Vrijdag in 'Meldpunt': opnamestop in verpleeghuizen door gebrek aan zorgpersoneel

donderdag 2 september 2021

Niet alleen in de ziekenhuizen is het personeelsgebrek nijpend, ook in de ouderenzorg. Sommige verpleeghuizen nemen geen nieuwe bewoners meer op omdat er onvoldoende personeel is om goede zorg te verlenen. Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.

Al jaren is er een tekort aan personeel in de ouderenzorg. Door bezuinigingen in het vorige decennium kozen veel verzorgenden een ander beroep. De hoge werkdruk, onregelmatige diensten en de relatief lage beloning maken het beroep ook minder aantrekkelijk. Daar komt nu bij dat het vergrijsde personeel in de zorg uitstroomt vanwege pensioen. Tel daar het ziekteverzuim door corona bij op en uitval vanwege de zomervakantie en het personeelsdrama in de ouderenzorg is compleet. Roosteraars krijgen de werkschema’s niet meer gevuld. Zelfs niet met uitzendkrachten en duurdere ZZP’ers. Bij tientallen verpleeghuizen is de rek er uit. Zij hebben besluiten om kamers, die na een overlijden vrijkomen, voorlopig niet op te vullen met nieuwe bewoners.


Lefgozers
De verpleeghuissector probeert het beroep wel aantrekkelijker te maken. Zorginstelling Van Neynsel uit Den Bosch heeft het ‘Lefgozersproject’ opgezet. De opleiding tot verzorgende is van drie jaar gehalveerd tot anderhalf jaar en toch op hetzelfde niveau gebleven. Voorwaarde is wel dat de deelnemers zij-instromers zijn met werkervaring, soms in een andere sector.
Over de opnamestop in verpleeghuizen praat Elles de Bruin met José van Vliet van ActiZ, de koepel van zorgorganisaties. Bianca Buurman, bestuursvoorzitter van V&VN, de beroepsvereniging van verzorgenden en verpleegkundigen reageert op het Lefgozersproject en vertelt wat er in haar ogen meer moet gebeuren om de personeelscrisis in de zorg aan te pakken.

Wajong
Verder in 'Meldpunt': Martijn Beekhuijsen (41) is slechtziend en leeft van een Wajong-uitkering en het inkomen uit de 15 uur per week die hij werkt bij Albert Heijn. Eind vorig jaar ontvangt hij een coronabonus van 229 euro. Maar hiervan genieten kan hij niet want uitkeringsinstantie UWV verrekent het extraatje met zijn uitkering. Martijn vindt dit oneerlijk en voelt zich achtergesteld bij zijn collega’s die geen Wajonger zijn. MAX Ombudsman Rogier de Haan onderzoekt de zaak en haalt verhaal bij UWV en Albert Heijn.

'Meldpunt', vrijdag 3 september om 19.20 uur bij Omroep MAX op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Helden van Hier: De MUG Heli' (VTM)

Het team helpt een oudere man die onwel wordt na een glaasje jenever. Een vrouw krijgt hulp na een ongeval met haar scooter. De hulpdiensten komen ter plaatse na een auto-ongeluk, waarna ze zich haasten naar een man met keelkanker die bloed verliest.

'Helden van hier: De MUG heli', om 22.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:00
    Zomerbeelden
    12:10
    Dagelijkse kost
  • 11:15
    De Afspraak
    12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
  • 11:35
    Yetili vertelt
    11:45
    Casper en Emma
  • 09:45
    Geen uitzending
    11:50
    Familie
  • 11:05
    Kitchen Nightmares
    12:05
    B&B zoekt Lief NL
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:00
    Ghosts
  • 10:00
    Geen uitzending
    13:35
    Stargate SG-1
  • 10:50
    Cross Country Christmas
    12:25
    A Royal Christmas
  • 10:00
    Joe
    14:45
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    11:40
    Lang Leve de Liefde
  • 10:55
    FBI: Most Wanted
    12:40
    NCIS
  • 11:00
    Geen uitzending
    12:00
    The Neighborhood
  • 10:45
    Love It or List It UK
    11:40
    Lang Leve de Liefde
  • 11:30
    The Body..
    13:25
    Accident, Suicide, or Murder
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 11:31
    Het appartement
    12:00
    Brasserie 55
  • 11:35
    Guillaume's Paris
  • 11:05
    Death in Paradise
    12:10
    Father Brown
  • 11:35
    Grey's Anatomy
  • 10:10
    NOS Algemene Politieke Beschouwingen
    13:30
    NOS Journaal
  • 11:10
    Nieuwsuur
    12:00
    NOS Journaal
  • 11:30
    Zin in Zappelin
    11:45
    Raad eens hoeveel ik van je hou