Vrijdag in 'Meldpunt': ventileeradvies terwijl de buurt hout stookt

donderdag 9 december 2021

Door de hoge gasprijzen gaan steeds meer mensen hout stoken. Hiermee stijgt echter de rookoverlast. Helemaal nu we goed moeten ventileren tegen corona. Wanneer treedt een gemeente op tegen rookoverlast? En wat kan je zelf doen als de rook de spuigaten uitloopt?

Dieter en Marleen Pientka uit het Zeeuwse ’s-Gravenpolder ervaren al jaren overlast van houtgestookte kachels in hun wijk. Vooral de laatste jaren neemt de hinder toe. De vuile lucht komt, vooral bij mist en als het windstil is, via de ventilatieroosters hun huis binnen. Als chemicus weet Dieter hoe schadelijk dit is voor hun gezondheid. Dieter is tevens vrijwilliger bij de Stichting Houtrookvrij en levert met eigen systemen data aan het RIVM over de luchtkwaliteit bij zijn huis. Het stel heeft geklaagd bij de gemeente, maar zonder resultaat. In de wet staat dat je mag stoken, mits je geen overlast veroorzaakt voor anderen. Maar veel gemeentes vinden het lastig om overlast te handhaven, aangezien de regels en normen niet helder zijn.


De Harderwijkse wethouder Marcel Companjen onderzoekt nieuwe maatregelen, zoals een bouwverbod op schoorstenen en haarden in nieuwbouwwoningen in bepaalde wijken, of een slooppremie voor bestaande open haarden en houtkachels. Bij een gebrek aan regels zijn in diverse gemeentes bemiddelingscoaches actief. Zij proberen bij buurtgenoten begrip te kweken voor elkaars belang, zodat er meer rekening met elkaar wordt gehouden.
Elles de Bruin praat hierover met Gert Kooij van de Stichting Nederlandse Haarden- en Kachelbranche en Eva van Esch, Tweede Kamerlid van de Partij voor de Dieren.

Verder in 'Meldpunt'
Elles de Bruin peilt de stemming in een Haagse priklocatie waar zestigplussers de boosterprik krijgen. In de studio spreekt ze met Ruud Coolen van Brakel, directeur van het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik over lange wachttijden, de samenstelling van deze extra vaccinatie en een vooruitblik naar het nieuwe jaar.

'Meldpunt', vrijdag 10 december om 19.20 uur bij Omroep MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Got Talent' (VTM)

De eerste tien halvefinalisten betreden het podium met een gloednieuwe act. De jury, met Karen Damen, James Cooke, Dan Karaty, Soundos El Ahmadi en Marc-Marie Huijbregts, kiest vijf acts die doorstoten naar de finale.

'Got Talent', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:05
    Sporza: European Open
    18:02
    Het weer (vooravond)
  • 17:10
    Ottoman Empire by Train
    18:00
    Sporza: European Open
  • 17:20
    Videoclips #likeme
    17:25
    Athleticus Urban Games
  • 17:00
    Mijn Restaurant
    18:10
    Expeditie Pairi Daiza
  • 16:35
    24 Hours in A&E
    17:35
    Home and Away
  • 16:30
    Chicago Med
    18:20
    How I Met Your Mother
  • 16:40
    MacGyver
    17:40
    Police Interceptors
  • 15:50
    Three Wiser Men and a Boy
    17:25
    The Finnish Line
  • 17:00
    SOS Piet
    17:30
    Slisse & Cesar
  • 16:35
    De Verhulstjes
    17:30
    De Slimste Mens Ter Wereld
  • 16:55
    Castle
    17:55
    FBI: Most Wanted
  • 16:50
    That '70s Show
  • 17:15
    Masterchef USA
    18:05
    Love It or List It
  • 17:05
    Hailey Dean Mysteries: Killer Sentence
    18:35
    Accident, Suicide, or Murder
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:10
    Hallo Roger
    17:55
    Sixties To Six
  • 16:30
    Bon Appetit
    17:30
    Winterse Kost
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 16:55
    The Resident
    18:45
    Below Deck Mediterranean
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:56
    Politieke Partijen
  • 17:10
    De slimste mens
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:20
    Peperbollen
    17:45
    Brugklas