Vrijdag in 'Meldpunt': vervolgserie over de vergrijzing van Nederland

donderdag 8 mei 2025
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Omroep MAX maakt een vervolg op de crossmediale serie 'De Toekomst is Grijs', over de vergrijzing van Nederland. De aftrap hiervan is aanstaande vrijdag in 'Meldpunt'.

Nederland vergrijst in rap tempo, in 2040 telt ons land zo'n vijf miljoen 65-plussers: een kwart van de samenleving. De helft daarvan is zelfs 75 jaar of ouder. Dit heeft grote gevolgen voor de samenleving: torenhoge zorgpremies en immense personeelstekorten. Hoe gaat Nederland dit aanpakken?


In 'Meldpunt' is vrijdag de aftrap van het vervolg van 'De Toekomst is Grijs', het crossmediale project - podcast, tv-serie en debat - dat vorig jaar werd uitgezonden bij MAX. Hoewel al sinds de babyboom in de jaren 50 bekend is dat de vergrijzing eraan komt, lijkt het erop dat Nederland onvoldoende voorbereid is op de grijze golf. En dat is niet zo gek, want vergrijzing is geen populair onderwerp.

De gevolgen zijn nu al te zien: lange wachttijden voor verpleeghuizen en een vastlopend zorgstelsel. Volgens socioloog Tanja Traag zijn op dit moment vooral grensregio's zoals Zeeland en Oost-Groningen de klos. Ze vertelt: 'Het voorzieningenniveau past zich aan en een regio die vergrijst is, is minder aantrekkelijk voor het jonge gezin.'

Volgens econoom Mathijs Bouman is de vergrijzing een groot probleem en zal het ook aan de economie te merken zijn. 'Steeds meer mensen gaan met pensioen en er komen minder schoolverlaters bij. Dus hetzelfde werk moet door minder mensen worden gedaan. Dat lukt alleen als je actief gaat robotiseren en computers gaat inzetten. Dat moet Nederland gaan doen, maar daar schiet je niet echt mee op', aldus Bouman. Er is geld nodig, maar hoe gaat Nederland dit aanpakken? En kan de vergrijzing ook iets opleveren?

In de studio praat Elles de Bruin verder met hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans. Redacteur Jantine Stoel vertelt hoe het crossmediale project 'De Toekomst is Grijs' eruit komt te zien en hoe kijkers de inhoud mee kunnen bepalen.

'Meldpunt', vrijdag 9 mei om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lichtpuntjes tegen Kanker' (VRT)

Met uitzicht op het Grootste Lichtpunt tegen Kanker in De Schorre in Boom luistert Siska Schoeters naar verhalen van bekende en onbekende mensen die met kanker kampen. We ontdekken hoe lama’s helpen om kanker te bestrijden, dj Vincent Fierens en de leden van de dansende lotgenotengroep Esperanza doorbreken het taboe op kanker in de schaamstreek, en Goedele Wachters en Geert De Vlieger zijn klaar om 1.000 kilometer te fietsen voor Kom op tegen Kanker.

'Lichtpuntjes tegen Kanker', om 21.35 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:50
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 23:30
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:05
    Geen uitzending
    06:05
    Kabouter Plop
  • 02:25
    Geen uitzending
    13:10
    Helicopter ER
  • 02:05
    Geen uitzending
    00:15
    S.W.A.T.
  • 01:40
    Geen uitzending
    00:55
    60 Days In
  • 01:20
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 01:15
    Geen uitzending
    00:45
    Zorro
  • 02:25
    Geen uitzending
    01:20
    De Tafel van de Week
  • 02:40
    Neighbours: A New Chapter
    01:00
    Doc
  • 01:40
    Scream 2
    02:45
    Geen uitzending
  • 02:50
    Geen uitzending
    01:35
    Leef!
  • 01:35
    Geen uitzending
    01:00
    C.S.I. New York
  • 00:55
    Car Upd8te
    03:47
    Herhalingslus
  • 02:56
    Red de meubelen
    05:55
    Sixties To Six
  • 02:45
    Bon Appetit
    01:10
    Chris Cooks Cymru
  • 02:40
    Douglas is Cancelled
    01:30
    DCI Banks
  • 02:40
    American Pickers
    01:40
    Hot Yachts
  • 02:55
    NOS Journaal
    03:00
    WNL op Zondag
  • 01:15
    Nieuwsuur
    01:25
    Buitenhof
  • 02:15
    First Dates
    01:10
    NOS Studio Sport Voetbal