Vrijdag in 'Meldpunt': ventileeradvies terwijl de buurt hout stookt

Door de hoge gasprijzen gaan steeds meer mensen hout stoken. Hiermee stijgt echter de rookoverlast. Helemaal nu we goed moeten ventileren tegen corona. Wanneer treedt een gemeente op tegen rookoverlast? En wat kan je zelf doen als de rook de spuigaten uitloopt?
Dieter en Marleen Pientka uit het Zeeuwse ’s-Gravenpolder ervaren al jaren overlast van houtgestookte kachels in hun wijk. Vooral de laatste jaren neemt de hinder toe. De vuile lucht komt, vooral bij mist en als het windstil is, via de ventilatieroosters hun huis binnen. Als chemicus weet Dieter hoe schadelijk dit is voor hun gezondheid. Dieter is tevens vrijwilliger bij de Stichting Houtrookvrij en levert met eigen systemen data aan het RIVM over de luchtkwaliteit bij zijn huis. Het stel heeft geklaagd bij de gemeente, maar zonder resultaat. In de wet staat dat je mag stoken, mits je geen overlast veroorzaakt voor anderen. Maar veel gemeentes vinden het lastig om overlast te handhaven, aangezien de regels en normen niet helder zijn.
De Harderwijkse wethouder Marcel Companjen onderzoekt nieuwe maatregelen, zoals een bouwverbod op schoorstenen en haarden in nieuwbouwwoningen in bepaalde wijken, of een slooppremie voor bestaande open haarden en houtkachels. Bij een gebrek aan regels zijn in diverse gemeentes bemiddelingscoaches actief. Zij proberen bij buurtgenoten begrip te kweken voor elkaars belang, zodat er meer rekening met elkaar wordt gehouden.
Elles de Bruin praat hierover met Gert Kooij van de Stichting Nederlandse Haarden- en Kachelbranche en Eva van Esch, Tweede Kamerlid van de Partij voor de Dieren.
Verder in 'Meldpunt'
Elles de Bruin peilt de stemming in een Haagse priklocatie waar zestigplussers de boosterprik krijgen. In de studio spreekt ze met Ruud Coolen van Brakel, directeur van het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik over lange wachttijden, de samenstelling van deze extra vaccinatie en een vooruitblik naar het nieuwe jaar.
'Meldpunt', vrijdag 10 december om 19.20 uur bij Omroep MAX op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Opnames CANAL+ Original serie 'The Disappearance of Sara Lindert' van start
- Kijkcijfers: maandag 29 juni 2026
- Jonas Smulders als Vledder naast Thomas Acda in 'Baantjer'
- Zwoele zomeravonden: dit zijn de acht eigenaren van het zesde seizoen van 'B&B Vol Liefde'
- Celien Hermans brengt eerbetoon aan mama Margriet op 'Tien Om Te Zien'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Dit heeft National Geographic in juli te bieden
- Met deze programma's luidt STAR Channel de zomer in!
- Juli brengt Britse topseries en zomerse must-sees naar BBC NL en BBC NL+
- De leukste zomervakantie beleef je op Cartoonito
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur
Kijktip van de dag

Iedereen weet dat Gerard graag uitslaapt, maar soms moet Wino hem toch uit bed zien te krijgen. Dit keer is daar een goede reden voor: ze gaan een urne uitzoeken voor Janny. Later op de dag brengen Gerard, Wino en Glenn samen een bezoek aan de cardioloog, omdat Gerards vader een hartpatiënt was.
'Only Joling', om 21.55 uur op VTM 2.



































