Vrijdag in 'Meldpunt': ventileeradvies terwijl de buurt hout stookt

Door de hoge gasprijzen gaan steeds meer mensen hout stoken. Hiermee stijgt echter de rookoverlast. Helemaal nu we goed moeten ventileren tegen corona. Wanneer treedt een gemeente op tegen rookoverlast? En wat kan je zelf doen als de rook de spuigaten uitloopt?
Dieter en Marleen Pientka uit het Zeeuwse ’s-Gravenpolder ervaren al jaren overlast van houtgestookte kachels in hun wijk. Vooral de laatste jaren neemt de hinder toe. De vuile lucht komt, vooral bij mist en als het windstil is, via de ventilatieroosters hun huis binnen. Als chemicus weet Dieter hoe schadelijk dit is voor hun gezondheid. Dieter is tevens vrijwilliger bij de Stichting Houtrookvrij en levert met eigen systemen data aan het RIVM over de luchtkwaliteit bij zijn huis. Het stel heeft geklaagd bij de gemeente, maar zonder resultaat. In de wet staat dat je mag stoken, mits je geen overlast veroorzaakt voor anderen. Maar veel gemeentes vinden het lastig om overlast te handhaven, aangezien de regels en normen niet helder zijn.
De Harderwijkse wethouder Marcel Companjen onderzoekt nieuwe maatregelen, zoals een bouwverbod op schoorstenen en haarden in nieuwbouwwoningen in bepaalde wijken, of een slooppremie voor bestaande open haarden en houtkachels. Bij een gebrek aan regels zijn in diverse gemeentes bemiddelingscoaches actief. Zij proberen bij buurtgenoten begrip te kweken voor elkaars belang, zodat er meer rekening met elkaar wordt gehouden.
Elles de Bruin praat hierover met Gert Kooij van de Stichting Nederlandse Haarden- en Kachelbranche en Eva van Esch, Tweede Kamerlid van de Partij voor de Dieren.
Verder in 'Meldpunt'
Elles de Bruin peilt de stemming in een Haagse priklocatie waar zestigplussers de boosterprik krijgen. In de studio spreekt ze met Ruud Coolen van Brakel, directeur van het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik over lange wachttijden, de samenstelling van deze extra vaccinatie en een vooruitblik naar het nieuwe jaar.
'Meldpunt', vrijdag 10 december om 19.20 uur bij Omroep MAX op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Danny Ghosen legt de schokkende illegale medicijnhandel bloot in nieuwe PowNed-serie 'Danny en de Medicijnmaffia'
- Nieuwe KRO-NCRV-serie 'De Verloskundigen' volgt geboortezorg van dichtbij
- Kijk de aangrijpende serie 'One Day In My Body' op TLC
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Dit is nieuw bij RTL in juli
- Het mooiste motorsportweekend van het jaar: TT van Assen 2026 live op Ziggo Sport
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'?
Kijktip van de dag

April 1912. De Titanic verlaat de haven van Queenstown. Meer dan 2.000 passagiers zullen de overtocht over de Atlantische Oceaan meemaken. Het vaartuig is voor velen het schip der dromen, maar de jonge Rose beschouwt de Titanic als een slavenschip dat haar geketend terug naar huis terug zal brengen. Om de financiële problemen van haar ouders op te lossen is ze immers verplicht om met de rijke Cal te trouwen. Rose houdt niet van haar verloofde en besluit overboord te springen.
'Titanic', film uit 1997 met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM.



































