Vrijdag in 'Meldpunt': Pas op voor helpdeskfraude met nepbezorger aan de deur

donderdag 4 november 2021

Criminelen zitten niet stil. Ze worden steeds geraffineerder in het oplichten van mensen door zich voor te doen als medewerker van een bedrijf of instantie, zoals een bankmedewerker. De bellende oplichters maken nu ook gebruik van handlangers, gekleed als koeriers.

Deze nepbezorgers komen zogenaamd bankpassen ophalen. De politie waarschuwt voor deze vorm van oplichting in 'Meldpunt'.


Sjaak Jansen (71) is een mondige, gepensioneerde Hagenaar die uitvoerder was bij de NS. Eind september wordt hij op zijn mobiel gebeld door een nummer van ABN AMRO. Een vrouw zegt dat zij van de fraudeafdeling van de bank is en vertelt dat er hoge bedragen van zijn rekening worden afgeschreven. Meneer Jansen heeft niet in de gaten dat hij wordt opgelicht. 'Ze kwam heel professioneel over', zegt hij. 'Ze vroeg of ik mijn pc wilde aanzetten om samen deze transacties tegen te houden.' Meneer Jansen staat toe dat deze nepbankmedewerker op afstand meekijkt op zijn scherm. Dan kondigt de vrouw aan dat een koerier van DHL zijn bankpassen komt ophalen om die te controleren op fraude. Hij moet de koerier vragen naar de geheime code: 7122. 'Als de koerier die code ook weet, dan is het de echte koerier', zegt de vrouw. De zogenaamde koerier verschijnt in een DHL-jas, geeft uiteraard de goede code en gaat ervandoor met drie bankpassen en de creditcard van meneer Jansen. Vlak daarna wordt er zeven keer gepind. Meneer Jansen is ruim 7000 euro kwijt. Jansen: 'Nooit gedacht dat ik hier in zou tuinen. Je ziet hoe doortrapt deze mensen kunnen zijn.'

Reyhan Cigdem is teamchef cybercrime bij de politie en waarschuwt voor deze gewiekste vorm van helpdeskfraude waarvan vooral ouderen slachtoffer zijn.

Verder in 'Meldpunt'
Het pensioenfonds van Ruud Schaap en Eelke Spriensma houdt op te bestaan. Alle pensioenen van hun fonds AVH (Agrarische en Voedselvoorzieningshandel) worden ondergebracht bij pensioenfonds PGB (Pensioenfonds Grafische Bedrijven). Het gevolg is dat de pensioenen van beide mannen flink worden gekort. De afgelopen tien jaar hebben zo'n honderd pensioenfondsen het bijltje erbij neergegooid. MAX Ombudsman Rogier de Haan en pensioenrechtadvocaat Teun Huijg leggen uit waarom dit zo vaak gebeurt en wat de gevolgen zijn voor de deelnemers van zo'n fonds. Staan zij machteloos of is er nog iets tegen die pensioenkortingen te doen?

'MAX: Meldpunt', vrijdag 5 november om 19.20 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Petra De Sutter in 'De Columbus'

In de tweede aflevering van 'De Columbus' gaat Petra De Sutter mee op avontuur. Arts, professor, rector van de Universiteit Gent... Petra draagt heel wat hoedjes en heeft een indrukwekkende carrière opgebouwd. Maar echte rust vinden blijft een uitdaging. Twee joviale Sarden proberen haar alvast op weg te helpen… met een glaasje mirto.

'De Columbus', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:50
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 04:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 05:15
    Geen uitzending
    05:20
    Kabouter Plop
  • 03:25
    Geen uitzending
    07:15
    De alarmcentrale: pech onderweg
  • 03:30
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:50
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:10
    Baywatch
  • 02:05
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:10
    Fire Country
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:20
    Taxi Driver
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    Het Perfecte Plaatje
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:15
    C.S.I. New York
  • 04:14
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:19
    De ambachter
    00:00
    Oh What A Night
  • 05:10
    Wild van Wild
    01:00
    Tot op de Graat
  • 05:10
    All Creatures Great and Small
    01:35
    London Kills
  • 04:55
    Make You Laugh Out Loud
    01:40
    Grey's Anatomy
  • 02:45
    NOS Journaal
    01:50
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 02:15
    Nieuwsuur
    01:30
    Buitenhof
  • 05:05
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    01:35
    NOS Studio Sport