Vrijdag in 'Meldpunt': houtkachels vervuilender dan gedacht

Een open haardvuurtje associëren veel mensen met warmte en gezelligheid. Toch blijkt het stoken van hout vervuilender dan we denken.
De fijnstof die daarbij vrijkomt is schadelijk voor zowel voor omwonenden als voor de stoker zelf. De protesten tegen houtrook nemen dan ook toe. Maar kan je iemand verbieden om de open haard aan te steken? Het is te zien in 'Meldpunt' op vrijdag 6 december om 19.05 uur bij MAX op NPO 2.
Uit onderzoek blijkt dat je beter pal naast een snelweg kan wonen dan in een wijk waarin veel hout wordt gestookt, stelt onderzoeker Lars Hein, hoogleraar Ecosysteemdiensten en Milieuveranderingen. Als in een woonwijk op meerdere plekken wordt gestookt, leidt houtstook tot 39 procent van de lokale fijnstofuitstoot.
Bob Sikkema heeft al tien jaar last van de rook uit houtkachels die zijn buren fanatiek stoken. Nu hij weet hoe schadelijk de fijnstof is die in houtrook zit, is hij helemaal klaar met het gestook. Een gesprek met de buren heeft weinig opgeleverd.
Paula Dias heeft twee open haarden in huis die ze graag stookt. Niet alleen voor de gezelligheid, maar ook omdat haardvuur een lekkerdere warmte afgeeft dan centrale verwarming. Zij denkt dat het wel meevalt met het gevaar van houtrook, als je maar droog hout gebruikt.
Het RIVM heeft dit jaar het stookalert ingevoerd. Bij weinig wind, vooral in combinatie met mist of lage bewolking, adviseren zij per provincie niet te stoken, zoals in Noord-Nederland afgelopen weekend. Maar een stookverbod is dat niet. Moeten er duidelijkere regels komen voor het stoken van houtkachels en allesbranders? Of is dat overdreven? In de studio reageren longarts Hans in ’t Veen en Gert Kooij van de stichting NHK; de Nederlandse Haarden- en Kachelbranche.
Ketelhuur
Edward Chen heeft in zijn bedrijfspand een gehuurde verwarmingsketel van installatiebedrijf Feenstra. Omdat de ketel stuk is, en niet meer te maken, wil meneer Chen dat het installatiebedrijf hem vervangt. Dit gebeurt niet, sterker nog: Feenstra stuurt meneer Chen een gepeperde rekening. MAX Ombudsman Rogier de Haan onderzoekt de zaak.
'Meldpunt', vrijdag 6 december om 19.05 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Loïc Van Impe & Sarah Renson presenteren nieuw njam!-programma 'Vanavond Bij Ons'
- Documentaire 'The Bus Driver: Britain's Cocaine King' op Discovery
- Presentator Bas Westerweel onverwachts overleden
- Uitverkochte AFAS Dome-show van Pommelien Thijs zondag op VRT 1 en VRT MAX
- Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis' voor hij zichzelf verliest?
- 'Ziggo Sport Finals': alle UEFA Europese clubfinales gratis te zien voor heel Nederland
- Vier nieuwe afleveringen 'Andere Tijden Sport' in aanloop naar het WK
- Milieustrijders dwingen overheid eigen wetten na te leven in 'De MOB Methode'
- 'Vroege Vogels' bezoekt de Slikken van De Heen
- '3 op Reis: De reis van je leven': wildkamperen in de Spaanse woestijn
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever'
Kijktip van de dag

Het spel wordt steeds spannender. De hoofdprijs van 40.000 euro komt dichter en dichter voor de resterende kandidaten, maar er moeten nog heel wat quizduels gespeeld worden. Wie het duel verliest, moet meteen naar huis.
'The Floor', om 20.30 uur op VTM.



































