Vrijdag in 'Meldpunt': overgang onderschat als oorzaak medische klachten

Fysieke en psychische klachten bij vrouwen van middelbare leeftijd worden vaak veroorzaakt door de overgang, maar lang niet alle huisartsen hebben hier oog voor. Dat stelt de Dutch Menopause Society in Meldpunt'.
Christien Schmitz krijgt op haar 47ste last van kwalen die ze nooit eerder heeft gehad, zoals migraine-aanvallen, slaapproblemen, vermoeidheid, stemmingswisselingen en nachtzweten. Christien denkt dat de overgang pas later komt en beperkt blijft tot af en toe een opvlieger, zoals bij haar moeder. De klachten houden aan. Behalve zijzelf lijden ook haar gezin, werk en sociale leven onder de verschijnselen. Haar huisarts neemt haar klachten niet serieus.
Burn out
De overgang blijkt een blinde vlek bij meer huisartsen in Nederland; in hun opleiding is er ook weinig aandacht voor. Ook arbo-artsen en werkgevers denken vaak niet aan de verstrekkende gevolgen van de overgang waardoor vrouwen met 'een burn-out' thuis zitten, terwijl ze in de overgang zitten.
Christiens huisarts stelt voor de pil weer te gaan slikken. Zelf wil ze liever een hormoonbehandeling die in Duitsland, de Verenigde Staten en Australië gebruikelijk is. Maar het Nederlandse huisartsenprotocol staat dit niet toe. Wordt het geen tijd voor een aangepast beleid?
Elles de Bruin maakt voor MAX en Radio1 de podcast 'Opvliegers' en deed onderzoek naar overgangsklachten van vrouwen die deel uitmaken van het MAX Opiniepanel. Het verhaal van Christien Schmitz en Elles haar eigen ervaringen blijken te worden gedeeld door veel meer vrouwen. Maar kennelijk rust er een taboe op dit onderwerp.
In de studio een gesprek met gynaecoloog Henk Oosterhof van de Dutch Menopause Society, onderdeel van de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) en Eveline Bakker oprichtster van Stichting Vuurvrouw, een platform van 12.000 vrouwen in de overgang.
Geplunderd
MAX Ombudsman Rogier de Haan duikt in een bankfraudezaak. Ebele van der Meulen is met zijn vrouw, dochter en twee honden op vakantie in Italië. Als zij een bezoek brengen aan Florence rekent meneer op het station met zijn pinpas tramkaartjes af. De volgende dag blijkt zijn pinpas verdwenen en zijn bankrekening geplunderd. Hij is 1500 euro kwijt. Kennelijk hebben criminelen zijn pincode afgekeken en daarna zijn bankpasje gestolen. Zijn bank ING wil de schade niet vergoeden omdat onduidelijk is hoe de bankpas en pincode in handen zijn gekomen van de dieven. De MAX Ombudsman probeert de bank op andere gedachten te brengen.
'MAX: Meldpunt', vrijdag 13 november om 19.20 uur op NPO 2.
https://www.maxmeldpunt.nl/
maxmeldpunt
omroepmax_
Meer artikels over Omroep MAX
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Mechelen schitterde voor 25 jaar Qmusic: uniek lichtspektakel lokt meer dan 40.000 bezoekers
- BN'ers nemen mantelzorg over in MAX-programma 'Zorg uit Handen'
- Nieuwe bakkers, nieuwe uitdagingen: ‘Heel Holland Bakt’ start aan veertiende seizoen
- 'Diabolical: The Epstein Files' nieuw te zien op HBO Max
- Kijk vanaf zondag de beklijvende historische dramareeks 'Breendonk' op VRT 1
- Dorien Nuyts beleeft culinaire nachtmerrie in 'Expeditie Robinson': 'Ik ben dat niet gewoon, niet-gefrituurd eten'
- 'Ik verdien het om te blijven zitten!': Stephanie Coorevits en Thomas Smith vechten voor hun laatste kans in ‘De Verraders’
- Wat schaft de pot in 'Dagelijkse Kost'?
- Dit zie je deze week in 'Sturm der Liebe'
- Dit zie je deze week in 'Home and Away'
- Justin Timberlake bovenaan jubileumlijst 'THX To You Top 1000': dit zijn de tien populairste nummers uit 25 jaar Qmusic
- Erik de Zwart ontvangt Top 4000 Ere-Icoon uit handen van dochters
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Amsterdam
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- NPO 3FM lanceert nieuw 3FM Talent: Isabèl Usher
Multimedia SPOTLIGHT
-
Dit is de aftermovie van Qmusic Highlights in Mechelen -
Dit is de nieuwe begingeneriek van 'Familie', gezongen door Metejoor -
Zeeziekte slaat genadeloos toe bij Timon Verbeeck in 'Over De Oceaan' -
Dorien Nuyts beleeft culinaire nachtmerrie in 'Expeditie Robinson' -
'Ik verdien het om te blijven zitten!' -
Kijk de trailer van 'Beauty and the Geek' op Prime Video -
'De Hel van Breendonk' nieuw op VRT MAX en VRT Canvas -
Kijk een nieuw seizoen van 'De Wereld van Plopsa' bij VTM -
Marie over de nieuwe poetshulp in 'De Tafel van Ruben' -
Maak kennis met de nieuwe poetshulp van 'De Verhulstjes' -
Dit is de nieuwe begingeneriek van 'Familie', gezongen door Metejoor -
Cul de Bas zoekt nog meer risico in de finale van 'Got Talent' -
Kijk mee binnen bij Vlaanderens grootste online sterren -
Mini Made2Move klaar voor de finale van 'Got Talent' -
Conner Rousseau in 'Anastasya op een Ander' -
Astrid Coppens over paniek tijdens haar eerste bevalling -
Verrassende plottwist in 'Love Island VIPS' -
Dit zijn de kandidaten van 'Dancing with the Stars 2026' -
Crisis bij LABO! -
Seizoensrevelatie Amber Piddington uitgeschakeld in 'De Slimste Mens ter Wereld' -
Kürt Rogiers over zijn exit in 'De Verraders' in 'De Tafel van Ruben' -
Noah offert bondgenoot Bert in 'De Verraders' -
'Gevangenisdirecteurs' toont schrijnende gevolgen van stakingen -
Faroek opent aanval op verrader Stephanie aan De Ronde Tafel -
Deze tactiek hanteert Pauline Slangen in 'Expeditie Robinson'
-
'Ik vind hem kleiner dan gedacht!' -
'Expeditie Robinson' start met stevige realitycheck -
Nieuwe vodcast 'Alloo Jambers – de Jambers tapes' -
Repetitie gaat mis voor Double Trouble in 'Got Talent' -
Oostende pakt allereerste vrijstelling in 'Mijn Restaurant'
Kijktip van de dag

Antwerpen, 1942. Na een mislukte verzetsactie worden Rik en zijn vader Leon opgepakt en naar de SS-strafgevangenis Breendonk gebracht. Terwijl Rik geconfronteerd wordt met de harde realiteit van het kamp, weigert Elisabeth hem op te geven. Ondertussen probeert de ambitieuze Vlaamse SS'er Hendrik Vaes zijn positie binnen het bezettingsapparaat verder uit te bouwen.
'Breendonk', om 20.55 uur op VRT 1.




































