Vrijdag in 'Meldpunt': Verslaafd aan zware pijnstillers

donderdag 16 mei 2019

Het gebruik van zware, verslavende pijnstillers is de afgelopen tien jaar in Nederland explosief gestegen. Van een kleine 600.000 gebruikers in 2008, naar bijna 1,2 miljoen in 2018.

Een flink deel van hen zijn senioren. Waar komt deze stijging vandaan, wat zijn de gevolgen en wat valt hieraan te doen?


'Ik ben een junk', zegt Henk Roesink (75) vrijdag in een reportage in 'Meldpunt'. Al zeventien jaar kampt hij met nek- en rugklachten en slikt daarvoor dagelijks tramadol, de zware pijnstiller die in Nederland het meest wordt voorgeschreven. Met veel pijn en moeite halveerde meneer Roesink zijn dosis van vier naar twee pillen van 50 milligram per dag. Maar hij wil er helemaal vanaf. En dat lukt hem niet zonder hulp. 'Meldpunt' gaat met hem langs zijn apotheek om te zien hoe hij kan afbouwen en welke alternatieven er voor hem zijn.

De grootste boosdoener van de toename van pijnstillergebruik is het verslavende opiaat oxycodon. Volgens de Stichting Farmaceutische Kengetallen is het aantal gebruikers in tien jaar tijd vervijfvoudigd naar maar liefst een half miljoen. Waar komt deze stijging vandaan? En hoe valt het tij te keren? Presentator Elles de Bruin gaat hierover in gesprek met Anke Lambooij van Instituut Verantwoord Medicijngebruik en huisarts Jos van Bemmel, die al langer de noodklok luidt over het bovenmatig gebruik van zware pijnstillers.

Verder in 'Meldpunt'
Criminelen die zich voordoen als deurwaarders. Kijkers melden de redactie van 'Meldpunt' dat zij via de mail dwangbevelen ontvangen voor nepfacturen. Eric van den Meiracker is één van hen. Hij vertelt er vrijdag over in 'Meldpunt'. Hoe kun je deze nagemaakte dwangbevelen herkennen en wat kun je ertegen doen? Paul Otter van de Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders legt het uit samen met MAX Ombudsman Jeanine Janssen.

'MAX: Meldpunt', vrijdag 17 mei om 19.10 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Crime logo

Wanneer Luke Horton een dronken ex-medeleerlinge huiswaarts brengt na een schoolreünie, verdwijnt hij spoorloos. Martin ontdekt dat Luke overdag vaak in een hotel te vinden was. Aanvankelijk wordt er vermoed dat hij een affaire heeft met de vrouw van zijn baas, maar nadien blijkt dat hij ook vaak in homobars vertoeft. De storm rond de Reyes-schietpartij waarin Vivian en Martin betrokken waren, lijkt maar niet te gaan liggen. Wanneer beide agenten mogelijk een leugendetectortest moeten afleggen, besluit Martin aan Jack de waarheid op te biechten.

'Without a Trace', om 22.05 uur op Play Crime.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:20
    Hoe moeilijk kan het zijn?
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    07:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Zomerweekend
  • 08:00
    Waiko
    06:00
    Tik Tak
  • 08:00
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:00
    Geen uitzending
    09:05
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    01:35
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:40
    Geen uitzending
    15:25
    La Brea
  • 06:00
    Joe
    02:00
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    04:50
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    Criminal Minds
  • 08:20
    Two and a Half Men
    03:00
    Geen uitzending
  • 08:15
    First on Scene
    02:00
    Billion Dollar Playground
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:15
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:03
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:21
    Zo doe je het!
    05:55
    Sixties To Six
  • 08:00
    Het Weekmenu
    02:15
    Loïc zot van koken weekmenu
  • 08:05
    Midsomer Murders
    04:10
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 07:40
    First Dates Australia
    02:30
    Grey's Anatomy
  • 08:00
    NOS WK Ontbijt
    02:18
    NOS Journaal
  • 08:00
    NOS WK Ontbijt
    08:00
    Petrus in het land
  • 08:20
    Masha en de Beer
    02:15
    Dertigers