Vrijdag in 'Meldpunt': gemeentelijk toezicht faalt bij plaatsing trapliften

donderdag 13 oktober 2022
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Tal van gemeentes zijn niet op de hoogte van de veiligheidseisen waar een trap aan moet voldoen, na plaatsing van een traplift.

Als de eigenaar van de trap de gevaarlijke situatie bij de gemeente aankaart, blijkt die als toezichthouder niet op de hoogte van de regels en slecht te handhaven. Dit is te zien in 'Meldpunt' op vrijdag 14 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.


Zwanny Smit en haar zoon Immo strijden al maanden tegen de gemeente De Ronde Venen voor een veiligere trap. Als Zwanny’s man vanuit de Wet maatschappelijke ondersteuning -Wmo- een traplift krijgt, wordt die aan de brede zijde van de trap geplaatst. Daarbij wordt de trapleuning verwijderd en worden zowel de doorgang als de traptreden een stuk smaller. Het gevolg: mevrouw kan zich lastiger staande houden en glijdt van de trap met gekneusde ribben als gevolg. Maar als ze klaagt bij de gemeente, komt niemand de trap bekijken. In plaats daarvan staat de leverancier op de stoep, die zijn eigen werk mag controleren.

Reacties over trapliften
De familie Smit is niet de enige waarbij de gemeente niet toeziet en handhaaft. Na een eerdere uitzending van Meldpunt over dit probleem in april van dit jaar ontvangt de redactie reacties uit het hele land over trapliften van diverse leveranciers. Zij plaatsen de trapliften bij voorkeur aan de muurzijde omdat dit goedkoper is, maar dit is vaak in strijd met het Bouwbesluit.

Kennis ontbreekt
Gemeentes moeten toezien op het Bouwbesluit, maar verdelen ook de schaars gevulde pot met Wmo-geld waarmee woningen worden aangepast. Daarbij constateert Meldpunt dat de kennis bij gemeenten vaak ontbreekt en ze het toezicht overlaten aan de trapliftfabrikanten. Een van de weinige uitzonderingen is de gemeente Den Haag die voordat een traplift wordt geplaatst, altijd eerst de bouwtekening beoordeelt. MAX Ombudsman Jeanine Janssen haalt verhaal bij diverse gemeentes en fabrikanten. Ook te gast is Tweede Kamerlid Mohammed Mohandis (PvdA).

Verder in 'Meldpunt': treinellende bij NS
Wat moet Wouter Koolmees, de nieuwe baas van de NS, doen om het spoorbedrijf weer op de rails te krijgen? Presentatrice Elles de Bruin pakt in de ochtendspits de trein van Den Haag naar Utrecht en spreekt diverse reizigers. Freek Bos van reizigersorganisatie Rover vertelt over de klachten die bij hen zijn binnengekomen en wat zij verwachten van de NS.

'MAX: Meldpunt', vrijdag 14 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Radio 2 Eregalerij 2025

Isabelle A wordt geëerd voor ‘Een leven vol muziek’. Daarnaast zijn er optredens van Bart Peeters, K3, Gustaph en Nathalie Meskens. Ook het iconische nummer ‘Je t’adore’ van Kate Ryan kreeg zijn verdiende plekje in de Eregalerij. Het slotmoment is een pakkend eerbetoon aan Fred Bekky van The Pebbles met een gezamenlijke uitvoering van 'Seven Horses in the Sky'.

'Radio 2 Eregalerij 2025', om 21.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 Top 2000
    01:55
    Live live live: de strafste optredens
  • 09:00
    De Tijdloze 100
    01:00
    Pet Shop Boys Dreamworld: The Greatest Hits Live at the Royal Arena Copenhagen
  • 12:00
    Molang
    04:50
    Geen uitzending
  • 11:55
    Familie
    01:25
    Kan ik het ook?
  • 10:40
    Geen uitzending
    07:15
    Filthy House SOS
  • 11:50
    Geen uitzending
    01:00
    S.W.A.T.
  • 10:00
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 11:35
    Christmas, Love and Fudge
    01:35
    JOE XMAS
  • 10:00
    Joe
    01:05
    SOS Piet
  • 11:45
    Play kerst haardvuur 2025
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 12:00
    NCIS
    01:30
    New Amsterdam
  • 12:05
    Geen uitzending
    01:20
    The Simpsons
  • 11:30
    Undercover Holiday
    02:20
    Play kerst haardvuur 2025
  • 11:35
    Holly Jolly Homicides
    01:15
    My Life is Murder
  • 09:26
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:04
    Het appartement
    05:55
    Sixties To Six
  • 12:05
    Winterse Kost
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:40
    Recipes for Love and Murder
    01:25
    Beyond Paradise
  • 12:00
    First Dates Australia
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:00
    NOS Journaal
    01:15
    Peter Pannekoek: Oudejaarsconference 2025
  • 12:00
    NOS Journaal
    01:35
    MAX Muziekspecial - Bouke & The ElvisMatters Band
  • 12:00
    Bing
    02:35
    Muziekfeest van het Jaar 2025