Vrijdag in 'Meldpunt' bij MAX: verslaafd aan slaap- en kalmeringspillen

Het afgelopen jaar gingen ze maar liefst 8,3 miljoen keer over de toonbank van de apotheek: slaap- en kalmeringsmiddelen, zoals oxazepam en temazapam: ook wel pammetjes of benzo's genoemd.
Huisartsen schrijven soms jaren achtereen herhaalrecepten voor, terwijl deze medicijnen verslavend zijn en bij langdurig gebruik schadelijk voor de gezondheid. Hoe komen gebruikers van deze middelen af? Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.
Jan Koops (78) gebruikt al vijftig jaar kalmeringstabletten. Hij is ermee begonnen toen hij nog een druk bestaan leidde, maar die periode is voorbij. Koops: 'Mijn huisarts zegt wel eens: stop ermee, maar dat wil ik niet. Ik ben afhankelijk.' Als meneer Koops belt met de receptenlijn van de huisarts, bestelt hij iedere keer weer probleemloos zijn doosjes lorazepam.
Hans Kloosterman (59) krijgt na relatieproblemen te maken met paniekaanvallen. Ook zijn huisarts schrijft hem lorazepam voor. Het middel is bedoeld voor kortdurend gebruik, maar meneer Kloosterman slikt het meer dan acht maanden. Hij heeft veel last van bijwerkingen en als hij met het gebruik wil stoppen, blijkt dat heel moeilijk te zijn. Uiteindelijk kickt hij zelf, met grote moeite, in zes weken van het middel af. Middels een steekproef ondervraagt 'Meldpunt' huisartsen over het voorschrijven van deze middelen.
Elles de Bruin praat door over dit onderwerp met Nikki Claassen, beleidsadviseur van Nederlands Huisartsen Genootschap en met Ruud Coolen van Brakel, directeur van Instituut Verantwoord Medicijngebruik.
En verder: hotel weigert man met geleidehond
Jacob Sijtsma (60) is zeer slechtziend en heeft daarom een hulphond; zijn negenjarige labrador Indy. Zijn plan om zijn vrouw te verrassen met een hotelovernachting loopt uit op een grote teleurstelling. Zij worden geweigerd omdat honden niet welkom zijn in het hotel. Mag een hotel een hulphond weigeren? MAX Ombudsman Jeanine Janssen licht in de studio toe wat de rechten zijn van consumenten met een beperking in relatie tot hun hulpmiddelen.
'Meldpunt', vrijdag 31 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- VRT Checkweken voeren strijd op tegen desinformatie
- Kijk het nieuwe seizoen van 'Anything But Gray' op HGTV
- De strijd barst los: 100 enthousiaste kandidaten, maar slechts 1 kan zich tot 'Homo Universalis' kronen
- ‘De Container Cup’ terug op Play: topsporters en BV’s opnieuw de arena in vanaf maandag
- Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe 'Blind Gekocht'-woning: 'Hier douche ik mij niet'
- Driedelige special volgt siamese tweeling Sheneeva en Chenelva op weg naar zelfstandigheid
- VRT Canvas brengt documentaire 'Dennis Tyfus - Eindelijk op canvas'
- 'Volle Zalen' dinsdag met Jörgen Raymann
- 'BinnensteBuiten' over 75 jaar Molukse trots in Nederland
- Maandag in 'Het Uur van de Wolf': Dolly verenigt de Staten
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance'
Kijktip van de dag

Ex-profwielrenner Greg Van Avermaet en ex-profvoetballer en voormalig Rode Duivel Jelle Van Damme zijn nu toppers op de gravelbike. Wie van hen blijkt de sterkste in de zeven disciplines in de container?
'De Container Cup', om 22/20 uur op Play.



































