings of Power
    22:50
    The Transporter
  • 20:35
    Evan Almighty
    22:10
    Obsessed
  • 20:35
    Fallen
    22:10
    Benedetta
  • 20:50
    Narcos
    22:35
    ER
  • 20:35
    Columbo
    21:50
    Baywatch
  • 20:40
    Sherlock Holmes
    22:55
    Vik & Gert
  • 20:35
    Found
    22:25
    FBI: International
  • 20:35
    Goodfellas
    23:20
    Ghostbusters II
  • 20:35
    Bake Off Vlaanderen
    21:50
    Kinderen kopen een huis
  • 20:30
    Original Sin: My Son the Killer
    22:05
    Shades of Blue
  • 21:10
    Z-Beurs
    21:23
    Trends Talk
  • 21:11
    Hobbyklus
    22:00
    More Than A Feeling
  • 21:05
    Het Weekmenu
    21:45
    Likoké on Tour
  • 21:00
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
    22:00
    Death in Paradise
  • 20:35
    NCIS
    22:25
    NCIS: Los Angeles
  • 20:35
    Flikken Maastricht
    21:35
    De slimste mens
  • 21:05
    Café Kockelmann
    22:00
    Nieuwsuur
  • 20:25
    Sergio Over De Grens
    21:25
    Sluipschutters