Vrijdag in 'Meldpunt' bij MAX: verslaafd aan slaap- en kalmeringspillen

woensdag 29 maart 2023
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Het afgelopen jaar gingen ze maar liefst 8,3 miljoen keer over de toonbank van de apotheek: slaap- en kalmeringsmiddelen, zoals oxazepam en temazapam: ook wel pammetjes of benzo's genoemd.

Huisartsen schrijven soms jaren achtereen herhaalrecepten voor, terwijl deze medicijnen verslavend zijn en bij langdurig gebruik schadelijk voor de gezondheid. Hoe komen gebruikers van deze middelen af? Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.


Jan Koops (78) gebruikt al vijftig jaar kalmeringstabletten. Hij is ermee begonnen toen hij nog een druk bestaan leidde, maar die periode is voorbij. Koops: 'Mijn huisarts zegt wel eens: stop ermee, maar dat wil ik niet. Ik ben afhankelijk.' Als meneer Koops belt met de receptenlijn van de huisarts, bestelt hij iedere keer weer probleemloos zijn doosjes lorazepam.

Hans Kloosterman (59) krijgt na relatieproblemen te maken met paniekaanvallen. Ook zijn huisarts schrijft hem lorazepam voor. Het middel is bedoeld voor kortdurend gebruik, maar meneer Kloosterman slikt het meer dan acht maanden. Hij heeft veel last van bijwerkingen en als hij met het gebruik wil stoppen, blijkt dat heel moeilijk te zijn. Uiteindelijk kickt hij zelf, met grote moeite, in zes weken van het middel af. Middels een steekproef ondervraagt 'Meldpunt' huisartsen over het voorschrijven van deze middelen.

Elles de Bruin praat door over dit onderwerp met Nikki Claassen, beleidsadviseur van Nederlands Huisartsen Genootschap en met Ruud Coolen van Brakel, directeur van Instituut Verantwoord Medicijngebruik.

En verder: hotel weigert man met geleidehond
Jacob Sijtsma (60) is zeer slechtziend en heeft daarom een hulphond; zijn negenjarige labrador Indy. Zijn plan om zijn vrouw te verrassen met een hotelovernachting loopt uit op een grote teleurstelling. Zij worden geweigerd omdat honden niet welkom zijn in het hotel. Mag een hotel een hulphond weigeren? MAX Ombudsman Jeanine Janssen licht in de studio toe wat de rechten zijn van consumenten met een beperking in relatie tot hun hulpmiddelen.

'Meldpunt', vrijdag 31 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Campus Cup' (VRT Canvas)

22 teams van de Vlaamse universiteiten en twaalf hogeschoolploegen nemen het tegen elkaar op. Enkel de acht beste stoten door naar de kwartfinales. De aftrap wordt gegeven door Drama van de LUCA School of Arts, dat het opneemt tegen Tandheelkunde van de KUL.

'Campus Cup', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:10
    Witse
    18:04
    VRT NWS Update
  • 17:45
    The Office
    18:30
    Secret Safari: Into the Wild
  • 17:55
    Karrewiet
    18:05
    Lettersoep
  • 16:35
    So You Think You Can Dance
    18:20
    Florentina
  • 17:30
    MasterChef Australië - Back to Win
    18:35
    Home and Away
  • 17:35
    9-1-1
    18:25
    The Goldbergs
  • 17:45
    Police Interceptors
    20:35
    Major Payne
  • 17:40
    ER
    19:15
    Allegiance
  • 17:45
    Nonkel Jef
    18:15
    Sturm der Liebe
  • 17:00
    Huizenjagers
    18:00
    De Mol
  • 17:55
    So Help Me Todd
    18:50
    The Rookie
  • 17:45
    3rd Rock From the Sun
    18:50
    Pawn Stars
  • 16:55
    Love Island UK
    18:00
    A Place in the Sun
  • 16:55
    The Murder of Joanna Yeates
    18:40
    Fear Thy Roommate
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:48
    Roger
    18:00
    Classics 55
  • 17:45
    Meat Timon
    18:25
    Chris Cooks Cymru
  • 17:10
    Death in Paradise
    19:15
    Hope Street
  • 17:30
    Below Deck Mediterranean
    18:40
    Grey's Anatomy
  • 17:54
    Socutera
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:15
    Vroege Vogels
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:55
    Welkom bij de Oranjes
    18:30
    De eerste keer