Vrijdag in 'Meldpunt' bij MAX: verslaafd aan slaap- en kalmeringspillen

woensdag 29 maart 2023
Foto: © Jasper van Bladel/MAX 2022

Het afgelopen jaar gingen ze maar liefst 8,3 miljoen keer over de toonbank van de apotheek: slaap- en kalmeringsmiddelen, zoals oxazepam en temazapam: ook wel pammetjes of benzo's genoemd.

Huisartsen schrijven soms jaren achtereen herhaalrecepten voor, terwijl deze medicijnen verslavend zijn en bij langdurig gebruik schadelijk voor de gezondheid. Hoe komen gebruikers van deze middelen af? Dat is vrijdag te zien in 'Meldpunt'.


Jan Koops (78) gebruikt al vijftig jaar kalmeringstabletten. Hij is ermee begonnen toen hij nog een druk bestaan leidde, maar die periode is voorbij. Koops: 'Mijn huisarts zegt wel eens: stop ermee, maar dat wil ik niet. Ik ben afhankelijk.' Als meneer Koops belt met de receptenlijn van de huisarts, bestelt hij iedere keer weer probleemloos zijn doosjes lorazepam.

Hans Kloosterman (59) krijgt na relatieproblemen te maken met paniekaanvallen. Ook zijn huisarts schrijft hem lorazepam voor. Het middel is bedoeld voor kortdurend gebruik, maar meneer Kloosterman slikt het meer dan acht maanden. Hij heeft veel last van bijwerkingen en als hij met het gebruik wil stoppen, blijkt dat heel moeilijk te zijn. Uiteindelijk kickt hij zelf, met grote moeite, in zes weken van het middel af. Middels een steekproef ondervraagt 'Meldpunt' huisartsen over het voorschrijven van deze middelen.

Elles de Bruin praat door over dit onderwerp met Nikki Claassen, beleidsadviseur van Nederlands Huisartsen Genootschap en met Ruud Coolen van Brakel, directeur van Instituut Verantwoord Medicijngebruik.

En verder: hotel weigert man met geleidehond
Jacob Sijtsma (60) is zeer slechtziend en heeft daarom een hulphond; zijn negenjarige labrador Indy. Zijn plan om zijn vrouw te verrassen met een hotelovernachting loopt uit op een grote teleurstelling. Zij worden geweigerd omdat honden niet welkom zijn in het hotel. Mag een hotel een hulphond weigeren? MAX Ombudsman Jeanine Janssen licht in de studio toe wat de rechten zijn van consumenten met een beperking in relatie tot hun hulpmiddelen.

'Meldpunt', vrijdag 31 maart om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Over Mijn Lijf' met Kobe Ilsen en Danira Boukhriss Terkessidis

Kobe en Danira staan voor een zware uitdaging: hun conditie met minstens tien procent verbeteren op drie maanden tijd. Hoe haal je het beste uit je lichaam en hoe bereik je deze ambitieuze doelstelling?

'Over Mijn Lijf', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:20
    Hotel Romantiek
    06:00
    In bed met Olly
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 16:45
    3Hz
    05:55
    Geen uitzending
  • 16:35
    Over Geld Gesproken
    02:05
    NYPD Blue
  • 17:00
    De Familie Backeljau
    01:30
    Geen uitzending
  • 15:35
    Lyle, Lyle, Crocodile
    00:55
    Geen uitzending
  • 16:25
    Stargate Atlantis
    01:30
    Geen uitzending
  • 15:40
    Always and Forever Christmas
    05:35
    Everything Christmas
  • 16:55
    SOS Piet
    06:00
    Joe
  • 17:00
    Komen Eten bij De Tafel van Gert/Tine
    03:00
    Geen uitzending
  • 16:55
    How to Get Away With Murder
    02:30
    Neighbours: A New Chapter
  • 16:30
    The Fresh Prince of Bel-Air
    02:20
    Geen uitzending
  • 16:35
    A Place in the Sun
    02:35
    Love It or List It UK
  • 16:55
    Soham: Catching a Killer
    02:15
    Geen uitzending
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:52
    Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 16:50
    Indian Summer
    02:00
    A la carte
  • 16:35
    Call the Midwife
    02:20
    Outrageous
  • 16:50
    American Pickers
    02:00
    The Real Housewives of Beverly Hills
  • 17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
    02:00
    EenVandaag
  • 16:58
    Politieke Partijen
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 16:40
    De Dodelijkste 60
    02:15
    Eva