Vrijdag in 'Meldpunt': Minister Conny Helder: demente oudere blijft straks thuis wonen

donderdag 24 maart 2022

Minister Conny Helder van Langdurige Zorg verwacht dat ouderen met dementie thuis blijven wonen met ondersteuning van thuis- en mantelzorg en technische innovaties. Extra verpleeghuisplekken, zoals we die nu kennen, komen er niet of nauwelijks bij. Dat zegt Helder vrijdag in 'Meldpunt'.

De ouderenzorg staat onder druk door gebrek aan geld, verpleeghuisplekken en personeel in combinatie met een snel toenemend aantal zorgbehoevende ouderen. Ruim 18.000 hulpbehoevenden staan op de wachtlijst voor langdurige zorg. Verpleeghuizen krijgen hun roosters niet meer rond door een hoog ziekteverzuim en personeelsgebrek.
Meldpunt liet vorige week zien dat in de thuiszorg, wegens hetzelfde personeelsgebrek, niet direct hulp verleend wordt aan dementerende ouderen. De komende jaren worden de tekorten door de rap oplopende vergrijzing alleen maar groter.


Minister Conny Helder vertelt in 'Meldpunt' dat het kabinet inzet op preventie en zo lang mogelijk thuis wonen. Ze verwacht dat in de toekomst ouderen, ook met dementie, thuis kunnen blijven wonen. 'De 130.000 verpleeghuisplekken die we nu hebben, behouden we. Maar we kunnen de groei van 25.000 verpleeghuisplekken die we nodig hebben niet op dezelfde manier vormgeven, omdat we daar de medewerkers niet voor hebben.' Voor wie verpleegzorg thuis niet langer kan, moet een verpleeghuisplek beschikbaar zijn, zegt Helder.

De minister vertelt verder dat zij met zorgverzekeraars in gesprek gaat om onnodige regels te schrappen en zo de bureaucratie terug te dringen. Op de uitspraken van minister Helder reageert Anneke Westerlaken van de branchevereniging van zorgorganisaties Actiz.

Verder in 'Meldpunt': rechtszaak tegen Menzis om dubbel betaalde premie
Jan Wegdam ontdekt dat zijn gehandicapte zoon Rogier, die in een instelling verblijft, jarenlang dubbel verzekerd is voor tandartskosten. Hij heeft voor hem een aanvullende tandartsverzekering terwijl het verblijf in de instelling, inclusief tandarts, wordt vergoed op basis van de Wet Langdurige Zorg. Hetzelfde overkomt Jan Ekelenkamp, vader van Anne, die vanaf haar geboorte een verstandelijke beperking heeft.

Zorgverzekeraar Menzis betaalt met frisse tegenzin 83.000 aan zorgpremie terug aan gedupeerde cliënten. Maar de zorgverzekeraar blijft, volgens Wegdam, de tandartsverzekeringen verkopen aan ouders en cliëntvertegenwoordigers van gehandicapten. Volgens week is de rechtszaak van een groep Twentse ouders van kinderen met een verstandelijke beperking tegen Menzis.

Elles de Bruin blikt hierop vooruit met Boris van der Ham van Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland en Pouwel van de Siepkamp van KansPlus, een belangenorganisatie voor verstandelijk gehandicapten.

'Meldpunt', vrijdag 25 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

De vriendin van een Americanfootballspeler wordt doodgeschoten tijdens een overval. Niet veel later wordt een louche makelaar vermoord in een leegstaand huis. Will werpt zijn licht op beide zaken.

'Will Trent', film uit 2023 met oa. Ramón Rodríguez, om 21.30 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 12:00
    De Zevende Dag
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 08:00
    Winterbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 12:40
    Grizzy & the Lemmings
    12:55
    Mega Mindy
  • 12:00
    Chicago P.D.
    19:00
    VTM Nieuws
  • 11:50
    Secrets of the World's Most Expensive Cruise Ship
  • 12:35
    Geen uitzending
    18:40
    Extended Family
  • 10:00
    Geen uitzending
    18:40
    Caught on Dashcam
  • 08:45
    Geen uitzending
    18:50
    9-1-1: Lone Star
  • 10:00
    Joe
    14:50
    Geen uitzending
  • 12:15
    Streetfood
    12:45
    Two and a Half Men
  • 12:00
    C.S.I. New York
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:15
    Ice Airport Alaska
    15:55
    Running Wild With Bear Grylls
  • 12:00
    Streetfood
    18:45
    Retour Masters
  • 12:25
    Homicide for the Holidays
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:18
    Trends Talk
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:35
    Zo doe je het!
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:00
    Winterse Kost
    12:55
    Puur Oosters - Japans
  • 11:50
    The Good Ship Murder
    12:25
    The Marlow Murder Club
  • 12:10
    First Dates Australia
    19:45
    NCIS: New Orleans
  • 12:10
    Buitenhof
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:35
    Onbekend en wereldberoemd: Gebroeders van Lymborch
    18:30
    Expeditie Nederland
  • 12:35
    Mega Mindy
    18:00
    Wordt aangekondigd