Vrijdag in 'Meldpunt': overgang onderschat als oorzaak medische klachten

donderdag 12 november 2020

Fysieke en psychische klachten bij vrouwen van middelbare leeftijd worden vaak veroorzaakt door de overgang, maar lang niet alle huisartsen hebben hier oog voor. Dat stelt de Dutch Menopause Society in Meldpunt'.

Christien Schmitz krijgt op haar 47ste last van kwalen die ze nooit eerder heeft gehad, zoals migraine-aanvallen, slaapproblemen, vermoeidheid, stemmingswisselingen en nachtzweten. Christien denkt dat de overgang pas later komt en beperkt blijft tot af en toe een opvlieger, zoals bij haar moeder. De klachten houden aan. Behalve zijzelf lijden ook haar gezin, werk en sociale leven onder de verschijnselen. Haar huisarts neemt haar klachten niet serieus.


Burn out
De overgang blijkt een blinde vlek bij meer huisartsen in Nederland; in hun opleiding is er ook weinig aandacht voor. Ook arbo-artsen en werkgevers denken vaak niet aan de verstrekkende gevolgen van de overgang waardoor vrouwen met 'een burn-out' thuis zitten, terwijl ze in de overgang zitten.

Christiens huisarts stelt voor de pil weer te gaan slikken. Zelf wil ze liever een hormoonbehandeling die in Duitsland, de Verenigde Staten en Australië gebruikelijk is. Maar het Nederlandse huisartsenprotocol staat dit niet toe. Wordt het geen tijd voor een aangepast beleid?

Elles de Bruin maakt voor MAX en Radio1 de podcast 'Opvliegers' en deed onderzoek naar overgangsklachten van vrouwen die deel uitmaken van het MAX Opiniepanel. Het verhaal van Christien Schmitz en Elles haar eigen ervaringen blijken te worden gedeeld door veel meer vrouwen. Maar kennelijk rust er een taboe op dit onderwerp.

In de studio een gesprek met gynaecoloog Henk Oosterhof van de Dutch Menopause Society, onderdeel van de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) en Eveline Bakker oprichtster van Stichting Vuurvrouw, een platform van 12.000 vrouwen in de overgang.

Geplunderd
MAX Ombudsman Rogier de Haan duikt in een bankfraudezaak. Ebele van der Meulen is met zijn vrouw, dochter en twee honden op vakantie in Italië. Als zij een bezoek brengen aan Florence rekent meneer op het station met zijn pinpas tramkaartjes af. De volgende dag blijkt zijn pinpas verdwenen en zijn bankrekening geplunderd. Hij is 1500 euro kwijt. Kennelijk hebben criminelen zijn pincode afgekeken en daarna zijn bankpasje gestolen. Zijn bank ING wil de schade niet vergoeden omdat onduidelijk is hoe de bankpas en pincode in handen zijn gekomen van de dieven. De MAX Ombudsman probeert de bank op andere gedachten te brengen.

'MAX: Meldpunt', vrijdag 13 november om 19.20 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo AVROTROS logo

Nederlandse dramafilm. Op missie in Afghanistan leidt Marco Kroon zijn manschappen op heldhaftige wijze door vuurgevechten. Hij ontvangt daarvoor de hoogste onderscheiding die Nederland kent: de militaire Willems-Orde. In de jaren erna raakt Kroon echter in opspraak. Tegelijk worstelt de militair met trauma’s die hij zelfs met zijn liefde Mirjam niet kan delen en in de media en op straat heeft iedereen een mening over hem. Kroon belandt in een emotionele rollercoaster. Wanneer hij zijn gelijk probeert te bewijzen, staat hij misschien wel voor zijn moeilijkste missie ooit.

'De Vuurlinie', om 20.35 uur bij AVROTROS op NPO 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:00
    Mr. Magoo
    06:05
    Coop Troep
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    07:00
    Zomerbeelden
  • 06:00
    Tik Tak
    04:50
    Geen uitzending
  • 06:00
    Tip de Muis
    02:45
    Geen uitzending
  • 01:25
    Geen uitzending
    11:10
    Secrets of the World's Most Expensive Cruise Ship
  • 06:00
    Qmusic
    02:20
    Geen uitzending
  • 00:55
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:00
    Geen uitzending
    15:25
    La Brea
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    04:50
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    Criminal Minds
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:10
    Seal Team
  • 06:00
    Emma Willis: Delivering Babies
    02:50
    Geen uitzending
  • 05:30
    Without a Trace
    02:05
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:53
    De perfecte badkamer
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:40
    Toasted!
    02:25
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 06:00
    Death in Paradise
    02:40
    Midsomer Murders
  • 06:00
    American Pickers
    02:25
    Grey's Anatomy
  • 05:50
    Nederland in Beweging
    02:35
    NOS Journaal Laat
  • 00:35
    Nieuwsuur
    08:00
    Petrus in het land
  • 06:00
    Timmy tijd
    02:25
    Wildlife