Vrijdag in 'Meldpunt': vervolgserie over de vergrijzing van Nederland

Omroep MAX maakt een vervolg op de crossmediale serie 'De Toekomst is Grijs', over de vergrijzing van Nederland. De aftrap hiervan is aanstaande vrijdag in 'Meldpunt'.
Nederland vergrijst in rap tempo, in 2040 telt ons land zo'n vijf miljoen 65-plussers: een kwart van de samenleving. De helft daarvan is zelfs 75 jaar of ouder. Dit heeft grote gevolgen voor de samenleving: torenhoge zorgpremies en immense personeelstekorten. Hoe gaat Nederland dit aanpakken?
In 'Meldpunt' is vrijdag de aftrap van het vervolg van 'De Toekomst is Grijs', het crossmediale project - podcast, tv-serie en debat - dat vorig jaar werd uitgezonden bij MAX. Hoewel al sinds de babyboom in de jaren 50 bekend is dat de vergrijzing eraan komt, lijkt het erop dat Nederland onvoldoende voorbereid is op de grijze golf. En dat is niet zo gek, want vergrijzing is geen populair onderwerp.
De gevolgen zijn nu al te zien: lange wachttijden voor verpleeghuizen en een vastlopend zorgstelsel. Volgens socioloog Tanja Traag zijn op dit moment vooral grensregio's zoals Zeeland en Oost-Groningen de klos. Ze vertelt: 'Het voorzieningenniveau past zich aan en een regio die vergrijst is, is minder aantrekkelijk voor het jonge gezin.'
Volgens econoom Mathijs Bouman is de vergrijzing een groot probleem en zal het ook aan de economie te merken zijn. 'Steeds meer mensen gaan met pensioen en er komen minder schoolverlaters bij. Dus hetzelfde werk moet door minder mensen worden gedaan. Dat lukt alleen als je actief gaat robotiseren en computers gaat inzetten. Dat moet Nederland gaan doen, maar daar schiet je niet echt mee op', aldus Bouman. Er is geld nodig, maar hoe gaat Nederland dit aanpakken? En kan de vergrijzing ook iets opleveren?
In de studio praat Elles de Bruin verder met hoogleraar transitiekunde Jan Rotmans. Redacteur Jantine Stoel vertelt hoe het crossmediale project 'De Toekomst is Grijs' eruit komt te zien en hoe kijkers de inhoud mee kunnen bepalen.
'Meldpunt', vrijdag 9 mei om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Dyantha Brooks presenteert nieuwe strategische kennisquiz 'Oog om Oog' op SBS6
- Kijkcijfers: woensdag 2 september 2026
- Merel Westrik en Leo Blokhuis presenteren 'De Grote Top 2000 Quiz'
- NPO staat open voor hulp van Talpa rond Eurovisiesongfestival
- 'Een topmodel dat zich van afslag heeft vergist': Mattias valt als een blok voor Marjan in 'Blind Getrouwd'
- Jade Mintjens fileert de opmerkelijke evolutie van de 'Ge zijt van...'-Facebookgroepen
- 'Meldpunt Actueel' over gebrek aan regels tegen hitte in verpleeghuizen en seniorenwoningen
- Jake viert zijn nieuwe single Baby Love met een intieme releaseparty in 'Knokke Tof'
- Alienbaby’s, onverklaarbare implantaten & bigfoots in 'Axel Terug Naar Amerika'
- 'Ik heb het schijt aan tradities': Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd'
- Nieuwe ochtendshow van Qmusic heet 'Hey Mattie!'
- Nieuwe ochtendshow 'Radio 10 Staat Op! met Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte' begint maandag
- Bijzondere wensen en exclusieve optredens tijdens de NPO Radio 2 Wensweek voor KWF
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanaf de Oude Markt in Enschede
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Nieuwe teaser HBO Original-serie 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Videoland toont eerste beelden van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school'
Kijktip van de dag

De Oost-Vlaamse Nenah en haar Amerikaanse vriend Brett zijn stormchasers: ze jagen op tornado's en maken daar zo spectaculair mogelijke foto's van. Ze nodigen Karine uit bij hen thuis in Oklahoma, het hart van Tornado Alley, om samen op jacht te gaan.
'Home Sweet Home: Vlamingen in Amerika', om 20.50 uur op VRT 1.



































