Vrijdag in 'Meldpunt': strijd met ziekenhuis na gemiste diagnose

Jaarlijks worden bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd circa 1.100 meldingen gedaan van een medische calamiteit binnen de specialistische zorg. Dat zijn medische fouten en gemiste diagnoses met ernstig letsel voor de patiënt als gevolg.
Hoe gaan ziekenhuizen en artsen om met patiënten na zo’n ‘incident’? En wat kan er beter?
Bij de vele miljoenen behandelingen in de Nederlandse zorg gaat er wel eens iets mis. In 2020 zegt een kwart miljoen Nederlanders slachtoffer te zijn geworden van een medisch incident, waarbij de gevolgen meestal niet heel groot zijn. Maar circa 1.100 keer per jaar gaat het vreselijk mis in de medische specialistische zorg met ernstig letsel of de dood als gevolg.
Gemiste diagnose
Silvia van der Veen voelt in 2015 een knobbel in haar borst. De arts in het ziekenhuis onderzoekt haar, laat foto’s maken en een biopsie uitvoeren. De uitkomst is een grote meevaller: geen kanker. Na een half jaar komt ze terug en hoort ze opnieuw dat ze zich geen zorgen hoeft te maken. Maar drie jaar later blijkt, na deelname aan een bevolkingsonderzoek, dat ze kanker heeft. De tumor is inmiddels uitgezaaid en mevrouw Van der Veen is niet meer te genezen. Mevrouw Van der Veen stelt dat de arts in 2015 de kanker over het hoofd heeft gezien. Een deskundige concludeert dat afgelopen augustus ook en zegt dat er een behandeling had moeten komen, bijvoorbeeld een borstsparende operatie.
Toch erkent het ziekenhuis de klacht niet en er ontstaat een juridische strijd die tot op de dag van vandaag voortduurt. Mevrouw Van der Veen is in eerste instantie niet uit op een schadevergoeding, maar wil erkenning van haar klacht en wil dat de arts en haar collega’s leren van deze gemiste diagnose. Elles de Bruin praat hierover door met Catherine Poorthuis. Zij is jurist Gezondheidsrecht en voorzitter van de Stichting Openheid na Incidenten. Poorthuis organiseert trainingen voor artsen in opleiding om de communicatie tussen arts en patiënt te verbeteren na een medisch incident. 'Meldpunt' doet verslag van zo’n training. Verder is Ineke Sybesma te gast, directeur van het Fonds Slachtofferhulp.
Verder in 'Meldpunt': 'foutje van de bank in uw voordeel'
Honderdduizenden Nederlanders hadden in het verleden een lening met variabele rente. Die rente zou moeten meebewegen met de marktrente. In de praktijk gebeurde dit vaak alleen als de marktrente steeg. Daardoor hebben veel klanten te veel rente betaald. Het financiële klachteninstituut Kifid heeft bepaald dat banken hun klanten hiervoor moeten compenseren. Ondertussen worden klanten in het ongewisse gelaten.
Ron Koster denkt dat hij recht heeft op een compensatie, maar krijgt geen voorstel van ING. MAX Ombudsman Rogier de Haan maant de banken tot snelheid en duidelijkheid. En constateert dat één specifieke groep over het hoofd gezien dreigt te worden.
'Meldpunt', vrijdag 21 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Viktor Brand kijkt mee in de portemonnee in 'Waar Doen Ze Het Van?'
- Nieuw live-programma 'Nationale Lichtjesavond' brengt Nederland samen rond herinnering, verlies en hoop
- De veerkracht van de Nederlandse natuur in 'Vroege Vogels'
- Is ’t gelukt? Sven de Leijer deelt geheime uitdagingen uit aan acht bekende deelnemers: 'Ik ben al een heel jaar paranoïde'
- Linda de Mol presenteert 'Postcode Loterij Spel van het Jaar' op SBS6
- Persoonlijk verslag van een reis door naoorlogs Europa in NPO Doc
- 'Kamp Jeroom' is terug: Gert Verhulst verliest zijn geduld met Viktor
- 'De Twaalf' keert terug met 'De Botoxmoorden': nieuwe assisenzaak zondag op VRT 1
- Uitvaart Noorse koning Harald woensdag live op NPO 1
- Rick Nieman is terug met 'WNL Op Zondag'
- Tim van Wim De Craene verovert eerste plaats in 'Radio 1 Lage Landenlijst'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Zwammerdam
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol met muzieknieuws
Multimedia SPOTLIGHT
-
Ruben Van Gucht 'flikt den boel' in 'De Verraders' -
Nieuwe teaser HBO Original-serie 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Videoland toont eerste beelden van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug!
Kijktip van de dag

Fien Germijns, Ward Lemmelijn, Annemie Struyf, Bart Cannaerts, Birgit Aertgeerts, Mohsin Abbas, Stephanie Planckaert en Timon Verbeeck moesten het afgelopen jaar in alle discretie uitdagingen tot een goed einde brengen. Elke aflevering stellen drie van hen hun uitdaging voor aan hun tegenspelers, die moeten inschatten of het wel of niet gelukt is. In de studio krijgen ze voor het eerst beelden te zien van elkaars uitdagingen.
'Is 't Gelukt?', om 20.00 uur op VRT 1.



































