Vrijdag in 'Meldpunt': Minister Conny Helder: demente oudere blijft straks thuis wonen

donderdag 24 maart 2022

Minister Conny Helder van Langdurige Zorg verwacht dat ouderen met dementie thuis blijven wonen met ondersteuning van thuis- en mantelzorg en technische innovaties. Extra verpleeghuisplekken, zoals we die nu kennen, komen er niet of nauwelijks bij. Dat zegt Helder vrijdag in 'Meldpunt'.

De ouderenzorg staat onder druk door gebrek aan geld, verpleeghuisplekken en personeel in combinatie met een snel toenemend aantal zorgbehoevende ouderen. Ruim 18.000 hulpbehoevenden staan op de wachtlijst voor langdurige zorg. Verpleeghuizen krijgen hun roosters niet meer rond door een hoog ziekteverzuim en personeelsgebrek.
Meldpunt liet vorige week zien dat in de thuiszorg, wegens hetzelfde personeelsgebrek, niet direct hulp verleend wordt aan dementerende ouderen. De komende jaren worden de tekorten door de rap oplopende vergrijzing alleen maar groter.


Minister Conny Helder vertelt in 'Meldpunt' dat het kabinet inzet op preventie en zo lang mogelijk thuis wonen. Ze verwacht dat in de toekomst ouderen, ook met dementie, thuis kunnen blijven wonen. 'De 130.000 verpleeghuisplekken die we nu hebben, behouden we. Maar we kunnen de groei van 25.000 verpleeghuisplekken die we nodig hebben niet op dezelfde manier vormgeven, omdat we daar de medewerkers niet voor hebben.' Voor wie verpleegzorg thuis niet langer kan, moet een verpleeghuisplek beschikbaar zijn, zegt Helder.

De minister vertelt verder dat zij met zorgverzekeraars in gesprek gaat om onnodige regels te schrappen en zo de bureaucratie terug te dringen. Op de uitspraken van minister Helder reageert Anneke Westerlaken van de branchevereniging van zorgorganisaties Actiz.

Verder in 'Meldpunt': rechtszaak tegen Menzis om dubbel betaalde premie
Jan Wegdam ontdekt dat zijn gehandicapte zoon Rogier, die in een instelling verblijft, jarenlang dubbel verzekerd is voor tandartskosten. Hij heeft voor hem een aanvullende tandartsverzekering terwijl het verblijf in de instelling, inclusief tandarts, wordt vergoed op basis van de Wet Langdurige Zorg. Hetzelfde overkomt Jan Ekelenkamp, vader van Anne, die vanaf haar geboorte een verstandelijke beperking heeft.

Zorgverzekeraar Menzis betaalt met frisse tegenzin 83.000 aan zorgpremie terug aan gedupeerde cliënten. Maar de zorgverzekeraar blijft, volgens Wegdam, de tandartsverzekeringen verkopen aan ouders en cliëntvertegenwoordigers van gehandicapten. Volgens week is de rechtszaak van een groep Twentse ouders van kinderen met een verstandelijke beperking tegen Menzis.

Elles de Bruin blikt hierop vooruit met Boris van der Ham van Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland en Pouwel van de Siepkamp van KansPlus, een belangenorganisatie voor verstandelijk gehandicapten.

'Meldpunt', vrijdag 25 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'So You Think You Can Dance' - Ezra (VTM)

De allerlaatste auditiedag is aangebroken. De plaatsen voor de Callback zijn schaars, de Golden Tickets nog schaarser. Onder anderen een dansende advocaat, een dokter en een klassieke ballerina wagen hun kans.

'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:50
    Sporza: Marathon
    12:30
    Sporza: rally
  • 11:00
    Lentebeelden
    12:55
    Sporza: Parijs - Roubaix
  • 12:00
    Shaun het schaap
    12:05
    De week van Karrewiet
  • 11:50
    Boer Coppens
    13:00
    VTM Nieuws
  • 10:30
    Geen uitzending
    12:45
    Achter gesloten deuren
  • 09:35
    Geen uitzending
    12:10
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 10:00
    Geen uitzending
    15:25
    Baywatch Hawaii
  • 08:20
    Geen uitzending
    15:50
    9-1-1
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 11:55
    Zoete Zonde
    12:15
    Sportfood
  • 11:40
    FBI
    12:30
    CSI: Miami
  • 11:35
    Geen uitzending
    12:35
    Borderforce USA: The Bridges
  • 11:50
    De Dagschotel
    12:05
    MasterChef UK
  • 11:35
    Aurora Teagarden Mysteries: How to Con a Con
    13:00
    Killer Couples
  • 11:20
    Trends Talk
    12:02
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 11:55
    Leven als vakman
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 11:35
    Becoming Meewis
    12:10
    Vlaamse Klassiekers
  • 11:45
    McDonald and Dodds
    13:25
    Midsomer Murders
  • 11:45
    Cougar Town
    13:35
    NCIS: Los Angeles
  • 09:45
    NOS Studio Sport Live
    18:20
    NOS Studio Sport
  • 12:00
    NOS Journaal
    12:10
    Buitenhof
  • 11:40
    Peter Pan
    12:05
    BarnKidz