Vrijdag in 'Meldpunt': echtpaar raakt 71.000 euro kwijt via bankhelpdeskfraude

Jaarlijks zijn duizenden Nederlanders de dupe van bankhelpdeskfraude. Dat is een vorm van spoofing waarbij oplichters zich voordoen als een medewerker van een bank.
Tijdens een geraffineerd en manipulatief spel worden rekeninghouders overgehaald om grote bedragen over te maken. Hoe gaat deze fraude in zijn werk? En wat is de verantwoordelijkheid van de bank hierin?
Joke (71) en Fred (70) van Zegveld zijn gepensioneerde politieagenten en bankieren al meer dan vijftig jaar bij ING. Als zij worden gebeld door een ING-medewerkster die zegt dat er verdachte transacties worden gedaan, slaat de angst hen om het hart. Vanwege hun jarenlange vertrouwensband met ING ruiken ze geen onraad. Ook niet als ze even later worden gebeld door een helpdeskmedewerker van ING die hen vraagt om een remote access app te installeren, een manier om hun spaargeld zogenaamd veilig te stellen. Uiteindelijk maakt het echtpaar al hun spaargeld, 71.000 euro, over. Een dag later merken ze dat ze zijn opgelicht. 'Het was een psychologische gijzeling. We zaten vast in een rollenspel zonder de mogelijkheid om daaruit te komen', aldus meneer Van Zegveld.
Het echtpaar Van Zegveld doet aangifte en beroept zich op de coulanceregeling van ING, maar de bank wijst dit af. Het echtpaar meldt zich bij MAX Ombudsman Rogier de Haan die het niet eens is met de beslissing van ING. Samen met meneer Van Zegveld bezoekt hij de bank. Lukt het de MAX Ombudsman om de schade vergoed te krijgen?
Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen (VVD) maakt zich in Den Haag sterk voor een wijziging in de Telecomwet. In 75 procent van de gevallen van bankhelpdeskfraude zijn slachtoffers namelijk met de oplichters aan de telefoon. Door de wetswijziging kunnen banken bij een vermoeden van spoofing door een nepbankmedewerker zien of de gedupeerde op dat moment aan het bellen is en hoelang dit gesprek al duurt. Banken kunnen in het geval van helpdeskfraude de rekening blokkeren. Dit zogenaamde ‘line busy project’ is al een groot succes in het Verenigd Koninkrijk.
In de studio van 'Meldpunt' praat Elles de Bruin over dit onderwerp met Medy van der Laan van de Nederlandse Vereniging van Banken, neuropsycholoog Margriet Sitskoorn en MAX Ombudsman Rogier de Haan.
'Meldpunt', vrijdag 18 april om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 100-jarige Annie Geeraerts wordt op de set van 'Familie' verrast met grote stapel verjaardagskaartjes én zoenen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- '100 jaar Annie': VTM zet Annie Geeraerts op haar verjaardag in de bloemetjes
- 'De Ochtend'-stem Leen De Witte verlaat VRT NWS voor RSC Anderlecht
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Een prille klik en een wel héél snel huwelijksaanzoek in 'B&B Zoekt Lief'
- CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien'
- Deze week in 'Terug in het Wild'
- Chaos in het ziekenhuis: 'Taakstraf'-ploeg richt complete ravage aan
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Speciale MAX-uitzending op NPO Radio 1: kan Nederland nog zonder vrijwilligers?
- Radiospecial over vrouwenstraten in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Giel Beelen komende weken te horen in de ochtend van Radio Veronica
Multimedia SPOTLIGHT
-
100-jarige Annie Geeraerts wordt verrast op de set van 'Familie' -
Tara heeft een zaadje geplant -
CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed' -
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk nu naar 'Pompeii: Out of Time with Tom Hiddleston' -
Alain Remue getuigt over de hel in Pepinster -
'Charlotte ZKT. Lief' nieuwe Play Short -
'Met Vier In Bed' in het spoor van Brad Pitt -
Onverwachte onthulling in 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden' -
Ruben Van Gucht daagt Tess uit op JOE
Kijktip van de dag

De Kampioenen reizen naar Frankrijk voor een vriendenmatch tegen Saint-Tin-Tin, op uitnodiging van Albert Tartuffe, een vriend van voorzitter Balthasar Boma. Wat een fijne vakantie moest worden, loopt echter helemaal anders af dan de Kampioenen hadden gedacht.
'Kampioen zijn blijft plezant', film uit 2013 met oa. Marijn Devalck, om 19.50 uur op VRT 1.



































