VPRO viert 75ste verjaardag van Adriaan van Dis

vrijdag 17 december 2021

Op 16 december wordt Adriaan van Dis 75 jaar. Een uitgelezen gelegenheid om het leven van de schrijver te portretteren in een documentaire, vond tv-maker Coen Verbraak. Eerder portretteerde hij voor de VPRO Wim de Bie en Kees van Kooten.

In Adriaan van Dis, een wanhopig optimist bezoeken Van Dis en Verbraak mensen en plekken die een belangrijke rol speelden in Van Dis’ leven. Op deze manier krijgt de kijker een niet eerder vertoond beeld van wie Van Dis nu eigenlijk echt is en wat hem drijft.


Van Dis komt ze af en toe nog tegen. Mensen die hem op straat enthousiast aanspreken over zijn boekenprogramma; ‘Echt mijnheer van Dis, mijn vrouw en ik kijken elke zondag.’ Het zegt veel over Adriaan van Dis dat hij zo’n indruk op de kijker wist te maken dat ze ervan uit gaan dat het programma nog steeds bestaat. Van Dis presenteerde spraakmakende VPRO reisseries als 'Van Dis in Afrika' en 'Van Dis in Indonesië' en was altijd een veelgevraagde gast in programma’s als 'De Wereld Draait Door'. Bovendien is hij al veertig jaar een succesvol auteur, van boeken als 'Indische Duinen', 'Familieziek' en 'Klifi'.

In de documentaire neemt Van Dis de kijker mee terug naar Parijs, zijn tweede thuis. Daar ontmoet hij een vriend en de ooit verbannen Zuid-Afrikaanse schrijver Breyten Breytenbach, in wiens voetsporen Van Dis zich inzette tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Met Ellen Jens (regisseur van zijn boekenprogramma) staat hij uitvoerig stil bij de charme dan wel de onuitstaanbaarheid van schrijvers als Umberto Eco, V.S. Naipaul, W.F. Hermans en Willem Oltmans. Hij praat met leeftijdgenoot Geert Mak en uitgever Tilly Hermans. Maar Van Dis ontmoet ook schoolkinderen die hem het hemd van het lijf vragen over zijn werk. Uiteindelijk komt alles samen in Bergen aan Zee, waar nog steeds het migrantenhuis staat waar hij zijn jeugd doorbracht, maar waar hij ook zijn laatste rustplaats alvast uitgekozen heeft.

'Adriaan van Dis, een wanhopig optimist', zaterdag 18 december om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'So You Think You Can Dance' (VTM)

Na meer dan tien jaar is 'So You Think You Can Dance' terug. Ambitieuze dansers uit Vlaanderen en Nederland zetten alles op alles om de jury te overtuigen. Ze worden opgevangen door Wendy Van Dijk en Laura Tesoro, maar al snel is het tijd voor hun grote moment. Met een eigen choreografie tonen ze hun talent in hun favoriete dansstijl. De jury, met Dan Karaty, Nora Monsecour en Kenzo Alvares, kijkt scherp toe. Wie maakt indruk en wie moet zijn droom meteen opbergen?

'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:00
    De week van Karrewiet met VGT
    01:30
    Journaallus
  • 00:45
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 07:05
    Sarah beweegt
    05:00
    Geen uitzending
  • 07:05
    De avonturen van Lolly Lolbroek
    23:15
    The Voice van Vlaanderen
  • 03:05
    Geen uitzending
    23:50
    Help, Mijn Man Is Klusser
  • 06:20
    Geen uitzending
    00:55
    The Big Bang Theory
  • 07:00
    Willy
    01:00
    All New Traffic Cops
  • 00:15
    Geen uitzending
    15:35
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:55
    Geen uitzending
    01:50
    De Tafel van Gert
  • 06:45
    SkyMed
    01:15
    Wordt aangekondigd
  • 06:50
    Seal Team
    01:25
    Bar Rescue
  • 06:55
    Botched
    02:35
    Geen uitzending
  • 06:35
    Cold Case
    00:15
    The Rookie
  • 04:13
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:00
    Good Morning Sunshine
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:00
    De Chalet aan zee
    01:20
    Winterse Kost
  • 06:55
    Rosemary and Thyme
    01:20
    Marie Antoinette
  • 06:45
    Shipping Wars
    01:25
    First Dates Australia
  • 07:00
    Nederland in Beweging
    01:00
    Pauw & De Wit
  • 03:05
    Nieuwsuur
    01:10
    Ongehoord Nieuws
  • 07:05
    Calimero
    01:30
    Taboes