Vrijdag in 'Meldpunt': gemeentelijk toezicht faalt bij plaatsing trapliften

donderdag 13 oktober 2022
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Tal van gemeentes zijn niet op de hoogte van de veiligheidseisen waar een trap aan moet voldoen, na plaatsing van een traplift.

Als de eigenaar van de trap de gevaarlijke situatie bij de gemeente aankaart, blijkt die als toezichthouder niet op de hoogte van de regels en slecht te handhaven. Dit is te zien in 'Meldpunt' op vrijdag 14 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.


Zwanny Smit en haar zoon Immo strijden al maanden tegen de gemeente De Ronde Venen voor een veiligere trap. Als Zwanny’s man vanuit de Wet maatschappelijke ondersteuning -Wmo- een traplift krijgt, wordt die aan de brede zijde van de trap geplaatst. Daarbij wordt de trapleuning verwijderd en worden zowel de doorgang als de traptreden een stuk smaller. Het gevolg: mevrouw kan zich lastiger staande houden en glijdt van de trap met gekneusde ribben als gevolg. Maar als ze klaagt bij de gemeente, komt niemand de trap bekijken. In plaats daarvan staat de leverancier op de stoep, die zijn eigen werk mag controleren.

Reacties over trapliften
De familie Smit is niet de enige waarbij de gemeente niet toeziet en handhaaft. Na een eerdere uitzending van Meldpunt over dit probleem in april van dit jaar ontvangt de redactie reacties uit het hele land over trapliften van diverse leveranciers. Zij plaatsen de trapliften bij voorkeur aan de muurzijde omdat dit goedkoper is, maar dit is vaak in strijd met het Bouwbesluit.

Kennis ontbreekt
Gemeentes moeten toezien op het Bouwbesluit, maar verdelen ook de schaars gevulde pot met Wmo-geld waarmee woningen worden aangepast. Daarbij constateert Meldpunt dat de kennis bij gemeenten vaak ontbreekt en ze het toezicht overlaten aan de trapliftfabrikanten. Een van de weinige uitzonderingen is de gemeente Den Haag die voordat een traplift wordt geplaatst, altijd eerst de bouwtekening beoordeelt. MAX Ombudsman Jeanine Janssen haalt verhaal bij diverse gemeentes en fabrikanten. Ook te gast is Tweede Kamerlid Mohammed Mohandis (PvdA).

Verder in 'Meldpunt': treinellende bij NS
Wat moet Wouter Koolmees, de nieuwe baas van de NS, doen om het spoorbedrijf weer op de rails te krijgen? Presentatrice Elles de Bruin pakt in de ochtendspits de trein van Den Haag naar Utrecht en spreekt diverse reizigers. Freek Bos van reizigersorganisatie Rover vertelt over de klachten die bij hen zijn binnengekomen en wat zij verwachten van de NS.

'MAX: Meldpunt', vrijdag 14 oktober om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Elixer' (NTR)

Het bestuur heeft Isabelles onderzoek in Roemenië met Hamza ontdekt en ontslaat haar. Dit, in combinatie met het feit dat ze Art al dagen niet kan bereiken, zorgt ervoor dat ze hevig protesteert. Om reputatieschade te voorkomen, wordt Isabelle gedwongen opgenomen. Art ondervindt nog steeds bijwerkingen van het abrupt stoppen met Aspergon en komt op Bali in ernstige problemen. Julien stelt orde op zaken binnen het bedrijf, terwijl Riekje naar Indonesië afreist om haar kleinzoon te redden. Quinten wil niets meer met de familie te maken hebben. Isabelle vindt belangrijke informatie in Lola's dagboek.

'Elixir', om 22.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:20
    De Raad van Soekie
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
    09:00
    Herfstbeelden
  • 08:25
    Buddybot
    07:00
    Kaatje zingt
  • 08:25
    VLOGLAB Secrets #Stories
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:15
    Dirty Home Rescue
  • 06:00
    Qmusic
    11:50
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    10:00
    Geen uitzending
  • 07:50
    Trivia at St. Nick's
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Radio Nostalgie
    09:00
    Geen uitzending
  • 08:25
    Bull
    06:40
    Friends
  • 08:10
    Blue Bloods
    06:50
    Wordt aangekondigd
  • 07:45
    The Block Australia
    12:45
    Winters Grillen
  • 07:55
    Cold Case
    12:50
    Cold Justice
  • 04:18
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:18
    Hobbyklus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:00
    Winterse Kost
    06:55
    Sarah's Sweet Table
  • 08:15
    Midsomer Murders
    06:00
    Death in Paradise
  • 08:20
    Below Deck Sailing Yacht
    12:00
    First Dates Australia
  • 08:10
    Goedemorgen Nederland
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 08:00
    BinnensteBuiten
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 08:25
    Grizzy en de Lemmingen
    08:13
    Zin in Zappelin