Vrijdag in 'Meldpunt' bij MAX: verslaafd aan slaap- en kalmeringspillen

woensdag 29 maart 2023
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Het afgelopen jaar gingen ze maar liefst 8,3 miljoen keer over de toonbank van de apotheek: slaap- en kalmeringsmiddelen, zoals oxazepam en temazapam: ook wel pammetjes of benzo's genoemd.

Huisartsen schrijven soms jaren achtereen herhaalrecepten voor, terwijl deze medicijnen verslavend zijn en bij langdurig gebruik schadelijk voor de gezondheid. Hoe komen gebruikers van deze middelen af? Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.


Jan Koops (78) gebruikt al vijftig jaar kalmeringstabletten. Hij is ermee begonnen toen hij nog een druk bestaan leidde, maar die periode is voorbij. Koops: 'Mijn huisarts zegt wel eens: stop ermee, maar dat wil ik niet. Ik ben afhankelijk.' Als meneer Koops belt met de receptenlijn van de huisarts, bestelt hij iedere keer weer probleemloos zijn doosjes lorazepam.

Hans Kloosterman (59) krijgt na relatieproblemen te maken met paniekaanvallen. Ook zijn huisarts schrijft hem lorazepam voor. Het middel is bedoeld voor kortdurend gebruik, maar meneer Kloosterman slikt het meer dan acht maanden. Hij heeft veel last van bijwerkingen en als hij met het gebruik wil stoppen, blijkt dat heel moeilijk te zijn. Uiteindelijk kickt hij zelf, met grote moeite, in zes weken van het middel af. Middels een steekproef ondervraagt 'Meldpunt' huisartsen over het voorschrijven van deze middelen.

Elles de Bruin praat door over dit onderwerp met Nikki Claassen, beleidsadviseur van Nederlands Huisartsen Genootschap en met Ruud Coolen van Brakel, directeur van Instituut Verantwoord Medicijngebruik.

En verder: hotel weigert man met geleidehond
Jacob Sijtsma (60) is zeer slechtziend en heeft daarom een hulphond; zijn negenjarige labrador Indy. Zijn plan om zijn vrouw te verrassen met een hotelovernachting loopt uit op een grote teleurstelling. Zij worden geweigerd omdat honden niet welkom zijn in het hotel. Mag een hotel een hulphond weigeren? MAX Ombudsman Jeanine Janssen licht in de studio toe wat de rechten zijn van consumenten met een beperking in relatie tot hun hulpmiddelen.

'Meldpunt', vrijdag 31 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De vijftienjarige Lara werd geboren in een mannelijk lichaam, maar wil als meisje door het leven gaan. Haar dagelijkse leven bestaat uit het innemen van hormoonremmers en wachten op vrouwelijke hormoontherapie en de operatie die uiteindelijk haar geslacht zal afstemmen op haar identiteit. Ondertussen streeft ze haar droom na: ballerina worden.

'Girl', film uit 2018 van Lukas Dhont met oa. Victor Polster, om 20.30 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Winterbeelden
    06:00
    Mr. Magoo
  • 10:00
    Winterbeelden
    16:35
    Planet Earth III
  • 11:40
    Sarah beweegt
    04:50
    Geen uitzending
  • 09:55
    Geen uitzending
    05:50
    Kabouter Plop
  • 10:00
    Geen uitzending
    07:15
    Ik Vertrek
  • 11:10
    Zorro
    23:30
    Resident Evil: Afterlife
  • 10:00
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:15
    The Endgame
  • 10:00
    Joe
    00:50
    The Golden Girls
  • 11:20
    De Wereldkeuken
    04:50
    Geen uitzending
  • 11:20
    Big Sky
    01:00
    Criminal Minds
  • 11:35
    Geen uitzending
    01:40
    See
  • 11:30
    A Place in the Sun
    01:10
    Extreme Makeover: Home Edition
  • 11:20
    Murder: Fight for the Truth
    01:35
    C.S.I. New York
  • 11:37
    De CFO podcast
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:30
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 11:20
    Chris Cooks Cymru
    01:25
    Bon Appetit
  • 11:30
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
    01:35
    Midsomer Murders
  • 11:15
    Storage Wars
    01:15
    The Resident
  • 11:25
    Het mooiste meisje van de klas
    01:40
    NOS Journaal
  • 10:35
    Podium Klassiek
    01:25
    Dit is de Week
  • 11:40
    Machtige Mike
    01:10
    First Dates