Vrijdag in 'Meldpunt': Harde maatregelen nodig om digitale criminelen te stoppen

donderdag 17 februari 2022

De omvang van digitale criminaliteit in Nederland vliegt de pan uit. Bij Fraudehelpdesk nam het aantal meldingen in 2021 met 50 procent toe ten opzichte van het jaar ervoor. Burgers moeten alert zijn op foute phishingmails, vreemde telefoontjes en Whatsappfraude.

Worden zij slachtoffer dan adviseert justitie aangifte te doen. Maar daarnaast is een hardere aanpak van cybercrime nodig, zeggen experts in 'Meldpunt'.


Phishing
Uit een peiling onder het MAX Opiniepanel blijkt dat 92 procent van de respondenten wel eens een verdachte link ontvangt. Van hen die daarop hebben geklikt verliest 10 procent geld.
Ans van der Mark (69) is een van hen. Zij denkt een mail te ontvangen van DigiD met het verzoek haar inloggegevens te vernieuwen. Het blijkt een valse email met een phishinglink. Als ze er op te klikt, gaat ze naar, wat later blijkt, een nepwebsite waarop ze haar huidige inloggegevens invoert. Een paar dagen later krijgt ze het verzoek de inloggegevens voor internetbankieren aan te passen. Vervolgens wordt er twee keer 899 euro van haar rekening afgeschreven.

AOW
Whatsappfraude blijft een beruchte vorm van digitale oplichting. Nicole van der Plas (71) uit Den Haag ontvangt een bericht, zogenaamd van haar dochter met het verzoek 2600 euro aan haar te lenen. 'Omdat ik net mijn AOW met vakantiegeld had ontvangen, kon ik 1000 euro aan haar lenen', zegt mevrouw Van der Plas. Ze krijgt drie betaalverzoeken via Tikkie van 500 euro en maakt daardoor 1500 euro over. Als ze probeert om de teveel betaalde 500 euro terug te krijgen, komt ze er achter dat ze niet haar dochter betaalde, maar een crimineel.

Hoe is deze groeiende vorm van criminaliteit een halt toe te roepen? Heeft justitie voldoende financiële middelen en know-how om harder en effectiever op te treden worden tegen deze criminelen? Daarover praat Elles de Bruin met Marloes Kolthof van de Fraudehelpdesk en cybersecurity expert Dave Maasland.

En verder in 'Meldpunt': last van overhangende boom
John Brouwer (75) uit Doesburg heeft pal naast zijn tuin een boom van de gemeente staan. De takken van de boom hangen meters boven zijn tuin. In het najaar vallen de bladeren in zijn tuin en in het voorjaar de bloesembladeren. Meneer blijft zijn tuin en dakgoten ontdoen van het boomafval. De gemeente weigert de boom te snoeien. MAX Ombudsman Rogier de Haan neemt zelf een kijkje en schakelt een boomexpert in.

'Meldpunt', vrijdag 18 februari om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

In de regio Auvergne runnen Gentenaars Christophe en Evelyne een drukke doorreiscamping, waar reizigers tot rust kunnen komen. Ex-mijnwerker Geert en Martine zijn de trotse eigenaars van hun camping in het zonnige Portugal.

'Vlaamse campings in het buitenland', om 21.20 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:20
    Chateau Planckaert
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 17:40
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    20:10
    Terzake
  • 18:10
    De Faker
    18:25
    Noodle and Bun
  • 18:15
    De kotmadam
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:10
    My Kitchen Rules
    18:30
    De Planckaerts
  • 18:10
    The Goldbergs
    18:40
    Superstore
  • 17:55
    Top 20 Funniest
    20:35
    Unlocked
  • 17:35
    ER
    19:10
    Magnum P.I.
  • 18:10
    Bompa
    19:05
    De keuken van Sofie
  • 17:45
    Het Blok
    18:40
    De Container Cup
  • 17:55
    Fire Country
    18:45
    The Rookie
  • 18:15
    3rd Rock From the Sun
    18:45
    Storage Wars
  • 18:05
    Sort Your Life Out
    19:15
    The Block Australia
  • 17:15
    Menendez: Blood Brothers
    18:50
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:20
    De perfecte tuin
    19:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 17:55
    De Zomerkeuken
    18:25
    Comfort Food
  • 18:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:50
    Below Deck
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    20:10
    Het mooiste meisje van de klas
  • 18:15
    NOS Journaal Regio
    18:30
    EenVandaag
  • 18:20
    Waku Waku
    18:45
    Het Klokhuis