Vrijdag in 'Meldpunt': pleidooi voor prostaatcontrole binnen bevolkingsonderzoek

Net als vrouwen van boven de vijftig jaar moeten ook mannen eens in de twee à drie jaar opgeroepen worden voor een bevolkingsonderzoek. Zoals vrouwen op borstkanker worden gecontroleerd moet dat gebeuren bij mannen op de prostaat, concludeert een Europese studie.
Toch zijn veel Nederlandse urologen hierop tegen, blijkt uit de komende uitzending van 'Meldpunt'.
De Europese Commissie wil dat mannen periodiek gecontroleerd worden op prostaatkanker. In Nederland sterven elk jaar ongeveer 3.000 mannen aan prostaatkanker. Screenen zou 20 tot 35 procent sterfgevallen schelen. Harry de Koning, hoogleraar Evaluatiescreening van Erasmus MC werkte mee aan de Europese studie. Hij vindt de onderzoeksresultaten dusdanig positief 'dat er nu echt iets moet gebeuren.'
Prostaatscreening via bevolkingsonderzoek zou Berrie van der Heide (60) mogelijk hebben geholpen. Bij hem werd prostaatkanker laat vastgesteld met als gevolg dat het nu is uitgezaaid. Hij is groot voorstander van bevolkingsonderzoek.
De beroepsvereniging van urologen (NVU) is tegen een bevolkingsonderzoek op prostaatkanker. Zij betwijfelen of er minder mannen door sterven en stellen dat de kosten en schade na een prostaatoperatie niet opwegen tegen de voordelen.
De Prostaatkankerstichting is voor een veel actievere screening op prostaatkanker. Elles de Bruin spreekt hierover met Kees Vos van deze patiëntenorganisatie en met uroloog Arjen Noordzij.
En verder: gesteggel om verzekering oude brommer
Ad de Rouw en zijn vrouw Han Weijters bezitten een Batavus Batavette Mini: een klassieke brommer uit de jaren zestig. Jaarlijks zijn ze zo’n vijftig euro kwijt aan de verzekering. In oktober krijgen ze een brief van Amstelgeld & Assurantiën. Amstelgeld zegt de tussenpersoon te zijn van het echtpaar. Het bedrijf wil dat het echtpaar een incassomachtiging tekent voor een serviceabonnement. Kosten: 4,95 euro per maand. Doet het echtpaar niets, dan moeten ze in één keer het totale jaarbedrag betalen. In beide gevallen zijn ze meer geld kwijt aan dit ’serviceabonnement’ dan aan de brommerverzekering zelf. Het echtpaar is hier niet van gediend, en schakelt MAX Ombudsman Rogier de Haan in.
'Meldpunt', vrijdag 21 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Pas als de deur opengaat, begint het spel voor de BN’ers in 'The Box'
- Dromen zijn fragiel, deadlines keihard: wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'?
- Vernieuwde 'MolTalk' warmt kijker op met voorbeschouwing vol theorieën en aanwijzingen
- 'Ik schijt zeven kleuren in mijn broek': wat doet Jonatan Medart in de backstage van 'The Voice'?
- Kijkcijfers: 12, 13, 14 en 15 februari 2026
- Dit zie je dinsdag in 'Je Zal Het Maar Hebben'
- 'Telefacts' brengt getuigenissen over horrornacht in Crans-Montana
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Deze zaken zie je dinsdag in 'De Rechtbank'
- 'Focus' onderzoekt lithiumvervuiling van de Rijn: een vloek of een zegen?
- Luisteraar Philippe kraakt de tweede lach van JOE en wordt 19.500 euro rijker
- Roxy Dekker, Sef en Bente grootste kanshebbers '3FM Awards'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live uit vanuit café Donkerbroek in Ooststellingwerf
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Radio Veronica lanceert (S)Top 520 met War Child
Multimedia SPOTLIGHT
-
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz
Kijktip van de dag

Met nog twee dagen te gaan toont de Andes zich van zijn hardste kant. De groep klautert over rotsblokken richting de gletsjer en bereikt op 5.200 meter het ijskoude hoogtekamp. Om 3.00 uur 's nachts, bij -15°C, start de ultieme klim: een ijshelling van 45 graden, elke stap een test van focus en kracht. Daarna lijkt de weg vrij, maar de berg blijft genadeloos. Uitputting en ijle lucht wegen door terwijl elke adem hen dichter bij de 5.752 meter hoge top brengt.
'De Rugzak', om 20.50 uur op VRT 1.



































