Vrijdag in 'Meldpunt': Pas op voor helpdeskfraude met nepbezorger aan de deur

Criminelen zitten niet stil. Ze worden steeds geraffineerder in het oplichten van mensen door zich voor te doen als medewerker van een bedrijf of instantie, zoals een bankmedewerker. De bellende oplichters maken nu ook gebruik van handlangers, gekleed als koeriers.
Deze nepbezorgers komen zogenaamd bankpassen ophalen. De politie waarschuwt voor deze vorm van oplichting in 'Meldpunt'.
Sjaak Jansen (71) is een mondige, gepensioneerde Hagenaar die uitvoerder was bij de NS. Eind september wordt hij op zijn mobiel gebeld door een nummer van ABN AMRO. Een vrouw zegt dat zij van de fraudeafdeling van de bank is en vertelt dat er hoge bedragen van zijn rekening worden afgeschreven. Meneer Jansen heeft niet in de gaten dat hij wordt opgelicht. 'Ze kwam heel professioneel over', zegt hij. 'Ze vroeg of ik mijn pc wilde aanzetten om samen deze transacties tegen te houden.' Meneer Jansen staat toe dat deze nepbankmedewerker op afstand meekijkt op zijn scherm. Dan kondigt de vrouw aan dat een koerier van DHL zijn bankpassen komt ophalen om die te controleren op fraude. Hij moet de koerier vragen naar de geheime code: 7122. 'Als de koerier die code ook weet, dan is het de echte koerier', zegt de vrouw. De zogenaamde koerier verschijnt in een DHL-jas, geeft uiteraard de goede code en gaat ervandoor met drie bankpassen en de creditcard van meneer Jansen. Vlak daarna wordt er zeven keer gepind. Meneer Jansen is ruim 7000 euro kwijt. Jansen: 'Nooit gedacht dat ik hier in zou tuinen. Je ziet hoe doortrapt deze mensen kunnen zijn.'
Reyhan Cigdem is teamchef cybercrime bij de politie en waarschuwt voor deze gewiekste vorm van helpdeskfraude waarvan vooral ouderen slachtoffer zijn.
Verder in 'Meldpunt'
Het pensioenfonds van Ruud Schaap en Eelke Spriensma houdt op te bestaan. Alle pensioenen van hun fonds AVH (Agrarische en Voedselvoorzieningshandel) worden ondergebracht bij pensioenfonds PGB (Pensioenfonds Grafische Bedrijven). Het gevolg is dat de pensioenen van beide mannen flink worden gekort. De afgelopen tien jaar hebben zo'n honderd pensioenfondsen het bijltje erbij neergegooid. MAX Ombudsman Rogier de Haan en pensioenrechtadvocaat Teun Huijg leggen uit waarom dit zo vaak gebeurt en wat de gevolgen zijn voor de deelnemers van zo'n fonds. Staan zij machteloos of is er nog iets tegen die pensioenkortingen te doen?
'MAX: Meldpunt', vrijdag 5 november om 19.20 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'Pole to Pole with Will Smith' zondag nieuw op National Geographic
- Kijk de nieuwe politiedramaserie 'ALPHA 00' op NPO 3
- Dan keert 'Sturm der Liebe' terug op VTM GOLD
- Axelle Red ontvangt Lifetime Achievement Award en treedt op tijdens de MIA's
- Ziggo en Ajax verbinden fans en clubiconen in nieuwe uitvoering van 'Dit is mijn club'
- Ziggo Sport pakt groots uit voor de Marokkaanse Afrika Cup-finale
- Petra De Sutter leert vertragen in 'De Columbus'
- Dit zie je zondag in 'Tussen Kunst en Kitsch'
- '3 Op Reis' trekt verder door Zweden
- Buitenlandminister David van Weel bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Leeuwarden
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj’s Maarten & Dorothee verdubbelen het netto jaarloon van een Q-luisteraar in slechts 60 seconden
- Joris van den Berg wint Theo Koomen Award 2025
- 'De Lach van JOE' is terug!
Multimedia SPOTLIGHT
-
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
-
Kijk de eerste beelden van de nieuwe fictiereeks 'All in' -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Agatha Christie’s Seven Dials' -
Ontdek de eerste beelden van 'Juliet' seizoen 2 -
'Welkom Aan Boord' vliegt weer uit! -
Netflix kondigt zesde seizoen 'Emily in Paris' aan -
Netflix lost trailer van 'The Rip' met Ben Affleck en Matt Damon
-
Ode aan Circus Camillein 'JAMES & Co' -
'De Rechtbank' opent opnieuw de deuren -
Benjamin maakt geen goede beurt in 'Winter Vol Liefde' -
Het verboden woord is terug! -
Maarten & Dorothee verdubbelen jaarloon in 60 seconden -
Ontdek de officiële trailer van 'Megan', seizoen 2 -
Dit is de eerste afvaller van 'Bestemming X' -
Elodie Gabias leert het vakjargon van urologie in 'Een Echte Job' -
Vanaf maandag is 'Florentina' je nieuwe afspraak bij VTM -
Aster in 'Bestemming X': 'Dit zijn mijn twee finalisten'
Kijktip van de dag

In de tweede aflevering van 'De Columbus' gaat Petra De Sutter mee op avontuur. Arts, professor, rector van de Universiteit Gent... Petra draagt heel wat hoedjes en heeft een indrukwekkende carrière opgebouwd. Maar echte rust vinden blijft een uitdaging. Twee joviale Sarden proberen haar alvast op weg te helpen… met een glaasje mirto.
'De Columbus', om 20.05 uur op VRT 1.



































