Vrijdag in 'Meldpunt': pleidooi voor prostaatcontrole binnen bevolkingsonderzoek

donderdag 10 november 2022
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Net als vrouwen van boven de vijftig jaar moeten ook mannen eens in de twee à drie jaar opgeroepen worden voor een bevolkingsonderzoek. Zoals vrouwen op borstkanker worden gecontroleerd moet dat gebeuren bij mannen op de prostaat, concludeert een Europese studie.

Toch zijn veel Nederlandse urologen hierop tegen, blijkt uit de komende uitzending van 'Meldpunt'.


De Europese Commissie wil dat mannen periodiek gecontroleerd worden op prostaatkanker. In Nederland sterven elk jaar ongeveer 3.000 mannen aan prostaatkanker. Screenen zou 20 tot 35 procent sterfgevallen schelen. Harry de Koning, hoogleraar Evaluatiescreening van Erasmus MC werkte mee aan de Europese studie. Hij vindt de onderzoeksresultaten dusdanig positief 'dat er nu echt iets moet gebeuren.'

Prostaatscreening via bevolkingsonderzoek zou Berrie van der Heide (60) mogelijk hebben geholpen. Bij hem werd prostaatkanker laat vastgesteld met als gevolg dat het nu is uitgezaaid. Hij is groot voorstander van bevolkingsonderzoek.

De beroepsvereniging van urologen (NVU) is tegen een bevolkingsonderzoek op prostaatkanker. Zij betwijfelen of er minder mannen door sterven en stellen dat de kosten en schade na een prostaatoperatie niet opwegen tegen de voordelen.

De Prostaatkankerstichting is voor een veel actievere screening op prostaatkanker. Elles de Bruin spreekt hierover met Kees Vos van deze patiëntenorganisatie en met uroloog Arjen Noordzij.

En verder: gesteggel om verzekering oude brommer
Ad de Rouw en zijn vrouw Han Weijters bezitten een Batavus Batavette Mini: een klassieke brommer uit de jaren zestig. Jaarlijks zijn ze zo’n vijftig euro kwijt aan de verzekering. In oktober krijgen ze een brief van Amstelgeld & Assurantiën. Amstelgeld zegt de tussenpersoon te zijn van het echtpaar. Het bedrijf wil dat het echtpaar een incassomachtiging tekent voor een serviceabonnement. Kosten: 4,95 euro per maand. Doet het echtpaar niets, dan moeten ze in één keer het totale jaarbedrag betalen. In beide gevallen zijn ze meer geld kwijt aan dit ’serviceabonnement’ dan aan de brommerverzekering zelf. Het echtpaar is hier niet van gediend, en schakelt MAX Ombudsman Rogier de Haan in.

'Meldpunt', vrijdag 21 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Door de Bomen' - Joke Devynck (VRT 1)

Joke Devynck stapt het bos in op een vreemd moment in haar leven. Tien dagen eerder stond de tijd voor haar stil toen haar papa plots overleed. Nog geen twee jaar na het verlies van haar mama voelt ze zich voor het eerst in haar leven een wees. De natuur zet haar zintuigen op scherp en in de stilte van het bos vindt ze de rust om haar diepe verdriet toe te laten. Maar door de milde herinnering aan haar vrije kindertijd overvalt haar vooral een gevoel van grote dankbaarheid.

'Door de Bomen', om 20.40 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:05
    Journaallus
    02:10
    VRT NWS laat
  • 23:05
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 05:40
    Geen uitzending
    06:00
    Kabouter Plop
  • 01:35
    Geen uitzending
    08:25
    Rich Kids Go Skint
  • 02:00
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:05
    Geen uitzending
    01:15
    All New Traffic Cops
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:30
    Matlock
  • 01:20
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:50
    This Is Us
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:25
    Two and a Half Men
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:25
    911 Crisis Center
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:45
    Without a Trace
  • 04:05
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:37
    De perfecte tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:40
    Open Vuur
    02:10
    Loïc: Zot van Koken
  • 05:10
    Midsomer Murders
    02:00
    The Count of Monte Cristo
  • 05:00
    First Dates Australia
    02:40
    Below Deck Mediterranean
  • 03:05
    NOS Journaal
    03:45
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
  • 01:20
    Nieuwsuur
    06:45
    MAX Geheugentrainer
  • 05:10
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    02:15
    3 op Reis: De reis van je leven