Vrijdag in 'Meldpunt': echtpaar raakt 71.000 euro kwijt via bankhelpdeskfraude

donderdag 17 april 2025
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Jaarlijks zijn duizenden Nederlanders de dupe van bankhelpdeskfraude. Dat is een vorm van spoofing waarbij oplichters zich voordoen als een medewerker van een bank.

Tijdens een geraffineerd en manipulatief spel worden rekeninghouders overgehaald om grote bedragen over te maken. Hoe gaat deze fraude in zijn werk? En wat is de verantwoordelijkheid van de bank hierin?


Joke (71) en Fred (70) van Zegveld zijn gepensioneerde politieagenten en bankieren al meer dan vijftig jaar bij ING. Als zij worden gebeld door een ING-medewerkster die zegt dat er verdachte transacties worden gedaan, slaat de angst hen om het hart. Vanwege hun jarenlange vertrouwensband met ING ruiken ze geen onraad. Ook niet als ze even later worden gebeld door een helpdeskmedewerker van ING die hen vraagt om een remote access app te installeren, een manier om hun spaargeld zogenaamd veilig te stellen. Uiteindelijk maakt het echtpaar al hun spaargeld, 71.000 euro, over. Een dag later merken ze dat ze zijn opgelicht. 'Het was een psychologische gijzeling. We zaten vast in een rollenspel zonder de mogelijkheid om daaruit te komen', aldus meneer Van Zegveld.

Het echtpaar Van Zegveld doet aangifte en beroept zich op de coulanceregeling van ING, maar de bank wijst dit af. Het echtpaar meldt zich bij MAX Ombudsman Rogier de Haan die het niet eens is met de beslissing van ING. Samen met meneer Van Zegveld bezoekt hij de bank. Lukt het de MAX Ombudsman om de schade vergoed te krijgen?

Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen (VVD) maakt zich in Den Haag sterk voor een wijziging in de Telecomwet. In 75 procent van de gevallen van bankhelpdeskfraude zijn slachtoffers namelijk met de oplichters aan de telefoon. Door de wetswijziging kunnen banken bij een vermoeden van spoofing door een nepbankmedewerker zien of de gedupeerde op dat moment aan het bellen is en hoelang dit gesprek al duurt. Banken kunnen in het geval van helpdeskfraude de rekening blokkeren. Dit zogenaamde ‘line busy project’ is al een groot succes in het Verenigd Koninkrijk.

In de studio van 'Meldpunt' praat Elles de Bruin over dit onderwerp met Medy van der Laan van de Nederlandse Vereniging van Banken, neuropsycholoog Margriet Sitskoorn en MAX Ombudsman Rogier de Haan.

'Meldpunt', vrijdag 18 april om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Nieke heeft een nieuwe kennis, Armand. Hij is een zeer galante jongen die in pruiken handelt. Hij verkoopt Jef een haarstukje en maakt hem wijs dat hij op Clark Gable gelijkt. Jef is in de wolken. Armand valt in eenieders smaak, maar schijn bedriegt.

'Lili en Marleen', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:30
    Sporza: EK Atletiek 2026
    12:00
    Zomerbeelden
  • 07:00
    Zomerbeelden
    10:00
    Radio 2 Kick-start
  • 08:55
    Nachtwacht: Het Duistere Hart
    10:30
    Tik Tak
  • 08:20
    Lego Masters
    09:35
    Nonkel Jef
  • 01:05
    Geen uitzending
    12:00
    Een huis vol
  • 05:10
    Geen uitzending
    14:00
    Grosse Pointe Garden Society
  • 07:00
    Willy
    10:00
    Geen uitzending
  • 01:20
    Geen uitzending
    15:45
    La Brea
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 09:10
    Het appartement
    09:25
    It's Aperotime Somewhere in the World
  • 09:00
    Geen uitzending
    09:30
    Superman & Lois
  • 08:30
    NCIS: Los Angeles
    10:15
    Most Outrageous Crimes
  • 08:50
    Better Date Than Never
    11:15
    Op hete kolen
  • 09:15
    Swipe, Match, Murder: The Murder of Grace Millane
    11:05
    Garage Sale Mysteries: Picture a Murder
  • 09:00
    Z-Weekoverzicht
    09:33
    Trends Talk
  • 09:02
    De perfecte tuin
    10:00
    Herbert
  • 09:05
    Open Vuur
    09:55
    Wordt aangekondigd
  • 08:35
    Death in Paradise
    09:35
    Murdoch Mysteries
  • 08:45
    Below Deck Sailing Yacht
    09:35
    NCIS
  • 09:15
    Van onschatbare waarde
    10:10
    Bed & Breakfast
  • 09:00
    Ik mis je
    09:20
    Nederland Zingt
  • 09:15
    BabyBeestenBoel
    09:25
    Het betoverde dorp van Pinokkio