VPRO viert 75ste verjaardag van Adriaan van Dis

vrijdag 17 december 2021

Op 16 december wordt Adriaan van Dis 75 jaar. Een uitgelezen gelegenheid om het leven van de schrijver te portretteren in een documentaire, vond tv-maker Coen Verbraak. Eerder portretteerde hij voor de VPRO Wim de Bie en Kees van Kooten.

In Adriaan van Dis, een wanhopig optimist bezoeken Van Dis en Verbraak mensen en plekken die een belangrijke rol speelden in Van Dis’ leven. Op deze manier krijgt de kijker een niet eerder vertoond beeld van wie Van Dis nu eigenlijk echt is en wat hem drijft.


Van Dis komt ze af en toe nog tegen. Mensen die hem op straat enthousiast aanspreken over zijn boekenprogramma; ‘Echt mijnheer van Dis, mijn vrouw en ik kijken elke zondag.’ Het zegt veel over Adriaan van Dis dat hij zo’n indruk op de kijker wist te maken dat ze ervan uit gaan dat het programma nog steeds bestaat. Van Dis presenteerde spraakmakende VPRO reisseries als 'Van Dis in Afrika' en 'Van Dis in Indonesië' en was altijd een veelgevraagde gast in programma’s als 'De Wereld Draait Door'. Bovendien is hij al veertig jaar een succesvol auteur, van boeken als 'Indische Duinen', 'Familieziek' en 'Klifi'.

In de documentaire neemt Van Dis de kijker mee terug naar Parijs, zijn tweede thuis. Daar ontmoet hij een vriend en de ooit verbannen Zuid-Afrikaanse schrijver Breyten Breytenbach, in wiens voetsporen Van Dis zich inzette tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Met Ellen Jens (regisseur van zijn boekenprogramma) staat hij uitvoerig stil bij de charme dan wel de onuitstaanbaarheid van schrijvers als Umberto Eco, V.S. Naipaul, W.F. Hermans en Willem Oltmans. Hij praat met leeftijdgenoot Geert Mak en uitgever Tilly Hermans. Maar Van Dis ontmoet ook schoolkinderen die hem het hemd van het lijf vragen over zijn werk. Uiteindelijk komt alles samen in Bergen aan Zee, waar nog steeds het migrantenhuis staat waar hij zijn jeugd doorbracht, maar waar hij ook zijn laatste rustplaats alvast uitgekozen heeft.

'Adriaan van Dis, een wanhopig optimist', zaterdag 18 december om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lichtpuntjes tegen Kanker' (VRT)

Met uitzicht op het Grootste Lichtpunt tegen Kanker in De Schorre in Boom luistert Siska Schoeters naar verhalen van bekende en onbekende mensen die met kanker kampen. We ontdekken hoe lama’s helpen om kanker te bestrijden, dj Vincent Fierens en de leden van de dansende lotgenotengroep Esperanza doorbreken het taboe op kanker in de schaamstreek, en Goedele Wachters en Geert De Vlieger zijn klaar om 1.000 kilometer te fietsen voor Kom op tegen Kanker.

'Lichtpuntjes tegen Kanker', om 21.35 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:20
    Ik vraag het aan
    16:30
    Sporza: Milaan Cortina 2026
  • 13:40
    Winterbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 15:35
    Aap, Poot, Pies
    15:45
    Saïd & Anna
  • 15:10
    Gooische Vrouwen
    16:15
    America's Funniest Home Videos
  • 15:15
    Blind Getrouwd UK
    16:15
    Ik Vertrek
  • 15:25
    Animal Control
    15:50
    Mystery 101: Killer Timing
  • 15:35
    Xena: Warrior Princess
    16:25
    24
  • 09:20
    Geen uitzending
    16:00
    Baywatch
  • 15:40
    Joe
    16:10
    Geen uitzending
  • 14:55
    Bake Off Vlaanderen
    16:00
    De Tafel van Tine
  • 15:25
    The Way Home
    16:15
    Grey's Anatomy
  • 15:00
    NCIS: Los Angeles
    15:55
    Brooklyn Nine-Nine
  • 15:20
    The Block Australia
    16:30
    Bachelor in Paradise Australia
  • 15:15
    Mark of a Serial Killer
    16:05
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:28
    Het appartement
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 15:10
    Becoming Meewis
    15:50
    A la carte
  • 15:40
    The Doctor Blake Mysteries
    16:50
    Call the Midwife
  • 15:20
    Futurama
    15:50
    From
  • 15:15
    NOS Olympische Winterspelen
    21:50
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
  • 15:40
    Spoken Word Sessies
    16:00
    NOS Journaal
  • 15:35
    Mojo Fliptop
    15:45
    Stoere Frans