Vrijdag in 'Meldpunt': vervolgserie over de vergrijzing van Nederland

Omroep MAX maakt een vervolg op de crossmediale serie 'De Toekomst is Grijs', over de vergrijzing van Nederland. De aftrap hiervan is aanstaande vrijdag in 'Meldpunt'.
Nederland vergrijst in rap tempo, in 2040 telt ons land zo'n vijf miljoen 65-plussers: een kwart van de samenleving. De helft daarvan is zelfs 75 jaar of ouder. Dit heeft grote gevolgen voor de samenleving: torenhoge zorgpremies en immense personeelstekorten. Hoe gaat Nederland dit aanpakken?
In 'Meldpunt' is vrijdag de aftrap van het vervolg van 'De Toekomst is Grijs', het crossmediale project - podcast, tv-serie en debat - dat vorig jaar werd uitgezonden bij MAX. Hoewel al sinds de babyboom in de jaren 50 bekend is dat de vergrijzing eraan komt, lijkt het erop dat Nederland onvoldoende voorbereid is op de grijze golf. En dat is niet zo gek, want vergrijzing is geen populair onderwerp.
De gevolgen zijn nu al te zien: lange wachttijden voor verpleeghuizen en een vastlopend zorgstelsel. Volgens socioloog Tanja Traag zijn op dit moment vooral grensregio's zoals Zeeland en Oost-Groningen de klos. Ze vertelt: 'Het voorzieningenniveau past zich aan en een regio die vergrijst is, is minder aantrekkelijk voor het jonge gezin.'
Volgens econoom Mathijs Bouman is de vergrijzing een groot probleem en zal het ook aan de economie te merken zijn. 'Steeds meer mensen gaan met pensioen en er komen minder schoolverlaters bij. Dus hetzelfde werk moet door minder mensen worden gedaan. Dat lukt alleen als je actief gaat robotiseren en computers gaat inzetten. Dat moet Nederland gaan doen, maar daar schiet je niet echt mee op', aldus Bouman. Er is geld nodig, maar hoe gaat Nederland dit aanpakken? En kan de vergrijzing ook iets opleveren?
In de studio praat Elles de Bruin verder met hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans. Redacteur Jantine Stoel vertelt hoe het crossmediale project 'De Toekomst is Grijs' eruit komt te zien en hoe kijkers de inhoud mee kunnen bepalen.
'Meldpunt', vrijdag 9 mei om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Finale in zicht! Dit zijn de vier finalisten van 'The Voice van Vlaanderen' 2026
- Na alle ophef: VRT stelt in opspraak geraakt onderzoek 'Foto van Vlaanderen' open voor grotere groep experten
- Kijkcijfers: donderdag 21 mei 2026
- Liefde, leugens en loslaten in slotseizoen 'Dertigers'
- Dit is de winnaar van 'Celebrity MasterChef Vlaanderen': 'Een exceptioneel persoon'
- Coaches van 'The Voice' reageren op gemene comments over zichzelf
- Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': post-covid patiënten in de kou door dreigende sluiting expertisecentra
- Nieuwe duo’s en dubbele duetten zorgen voor zenuwslopende halve finale van 'So You Think You Can Dance'
- Wie wint 'Celebrity MasterChef Vlaanderen 2026'?
- Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen in 'Brieven Aan Samson'
- De lucht kleurt Q: Berre geeft in luchtballon van Qmusic spectaculaire showcase vanuit de lucht
- K3 keert na ruim 16 jaar terug in de Top 40 met het Foute Anthem van Qmusic 'Schaduw'
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Marieke Elsinga wint spectaculaire Qmusic-strijd 'Mattie versus Marieke'
- Qlas en Lil Kleine grote winnaars NPO FunX Awards
Multimedia SPOTLIGHT
-
Dit was de Q-Lift Off met Berre! -
Coaches van 'The Voice' reageren op gemene comments over zichzelf -
Same city, final chapter. merci, Paris. -
Een heel weekend K3 bij VTM! -
Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen -
Joshua en Noah gooien traditioneel rollenpatroon om in 'SYTYCD' -
Kijk nu de officiële trailer van 'KYLIE' -
'Jack Ryan: Ghost War' nieuw te zien op Prime Video -
'Ze Zeggen Dat' onderzoekt de orgasmekloof -
Kijk naar de reünie van 'The Real Housewives of Antwerp' -
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies?
Kijktip van de dag

De dames blikken samen met Jani Kazaltzis terug op een bewogen seizoen vol glamour, vriendschap en drama.
'The Real Housewives of Antwerp', om 20.00 uur op Play.



































