Vrijdag in 'Meldpunt': Harde maatregelen nodig om digitale criminelen te stoppen

donderdag 17 februari 2022

De omvang van digitale criminaliteit in Nederland vliegt de pan uit. Bij Fraudehelpdesk nam het aantal meldingen in 2021 met 50 procent toe ten opzichte van het jaar ervoor. Burgers moeten alert zijn op foute phishingmails, vreemde telefoontjes en Whatsappfraude.

Worden zij slachtoffer dan adviseert justitie aangifte te doen. Maar daarnaast is een hardere aanpak van cybercrime nodig, zeggen experts in 'Meldpunt'.


Phishing
Uit een peiling onder het MAX Opiniepanel blijkt dat 92 procent van de respondenten wel eens een verdachte link ontvangt. Van hen die daarop hebben geklikt verliest 10 procent geld.
Ans van der Mark (69) is een van hen. Zij denkt een mail te ontvangen van DigiD met het verzoek haar inloggegevens te vernieuwen. Het blijkt een valse email met een phishinglink. Als ze er op te klikt, gaat ze naar, wat later blijkt, een nepwebsite waarop ze haar huidige inloggegevens invoert. Een paar dagen later krijgt ze het verzoek de inloggegevens voor internetbankieren aan te passen. Vervolgens wordt er twee keer 899 euro van haar rekening afgeschreven.

AOW
Whatsappfraude blijft een beruchte vorm van digitale oplichting. Nicole van der Plas (71) uit Den Haag ontvangt een bericht, zogenaamd van haar dochter met het verzoek 2600 euro aan haar te lenen. 'Omdat ik net mijn AOW met vakantiegeld had ontvangen, kon ik 1000 euro aan haar lenen', zegt mevrouw Van der Plas. Ze krijgt drie betaalverzoeken via Tikkie van 500 euro en maakt daardoor 1500 euro over. Als ze probeert om de teveel betaalde 500 euro terug te krijgen, komt ze er achter dat ze niet haar dochter betaalde, maar een crimineel.

Hoe is deze groeiende vorm van criminaliteit een halt toe te roepen? Heeft justitie voldoende financiële middelen en know-how om harder en effectiever op te treden worden tegen deze criminelen? Daarover praat Elles de Bruin met Marloes Kolthof van de Fraudehelpdesk en cybersecurity expert Dave Maasland.

En verder in 'Meldpunt': last van overhangende boom
John Brouwer (75) uit Doesburg heeft pal naast zijn tuin een boom van de gemeente staan. De takken van de boom hangen meters boven zijn tuin. In het najaar vallen de bladeren in zijn tuin en in het voorjaar de bloesembladeren. Meneer blijft zijn tuin en dakgoten ontdoen van het boomafval. De gemeente weigert de boom te snoeien. MAX Ombudsman Rogier de Haan neemt zelf een kijkje en schakelt een boomexpert in.

'Meldpunt', vrijdag 18 februari om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Crime logo

Wanneer Luke Horton een dronken ex-medeleerlinge huiswaarts brengt na een schoolreünie, verdwijnt hij spoorloos. Martin ontdekt dat Luke overdag vaak in een hotel te vinden was. Aanvankelijk wordt er vermoed dat hij een affaire heeft met de vrouw van zijn baas, maar nadien blijkt dat hij ook vaak in homobars vertoeft. De storm rond de Reyes-schietpartij waarin Vivian en Martin betrokken waren, lijkt maar niet te gaan liggen. Wanneer beide agenten mogelijk een leugendetectortest moeten afleggen, besluit Martin aan Jack de waarheid op te biechten.

'Without a Trace', om 22.05 uur op Play Crime.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 13:00
    Zomerbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 12:55
    Mega Mindy
    13:20
    Geitenmeid
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 12:30
    My Kitchen Rules
    13:50
    Rich Kids Go Skint
  • 09:20
    Geen uitzending
    15:15
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:05
    Most Daring
  • 08:40
    Geen uitzending
    16:00
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 12:50
    Oogappels
    13:45
    Lang Leve de Liefde
  • 13:05
    FBI: International
    13:45
    NCIS
  • 12:15
    Geen uitzending
    13:15
    Highway Thru Hell
  • 13:00
    The Block Australia
    13:55
    Botched
  • 12:55
    Garage Sale Mystery: The Art of Murder
    14:25
    Killer at the Crime Scene
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:09
    Het perfecte terras
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 12:45
    Foodies & The City
    13:20
    Peppe's Toscane
  • 12:35
    Ghosts
    13:10
    Hudson & Rex
  • 12:50
    Grey's Anatomy
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:20
    Kook mee met MAX
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:20
    Opsporing Verzocht
  • 13:05
    Pingu
    13:11
    Zin in Zappelin