Vrijdag in 'Meldpunt': echtpaar raakt 71.000 euro kwijt via bankhelpdeskfraude

donderdag 17 april 2025
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Jaarlijks zijn duizenden Nederlanders de dupe van bankhelpdeskfraude. Dat is een vorm van spoofing waarbij oplichters zich voordoen als een medewerker van een bank.

Tijdens een geraffineerd en manipulatief spel worden rekeninghouders overgehaald om grote bedragen over te maken. Hoe gaat deze fraude in zijn werk? En wat is de verantwoordelijkheid van de bank hierin?


Joke (71) en Fred (70) van Zegveld zijn gepensioneerde politieagenten en bankieren al meer dan vijftig jaar bij ING. Als zij worden gebeld door een ING-medewerkster die zegt dat er verdachte transacties worden gedaan, slaat de angst hen om het hart. Vanwege hun jarenlange vertrouwensband met ING ruiken ze geen onraad. Ook niet als ze even later worden gebeld door een helpdeskmedewerker van ING die hen vraagt om een remote access app te installeren, een manier om hun spaargeld zogenaamd veilig te stellen. Uiteindelijk maakt het echtpaar al hun spaargeld, 71.000 euro, over. Een dag later merken ze dat ze zijn opgelicht. 'Het was een psychologische gijzeling. We zaten vast in een rollenspel zonder de mogelijkheid om daaruit te komen', aldus meneer Van Zegveld.

Het echtpaar Van Zegveld doet aangifte en beroept zich op de coulanceregeling van ING, maar de bank wijst dit af. Het echtpaar meldt zich bij MAX Ombudsman Rogier de Haan die het niet eens is met de beslissing van ING. Samen met meneer Van Zegveld bezoekt hij de bank. Lukt het de MAX Ombudsman om de schade vergoed te krijgen?

Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen (VVD) maakt zich in Den Haag sterk voor een wijziging in de Telecomwet. In 75 procent van de gevallen van bankhelpdeskfraude zijn slachtoffers namelijk met de oplichters aan de telefoon. Door de wetswijziging kunnen banken bij een vermoeden van spoofing door een nepbankmedewerker zien of de gedupeerde op dat moment aan het bellen is en hoelang dit gesprek al duurt. Banken kunnen in het geval van helpdeskfraude de rekening blokkeren. Dit zogenaamde ‘line busy project’ is al een groot succes in het Verenigd Koninkrijk.

In de studio van 'Meldpunt' praat Elles de Bruin over dit onderwerp met Medy van der Laan van de Nederlandse Vereniging van Banken, neuropsycholoog Margriet Sitskoorn en MAX Ombudsman Rogier de Haan.

'Meldpunt', vrijdag 18 april om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.


Meldpunt Actueel op tv
Vrijdag 9 januari 2026 om 19u50  »
NPO 2
Het problematisch alcoholgebruik onder vrouwen en meisjes neemt toe. Hoe komt dat?
Zaterdag 10 januari 2026 om 13u55  »
NPO 2
Het problematisch alcoholgebruik onder vrouwen en meisjes neemt toe. Hoe komt dat?

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Badgast' (KRO-NCRV)

De Belgische duiker Vince arriveert met zijn vijftienjarige dochter Zoë op Terschelling voor wat een onschuldige vader-dochtervakantie lijkt. De zomer die hen dichter bij elkaar moest brengen, neemt een andere wending op Terschelling. Want achter zijn glimlach schuilt een geheim: hij is met een missie naar Terschelling gekomen.

'Badgast', om 21.20 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza op zondag
    06:00
    Mr. Magoo
  • 08:00
    Winterbeelden
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 15:15
    Sarah zingt
    06:00
    Tik Tak
  • 14:55
    The Sound of Music
    01:00
    Geen uitzending
  • 14:10
    Speed 2: Cruise Control
    02:20
    Geen uitzending
  • 12:55
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 15:15
    Baywatch
    01:50
    Geen uitzending
  • 14:25
    Christmas in Notting Hill
    01:40
    JOE XMAS
  • 15:10
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 14:55
    Friends
    02:10
    Play kerst haardvuur 2025
  • 15:15
    C.S.I. New York
    01:10
    Fire Country
  • 14:55
    Two and a Half Men
    01:20
    The First 48 Presents Critical Minutes
  • 13:55
    Christmas Romance Al Dente
    02:05
    Play kerst haardvuur 2025
  • 14:40
    Homicide for the Holidays
    01:00
    C.S.I. New York
  • 15:12
    Fleet TV
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:17
    Het zelfbouwhuis
    05:55
    Sixties To Six
  • 15:10
    Het feestmenu van ..
    01:05
    Tot op de Graat
  • 14:30
    Midsomer Murders
    01:10
    London Kills
  • 14:15
    The Secret Life of Walter Mitty
    00:40
    NCIS
  • 14:40
    Als IK het zing
    01:04
    NOS Journaal
  • 14:45
    De Geknipte Gast
    01:25
    Nieuwsuur
  • 14:35
    Brugklas marathon
    01:15
    NOS Studio Sport