Vrijdag in 'Meldpunt': pleidooi voor prostaatcontrole binnen bevolkingsonderzoek

donderdag 10 november 2022

Net als vrouwen van boven de vijftig jaar moeten ook mannen eens in de twee à drie jaar opgeroepen worden voor een bevolkingsonderzoek. Zoals vrouwen op borstkanker worden gecontroleerd moet dat gebeuren bij mannen op de prostaat, concludeert een Europese studie.

Toch zijn veel Nederlandse urologen hierop tegen, blijkt uit de komende uitzending van 'Meldpunt'.


De Europese Commissie wil dat mannen periodiek gecontroleerd worden op prostaatkanker. In Nederland sterven elk jaar ongeveer 3.000 mannen aan prostaatkanker. Screenen zou 20 tot 35 procent sterfgevallen schelen. Harry de Koning, hoogleraar Evaluatiescreening van Erasmus MC werkte mee aan de Europese studie. Hij vindt de onderzoeksresultaten dusdanig positief 'dat er nu echt iets moet gebeuren.'

Prostaatscreening via bevolkingsonderzoek zou Berrie van der Heide (60) mogelijk hebben geholpen. Bij hem werd prostaatkanker laat vastgesteld met als gevolg dat het nu is uitgezaaid. Hij is groot voorstander van bevolkingsonderzoek.

De beroepsvereniging van urologen (NVU) is tegen een bevolkingsonderzoek op prostaatkanker. Zij betwijfelen of er minder mannen door sterven en stellen dat de kosten en schade na een prostaatoperatie niet opwegen tegen de voordelen.

De Prostaatkankerstichting is voor een veel actievere screening op prostaatkanker. Elles de Bruin spreekt hierover met Kees Vos van deze patiëntenorganisatie en met uroloog Arjen Noordzij.

En verder: gesteggel om verzekering oude brommer
Ad de Rouw en zijn vrouw Han Weijters bezitten een Batavus Batavette Mini: een klassieke brommer uit de jaren zestig. Jaarlijks zijn ze zo’n vijftig euro kwijt aan de verzekering. In oktober krijgen ze een brief van Amstelgeld & Assurantiën. Amstelgeld zegt de tussenpersoon te zijn van het echtpaar. Het bedrijf wil dat het echtpaar een incassomachtiging tekent voor een serviceabonnement. Kosten: 4,95 euro per maand. Doet het echtpaar niets, dan moeten ze in één keer het totale jaarbedrag betalen. In beide gevallen zijn ze meer geld kwijt aan dit ’serviceabonnement’ dan aan de brommerverzekering zelf. Het echtpaar is hier niet van gediend, en schakelt MAX Ombudsman Rogier de Haan in.

'Meldpunt', vrijdag 21 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Een Syrische academica in Amsterdam ontvangt beelden van een bloedbad onder burgers, gepleegd door een onbekende officier tijdens de oorlog in Syrië. De beelden laten haar niet los. Ze spoort de dader op en doet zich voor als 'Anna' om via Facebook contact te leggen, waarna ze hem verleidt tot een reeks onthullende gesprekken.

'Killing Anna', om 22.40 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:40
    Sporza: WK Wielrennen
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 16:55
    Mammals
    17:55
    Tribe with Bruce Parry
  • 16:30
    Comedy Queen
    18:00
    Ket & Doc
  • 16:50
    Got Talent
    19:00
    VTM Nieuws
  • 16:55
    Ik Vertrek
    17:55
    De Augurkenkoning
  • 17:00
    The Big Bang Theory
    20:35
    Infinite Storm
  • 16:30
    Caught on Dashcam
    22:30
    Scarface
  • 17:05
    If I Only Had Christmas
    18:45
    Christmas à La Carte
  • 17:05
    SOS Piet
    19:20
    Drie mannen onder een dak
  • 16:45
    Zeg Eens Euh
    20:00
    Kamp Jeroom
  • 16:50
    Criminal Minds
    20:25
    NCIS: Sydney
  • 17:05
    The Neighborhood
    20:35
    Mad Max: Fury Road
  • 17:20
    Komen Eten
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 17:20
    Snapped: Killer Couples
    20:30
    Murder in the 21st
  • 16:45
    Alle Zaken op een Rijtje
    17:39
    City Reports
  • 17:28
    Hobbyklus
    18:00
    Classics 55
  • 17:05
    De Sterrenkaart
    17:45
    Toasted on wheels!
  • 17:20
    Art Detectives
    18:10
    The Hardacres
  • 17:10
    NCIS
    18:05
    Scandal
  • 17:25
    NOS Voetbal
    17:50
    NOS Voetbal: UEFA Nations League
  • 17:05
    Pauscast
    17:30
    VPRO Boeken
  • 17:15
    Zenith
    17:45
    Dierendokter in het wild