Vrijdag in 'Meldpunt': pleidooi voor prostaatcontrole binnen bevolkingsonderzoek

donderdag 10 november 2022
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Net als vrouwen van boven de vijftig jaar moeten ook mannen eens in de twee ą drie jaar opgeroepen worden voor een bevolkingsonderzoek. Zoals vrouwen op borstkanker worden gecontroleerd moet dat gebeuren bij mannen op de prostaat, concludeert een Europese studie.

Toch zijn veel Nederlandse urologen hierop tegen, blijkt uit de komende uitzending van 'Meldpunt'.


De Europese Commissie wil dat mannen periodiek gecontroleerd worden op prostaatkanker. In Nederland sterven elk jaar ongeveer 3.000 mannen aan prostaatkanker. Screenen zou 20 tot 35 procent sterfgevallen schelen. Harry de Koning, hoogleraar Evaluatiescreening van Erasmus MC werkte mee aan de Europese studie. Hij vindt de onderzoeksresultaten dusdanig positief 'dat er nu echt iets moet gebeuren.'

Prostaatscreening via bevolkingsonderzoek zou Berrie van der Heide (60) mogelijk hebben geholpen. Bij hem werd prostaatkanker laat vastgesteld met als gevolg dat het nu is uitgezaaid. Hij is groot voorstander van bevolkingsonderzoek.

De beroepsvereniging van urologen (NVU) is tegen een bevolkingsonderzoek op prostaatkanker. Zij betwijfelen of er minder mannen door sterven en stellen dat de kosten en schade na een prostaatoperatie niet opwegen tegen de voordelen.

De Prostaatkankerstichting is voor een veel actievere screening op prostaatkanker. Elles de Bruin spreekt hierover met Kees Vos van deze patiëntenorganisatie en met uroloog Arjen Noordzij.

En verder: gesteggel om verzekering oude brommer
Ad de Rouw en zijn vrouw Han Weijters bezitten een Batavus Batavette Mini: een klassieke brommer uit de jaren zestig. Jaarlijks zijn ze zo’n vijftig euro kwijt aan de verzekering. In oktober krijgen ze een brief van Amstelgeld & Assurantiën. Amstelgeld zegt de tussenpersoon te zijn van het echtpaar. Het bedrijf wil dat het echtpaar een incassomachtiging tekent voor een serviceabonnement. Kosten: 4,95 euro per maand. Doet het echtpaar niets, dan moeten ze in één keer het totale jaarbedrag betalen. In beide gevallen zijn ze meer geld kwijt aan dit ’serviceabonnement’ dan aan de brommerverzekering zelf. Het echtpaar is hier niet van gediend, en schakelt MAX Ombudsman Rogier de Haan in.

'Meldpunt', vrijdag 21 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'FC De Kampioenen': Johny Voners

Pol baalt omdat hij een week moet gaan logeren bij zijn schoonmoeder. Van collega Juul krijgt hij de tip een depressie voor te wenden. Pol doet dit, maar raakt verstrikt in zijn eigen spel. Marc heeft een nieuwe hobby: filmen. Hij wil per se een filmpje maken voor 'Videodinges'.

'FC De Kampioenen', om 19.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Ronde van Frankrijk 2026
    18:05
    Kijk uit
  • 15:50
    Sporza: Formule 1
    17:25
    Tree Kangaroos: Ghosts of the Forest
  • 16:35
    Kratts in het wild
    16:55
    Athleticus Urban Games
  • 16:25
    Tien Om Te Zien
    17:40
    SOS Piet XL
  • 15:55
    Ik Vertrek
    16:55
    Only Joling
  • 15:55
    9-1-1
    17:55
    The Amazing Spider-Man 2
  • 15:55
    Airwolf
    16:50
    All New Traffic Cops
  • 16:40
    Chicago Fire
    00:30
    Suits
  • 16:25
    Wat nu weer?
    17:00
    Lili en Marleen
  • 15:40
    Formule 1
    17:30
    Komen Eten bij Bake Off Vlaanderen
  • 15:50
    NCIS
    23:05
    Criminal Minds
  • 15:40
    Formule 1
    17:30
    Two and a Half Men
  • 16:05
    The Block Australia
    20:35
    The Real Housewives van het Zuiden
  • 16:40
    World's Most Evil Killers
  • 15:56
    CEO van mijn leven
    16:43
    Transport & Van.TV
  • 16:00
    Vlaamse Top 10+10
    18:00
    Classics 55
  • 16:30
    BBQ Vanavond?!
    16:55
    Peppe's Emilia-Romagna
  • 16:15
    Call the Midwife
    17:15
    Whitstable Pearl
  • 16:20
    Below Deck
    18:10
    White Collar
  • 13:05
    NOS Tour de France 2026
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 16:25
    De verwondering
    17:00
    NOS Journaal 17.00 uur
  • 15:15
    Zappbios: Winners
    17:05
    De Selectie