Vrijdag in 'Meldpunt' bij MAX: verslaafd aan slaap- en kalmeringspillen

woensdag 29 maart 2023
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Het afgelopen jaar gingen ze maar liefst 8,3 miljoen keer over de toonbank van de apotheek: slaap- en kalmeringsmiddelen, zoals oxazepam en temazapam: ook wel pammetjes of benzo's genoemd.

Huisartsen schrijven soms jaren achtereen herhaalrecepten voor, terwijl deze medicijnen verslavend zijn en bij langdurig gebruik schadelijk voor de gezondheid. Hoe komen gebruikers van deze middelen af? Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.


Jan Koops (78) gebruikt al vijftig jaar kalmeringstabletten. Hij is ermee begonnen toen hij nog een druk bestaan leidde, maar die periode is voorbij. Koops: 'Mijn huisarts zegt wel eens: stop ermee, maar dat wil ik niet. Ik ben afhankelijk.' Als meneer Koops belt met de receptenlijn van de huisarts, bestelt hij iedere keer weer probleemloos zijn doosjes lorazepam.

Hans Kloosterman (59) krijgt na relatieproblemen te maken met paniekaanvallen. Ook zijn huisarts schrijft hem lorazepam voor. Het middel is bedoeld voor kortdurend gebruik, maar meneer Kloosterman slikt het meer dan acht maanden. Hij heeft veel last van bijwerkingen en als hij met het gebruik wil stoppen, blijkt dat heel moeilijk te zijn. Uiteindelijk kickt hij zelf, met grote moeite, in zes weken van het middel af. Middels een steekproef ondervraagt 'Meldpunt' huisartsen over het voorschrijven van deze middelen.

Elles de Bruin praat door over dit onderwerp met Nikki Claassen, beleidsadviseur van Nederlands Huisartsen Genootschap en met Ruud Coolen van Brakel, directeur van Instituut Verantwoord Medicijngebruik.

En verder: hotel weigert man met geleidehond
Jacob Sijtsma (60) is zeer slechtziend en heeft daarom een hulphond; zijn negenjarige labrador Indy. Zijn plan om zijn vrouw te verrassen met een hotelovernachting loopt uit op een grote teleurstelling. Zij worden geweigerd omdat honden niet welkom zijn in het hotel. Mag een hotel een hulphond weigeren? MAX Ombudsman Jeanine Janssen licht in de studio toe wat de rechten zijn van consumenten met een beperking in relatie tot hun hulpmiddelen.

'Meldpunt', vrijdag 31 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Richard, een Amerikaanse rugzaktoerist, maakt in Bangkok kennis met de toogfilosoof Daffy, die hem vertelt over een paradijselijk strand en hem een kaart nalaat om de plek te vinden. Richard overtuigt het Franse koppel Étienne en Françoise om mee op zoek te gaan naar deze tuin van Eden. Na lange omzwervingen vinden ze het bewuste paradijs, maar het wordt door een commune bezet.

'The Beach ', film uit 2000 met oa. Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:40
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 22:55
    American Fiction
    00:50
    Het weer
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:50
    NYPD Blue
    01:00
    Geen uitzending
  • 22:45
    Mission: Impossible II
    00:55
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
  • 22:30
    The Mexican
    00:35
    S.W.A.T.
  • 23:00
    Placebo - We come in Pieces
    00:35
    All New Traffic Cops
  • 23:55
    Suits
    00:40
    Geen uitzending
  • 23:50
    SOS Piet
    00:20
    Binnenstebuiten
  • 22:45
    Blind Gekocht
    00:00
    Oogappels
  • 23:30
    Modern Family
    00:35
    Superman & Lois
  • 23:45
    NCIS: Los Angeles
    00:45
    Most Outrageous Crimes
  • 23:40
    Love it or List it Australia
    00:50
    MasterChef UK
  • 23:25
    CSI: Crime Scene Investigation
    00:20
    Cold Case
  • 23:56
    Z-Beurs
    00:02
    Herhalingslus
  • 23:41
    Red de meubelen
    00:00
    Oh What A Night
  • 23:25
    Becoming Meewis
    00:10
    Hidden Gems
  • 23:55
    Whitechapel
    00:40
    Rebus
  • 23:20
    The Resident
    00:05
    Burn Notice
  • 23:35
    Goedenavond Nederland
    00:35
    Het verhaal van Nederland - Oranje Nassau
  • 23:10
    De Joodse wereld: UNWRA ontrafeld
    00:10
    De Nachtzoen
  • 23:20
    Yorkshire Air 999
    00:10
    Woeste Grond