Vrijdag in 'Meldpunt': peperduur digitaal patiëntendossier PGO faalt

donderdag 27 maart 2025
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Het kost tot nu toe 74 miljoen euro aan zorggeld: de Persoonlijke Gezondheidsomgeving (PGO). Deze opvolger van het Elektronisch Patiëntendossier moet een online plek zijn waar Nederlanders al hun medische gegevens kunnen inzien.

Maar negen jaar na de lancering, klagen zowel patiënten als hun zorgverleners dat het uitwisselen van gegevens lang niet altijd lukt. Ook de bedrijven die de PGO’s ontwikkelen zijn ontevreden. Wat gaat er mis? Minister Fleur Agema van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) geeft uitleg in 'Meldpunt'.


Gert Otter is longpatiënt en staat onder behandelding bij verschillende zorgverleners. Via zijn PGO bundelt hij zijn medische informatie. Maar als hij online inlogt, kan hij niet zijn dossiers van de fysiotherapeut, tandarts en apotheek inzien. En als meneer Otter zelf medische informatie wil doorgeven, zoals zijn bloeddruk of hartslag, kan hij deze niet digitaal uploaden, maar moet hij dat handmatig invullen. Meneer Otter: 'Ik wil een goed functionerende app die ik aan kan vullen met eigen informatie. En dat het werkt en compleet is.'

Huisarts Bart Timmers werkt al jaren met het HIS, het Huisarts Informatie Systeem, waarmee hij met andere huisartsen en zijn patiënten communiceert. Maar met de landelijke ict-infrastructuur van de PGO zou Timmers met alle zorgverleners veilig informatie over zijn patiënten kunnen uitwisselen. Alleen werkt dat op dit moment niet, want de ict-systemen van de andere zorgverleners sluiten niet op elkaar aan. Timmers: 'Zodra de systemen met elkaar moeten praten, gaat het mis.'

Het ontwikkelen van de verschillende online omgevingen laat het ministerie van VWS over aan de markt. En dat dit niet goed van de grond komt, ligt volgens ict-ondernemer Jan van der Beek aan het ministerie zelf. 'Ego’s, macht en geld spelen een hoofdrol, terwijl het om de patiënt moet gaan', zegt Van der Beek.  

Het ministerie van VWS hoopt dat PGO’s een uitkomst zijn voor de oplopende zorgkosten, maar waarom werkt het systeem niet? In de studio interviewt Elles de Bruin verantwoordelijk minister Fleur Agema (VWS).

'Meldpunt', vrijdag 28 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.


Meldpunt Actueel op tv
Vrijdag 1 mei 2026 om 19u50  »
NPO 2
Elles de Bruin behandelt kleine en grote consumentenzaken en duikt onder andere in onderwerpen als oplichting bij (internet)aankopen, gesteggel bij digitalisering en schimmigheden binnen pensioenfondsen.
Zaterdag 2 mei 2026 om 13u55  »
NPO 2
Elles de Bruin behandelt kleine en grote consumentenzaken en duikt onder andere in onderwerpen als oplichting bij (internet)aankopen, gesteggel bij digitalisering en schimmigheden binnen pensioenfondsen.
Vrijdag 8 mei 2026 om 19u50  »
NPO 2
Elles de Bruin behandelt kleine en grote consumentenzaken en duikt onder andere in onderwerpen als oplichting bij (internet)aankopen, gesteggel bij digitalisering en schimmigheden binnen pensioenfondsen.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Carmen - 'F.C. De Kampioenen'

Fernand probeert Carmen wijs te maken dat haar Xavier eigenlijk op mannen valt. Zo hoopt hij een wig tussen de twee te drijven en Carmen voor zich te winnen. Hij wordt echter ontmaskerd en de Kampioenen geven hem een koekje van eigen deeg.

'F.C. De Kampioenen', om 20.10 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:10
    Dubbelleven
    15:00
    Dierendokters 24/7
  • 10:00
    Lentebeelden
    16:50
    Eva Longoria: Searching for Mexico
  • 14:45
    Yetili vertelt
    14:54
    Rintje
  • 14:10
    Design Secrets
    14:50
    Florentina
  • 14:35
    Kitchen Nightmares
    15:25
    Caught in His Web
  • 12:55
    Geen uitzending
    15:25
    Everest
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:35
    Baywatch Hawaii
  • 08:55
    Geen uitzending
    15:30
    Murder in a Small Town
  • 10:00
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 14:35
    Friends
    15:30
    Huizenjagers
  • 14:15
    NCIS
    22:55
    Criminal Minds
  • 14:20
    Pawn Stars
    15:55
    Two and a Half Men
  • 14:30
    A Place in the Sun
    16:15
    Chateau Meiland
  • 14:15
    Snapped
    16:50
    World's Most Evil Killers
  • 14:21
    Trends Talk
    14:55
    Fleet TV
  • 14:44
    De tip
    15:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 14:25
    Meat Timon
    14:50
    Het Weekmenu
  • 13:55
    Midsomer Murders
    15:00
    Beyond Paradise
  • 14:25
    Station 19
    17:10
    White Collar
  • 14:30
    Carrie op Vrijdag
    15:25
    Over Mijn Lijk
  • 14:40
    De vrouwen van ..
    15:30
    Fryslân Dok
  • 14:35
    Kinderen voor Kinderen - De Grote Show
    15:28
    Kinderen voor Kinderen - Geen kind alleen