Vrijdag in 'Meldpunt': opnamestop in verpleeghuizen door gebrek aan zorgpersoneel

donderdag 2 september 2021

Niet alleen in de ziekenhuizen is het personeelsgebrek nijpend, ook in de ouderenzorg. Sommige verpleeghuizen nemen geen nieuwe bewoners meer op omdat er onvoldoende personeel is om goede zorg te verlenen. Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.

Al jaren is er een tekort aan personeel in de ouderenzorg. Door bezuinigingen in het vorige decennium kozen veel verzorgenden een ander beroep. De hoge werkdruk, onregelmatige diensten en de relatief lage beloning maken het beroep ook minder aantrekkelijk. Daar komt nu bij dat het vergrijsde personeel in de zorg uitstroomt vanwege pensioen. Tel daar het ziekteverzuim door corona bij op en uitval vanwege de zomervakantie en het personeelsdrama in de ouderenzorg is compleet. Roosteraars krijgen de werkschema’s niet meer gevuld. Zelfs niet met uitzendkrachten en duurdere ZZP’ers. Bij tientallen verpleeghuizen is de rek er uit. Zij hebben besluiten om kamers, die na een overlijden vrijkomen, voorlopig niet op te vullen met nieuwe bewoners.


Lefgozers
De verpleeghuissector probeert het beroep wel aantrekkelijker te maken. Zorginstelling Van Neynsel uit Den Bosch heeft het ‘Lefgozersproject’ opgezet. De opleiding tot verzorgende is van drie jaar gehalveerd tot anderhalf jaar en toch op hetzelfde niveau gebleven. Voorwaarde is wel dat de deelnemers zij-instromers zijn met werkervaring, soms in een andere sector.
Over de opnamestop in verpleeghuizen praat Elles de Bruin met José van Vliet van ActiZ, de koepel van zorgorganisaties. Bianca Buurman, bestuursvoorzitter van V&VN, de beroepsvereniging van verzorgenden en verpleegkundigen reageert op het Lefgozersproject en vertelt wat er in haar ogen meer moet gebeuren om de personeelscrisis in de zorg aan te pakken.

Wajong
Verder in 'Meldpunt': Martijn Beekhuijsen (41) is slechtziend en leeft van een Wajong-uitkering en het inkomen uit de 15 uur per week die hij werkt bij Albert Heijn. Eind vorig jaar ontvangt hij een coronabonus van 229 euro. Maar hiervan genieten kan hij niet want uitkeringsinstantie UWV verrekent het extraatje met zijn uitkering. Martijn vindt dit oneerlijk en voelt zich achtergesteld bij zijn collega’s die geen Wajonger zijn. MAX Ombudsman Rogier de Haan onderzoekt de zaak en haalt verhaal bij UWV en Albert Heijn.

'Meldpunt', vrijdag 3 september om 19.20 uur bij Omroep MAX op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Bockie Gaat Naar School' (Play)

Bockies laatste dag op school is aangebroken. Hij neemt uitgebreid afscheid van zijn nieuwe vrienden. Ondertussen brengt hij nog een emotionele muzikale ode aan zijn mama en krijgt hij zijn rapport.

'Bockie Gaat Naar School', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:05
    Witse
    18:06
    Het weer (vooravond)
  • 18:00
    Hacks
    19:05
    The Future of Nature
  • 18:05
    GameKeepers
    18:30
    Hallo Kroket
  • 16:50
    De Verraders
    18:20
    Florentina
  • 17:45
    B&B zoekt Lief NL
    19:05
    Home and Away
  • 17:20
    9-1-1: Lone Star
    18:20
    How I Met Your Mother
  • 17:55
    Caught on Dashcam
    19:00
    Darts
  • 17:20
    The Royal Christmas Mix-up
    18:55
    A Christmas Break
  • 18:05
    Sturm der Liebe
    19:10
    De keuken van Sofie
  • 17:55
    Kijken en Kijken Kijken
    18:55
    Kamp Jeroom
  • 17:55
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 17:40
    The Neighborhood
    18:40
    Storage Wars
  • 17:10
    Masterchef New Zealand
    18:10
    Love It or List It
  • 17:55
    The London Railway Murders
    18:45
    Accident, Suicide, or Murder
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:58
    De ambachter
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:00
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
    18:35
    Chris Cooks Cymru
  • 18:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck Down Under
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Sportjournaal
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Journaal Regio
  • 18:00
    Checkpoint
    18:25
    De Faker op vakantie