Vrijdag in 'Meldpunt': overgang onderschat als oorzaak medische klachten

donderdag 12 november 2020

Fysieke en psychische klachten bij vrouwen van middelbare leeftijd worden vaak veroorzaakt door de overgang, maar lang niet alle huisartsen hebben hier oog voor. Dat stelt de Dutch Menopause Society in Meldpunt'.

Christien Schmitz krijgt op haar 47ste last van kwalen die ze nooit eerder heeft gehad, zoals migraine-aanvallen, slaapproblemen, vermoeidheid, stemmingswisselingen en nachtzweten. Christien denkt dat de overgang pas later komt en beperkt blijft tot af en toe een opvlieger, zoals bij haar moeder. De klachten houden aan. Behalve zijzelf lijden ook haar gezin, werk en sociale leven onder de verschijnselen. Haar huisarts neemt haar klachten niet serieus.


Burn out
De overgang blijkt een blinde vlek bij meer huisartsen in Nederland; in hun opleiding is er ook weinig aandacht voor. Ook arbo-artsen en werkgevers denken vaak niet aan de verstrekkende gevolgen van de overgang waardoor vrouwen met 'een burn-out' thuis zitten, terwijl ze in de overgang zitten.

Christiens huisarts stelt voor de pil weer te gaan slikken. Zelf wil ze liever een hormoonbehandeling die in Duitsland, de Verenigde Staten en Australië gebruikelijk is. Maar het Nederlandse huisartsenprotocol staat dit niet toe. Wordt het geen tijd voor een aangepast beleid?

Elles de Bruin maakt voor MAX en Radio1 de podcast 'Opvliegers' en deed onderzoek naar overgangsklachten van vrouwen die deel uitmaken van het MAX Opiniepanel. Het verhaal van Christien Schmitz en Elles haar eigen ervaringen blijken te worden gedeeld door veel meer vrouwen. Maar kennelijk rust er een taboe op dit onderwerp.

In de studio een gesprek met gynaecoloog Henk Oosterhof van de Dutch Menopause Society, onderdeel van de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) en Eveline Bakker oprichtster van Stichting Vuurvrouw, een platform van 12.000 vrouwen in de overgang.

Geplunderd
MAX Ombudsman Rogier de Haan duikt in een bankfraudezaak. Ebele van der Meulen is met zijn vrouw, dochter en twee honden op vakantie in Italië. Als zij een bezoek brengen aan Florence rekent meneer op het station met zijn pinpas tramkaartjes af. De volgende dag blijkt zijn pinpas verdwenen en zijn bankrekening geplunderd. Hij is 1500 euro kwijt. Kennelijk hebben criminelen zijn pincode afgekeken en daarna zijn bankpasje gestolen. Zijn bank ING wil de schade niet vergoeden omdat onduidelijk is hoe de bankpas en pincode in handen zijn gekomen van de dieven. De MAX Ombudsman probeert de bank op andere gedachten te brengen.

'MAX: Meldpunt', vrijdag 13 november om 19.20 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'22/3: Tien Jaar Geleden' (VRT)

Tien jaar na de aanslagen van 22 maart 2016 brengt VRT NWS een unieke historische en maatschappelijke documentaire op basis van een zorgvuldige selectie van beelden van bewakingscamera's. VRT NWS bekijkt de beelden van deze gitzwarte dag met elf slachtoffers, nabestaanden, speurders en hulpverleners. Welke impact hebben de aanslagen gehad op hun leven en waar staan ze vandaag? Hoe houden we de collectieve herinnering in stand voor de huidige en toekomstige generaties?

'22/3 Tien Jaar Geleden', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:35
    De dag van vandaag
    22:25
    VRT NWS laat
  • 20:35
    Sporza: UEFA Europa League
    23:00
    De ideale wereld
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:55
    Alloo in de buitenlandse gevangenis
    23:05
    The Voice van Vlaanderen
  • 21:45
    Expeditie Gooris
    22:45
    De Wereld Van De Marechaussee
  • 20:35
    Shooter
    22:50
    U.S. Marshals
  • 20:00
    Premier League Darts
    00:05
    Top 20 Funniest
  • 21:40
    9-1-1
    22:30
    ER
  • 21:40
    Team Spirit: De serie
    22:45
    Baywatch
  • 21:15
    Komen Eten
    22:20
    Stukken van mensen
  • 21:30
    Brilliant Minds
    22:25
    Friends
  • 20:40
    UEFA Europa League
    23:15
    Doom Patrol
  • 21:50
    Het Beste Bod
    22:30
    Huizenjagers
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 22:06
    Z-Beurs
    22:19
    Trends Doc
  • 22:13
    Mijn tuin
    22:30
    More Than A Feeling
  • 21:25
    Guten Appetit
    22:25
    De Dagschotel
  • 21:00
    Foyle's War
  • 21:30
    Below Deck Down Under
    22:25
    NCIS: Los Angeles
  • 21:35
    De slimste mens
    22:30
    Pauw & De Wit
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:40
    Eus' Boekenclub
  • 22:05
    Louis Theroux
    23:15
    Keuringsdienst van Waarde