Vrijdag in 'Meldpunt': te kleine liften in seniorenwoningen respectloos en gevaarlijk bij brand

donderdag 11 februari 2021

Veel liften in seniorenwoningen zijn te klein voor het liggend vervoeren van zieke bewoners. Geregeld moet de brandweer bewoners op leeftijd via het balkon omlaag takelen.

En de uitvaartsector klaagt dat een doodskist met een overledene alleen rechtop in de lift kan. 'Dit is niet wenselijk en niet menselijk', zegt een uitvaartbegeleider in 'Meldpunt'.


Emotioneel belastend
Seniorencomplex De Botterhoek in Purmerend ziet er nog netjes uit, maar is toch al 26 jaar oud. Gebouwd ruim voordat het Bouwbesluit regelde dat in een woonflat minimaal één lift moet zijn waarin een persoon liggend vervoerd kan worden en die tevens fungeert als brandlift voor evacuatie bij brand. De lift die er nu in zit is te klein en onbruikbaar bij brand.

In De Botterhoek, met 85 senioren, komt het geregeld voor dat zieke bewoners op een brancard via het balkon met een brandweerladder of een hoogwerker naar beneden getakeld moeten worden. Flatbewoonster Marianne Regeer kan alles zien vanuit haar woonkamer. 'Dit is pijnlijk en verschrikkelijk. Dit wil je niet.'

Ook als bewoners zijn overleden, zijn er problemen met de lift. Omdat de kist rechtop moet, zakt de overledene in de kist in elkaar. 'Respectloos', noemt uitvaartbegeleider Katja Mulder het. 'Dit is emotioneel heel belastend voor de nabestaanden en voor ons.'

'Meldpunt' benadert de verhuurder en laat uitzoeken of een grotere lift geplaatst kan worden. senioren. Van de 32.000 liften in seniorenwoningen zijn naar schatting 16.000 liften te klein voor het vervoer van een brancard of een doodskist. Van alle liften in heel Nederland is 60 procent te klein. In de studio reageren John van Vliet van het Liftinstituut en Marcel Sturkenboom van seniorenorganisatie KBO-PCOB.

Slijtageslag
De coronapandemie is zo langzamerhand een slijtageslag aan het worden voor de wijkverpleging. 145 duizend medewerkers in ons land moeten alle zeilen bijzetten om de basiszorg te kunnen bieden. Door het hoge ziekteverzuim en de coronamaatregelen is het werk loodzwaar geworden. En het steekt dat de wijkverpleging als laatste van het zorgpersoneel aan de beurt is om gevaccineerd te worden. Dat geldt ook voor Meltem Koyuncu, wijkverpleegkundige bij Samen Thuiszorg, een klein familiebedrijf in Rotterdam. Zij moest de afgelopen maanden geregeld dubbele diensten draaien. Dat houdt ze niet lang meer vol. Twee van haar cliënten, Connie Riegman en Otto Waterreus beamen dat. Zij zien door personeelsgebrek vaak andere gezichten en vragen zich af wanneer zij en de wijkzorg wordt gevaccineerd.

Studiogast Bianca Buurman, hoogleraar ouderenzorg en de kersverse voorzitter van beroepsvereniging V&VN pleit voor meer aandacht voor de wijkzorg en wil dat er snel lessen getrokken worden om grotere problemen bij een derde coronagolf te voorkomen.

'MAX: Meldpunt', vrijdag 12 februari om 19.20 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Celebrity MasterChef Vlaanderen' - Ruben Van Gucht (Play)

Opnieuw staat er een MasterClass op het menu. Dit keer krijgen de chefs een spoedcursus Libanese keuken van Ghina Bazzi. Spoed, chaos en tijdsgebrek zijn deel van het geheel. Door zijn blessure greep Ruben Van Gucht naast de immuniteitspin en bovendien leverde de snijwonde hem zes draadjes op. Niet bepaald ideaal om te koken in het heetst van de strijd en de jury heeft geen medelijden.

'Celebrity MasterChef Vlaanderen', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:00
    Witse
    18:02
    VRT NWS Update
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    17:40
    The Office
  • 17:00
    Meisjes
    17:25
    GameKeepers
  • 17:10
    Huis Gemaakt
    18:20
    Florentina
  • 16:40
    De Pfaffs
    17:25
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 15:35
    I Now Pronounce You Chuck and Larry
    17:30
    9-1-1
  • 16:50
    24
    17:45
    Police Interceptors
  • 16:50
    Suits
    17:35
    ER
  • 17:10
    SOS Piet
    17:45
    Nonkel Jef
  • 16:55
    Huizenjagers
    17:50
    Blind Gekocht
  • 17:05
    Sullivan's Crossing
  • 17:15
    Two and a Half Men
    17:45
    3rd Rock From the Sun
  • 17:05
    Love Island UK
    18:00
    A Place in the Sun
  • 16:40
    Forensic Factor: A New Era
    18:35
    Fear Thy Roommate
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:11
    De tip
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:00
    Chris Cooks Cymru
    17:30
    Loïc: Zot van Koken
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Hope Street
  • 16:55
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:56
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Natuur op 2: Seven Worlds, One Planet
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 16:55
    Peperbollen
    17:25
    Silverpoint