'VPRO Tegenlicht x TV Rain special: The Free Press Show' op NPO 2

zondag 3 juli 2022

Onafhankelijke journalistiek staat in veel landen onder druk. Meer dan ooit worden journalisten gehinderd, verwond of zelfs vermoord tijdens hun werk. Volgens het Volkstribunaal voor de Moord op Journalisten wordt 81% van de moordzaken op journalisten niet opgelost.

De afgelopen tijd zijn al meer dan twintig verslaggevers omgekomen in de oorlog in Oekraïne. En in Rusland, het grootste land ter wereld, bestaan nu helemaal geen onafhankelijke nieuwsmedia meer. Ook Nederland is op de World Press Freedom Index gezakt van plaats 6 naar 28.


Deze speciale 'Tegenlicht'-uitzending is een unieke samenwerking van VPRO Televisie en de onafhankelijke Russische mediaorganisatie in ballingschap TV Rain. 'The Free Press Show' wordt gepresenteerd door de Nederlands-Oekraïense actrice en politicologe Victoria Koblenko en de Russische journalist en politiek commentator Mikhail Fishman.

Hoewel de persvrijheid onder druk staat tonen veel journalisten zich strijdvaardig. Ze gebruiken data mining en hackers methodes of zetten nieuwe netwerken en internationale samenwerkingen op. Dankzij hun doorzettingsvermogen en vindingrijkheid is de journalistiek als het mythische Griekse monster Hydra: voor elk hoofd dat wordt afgehakt, groeien er nieuwe aan. Waar zal dit eindigen? Hoe ziet de toekomst van de journalistiek eruit?

Mediawetenschapper Mark Deuze geeft aan de hand van zijn immense beeldarchief een blik op de oorlog, die niet alleen op het slagveld maar ook in de media wordt uitgevochten. Zijn dynamische talk Hybrid War & Life in Media is een duizelingwekkende verkenning van de rol van media in deze tijd.

Wat is onze rol als burgers? Hoe zullen de journalisten van de toekomst omgaan met dictators? Kan nieuwe technologie daarbij helpen? Kunnen we het tij keren en een veiligere omgeving creëren voor de waarheidsvinding? 'The Free Press Show' wil inspiratie bieden voor de toekomst en is een eerbetoon aan al die moedige journalisten die met gevaar voor eigen leven hun werk proberen te doen en aan de journalisten die hen voorgingen en het leven lieten. 'VPRO Tegenlicht' verklaart zich solidair met hen.

Met o.a. Christo Grozev (directeur Bellingcat), Mark Deuze (hoogleraar media & communicatie aan de UvA en auteur van ‘Media Life’), Natalya Sindeyeva (oprichter en directeur TV Rain), Pavel Kanygin (onderzoeksverslaggever Novaya Gazeta) en Liliya Yapparova (reporter voor de Russische nieuwssite Meduza).

Credits:
Regie: Bregtje van der Haak
Research: Arnout Arens, William de Bruijn en Paula Witkamp
Productie: Koos van de Merbel en Marie Schutgens
Eindredactie: Doke Romeijn en Geert Rozinga

'VPRO Tegenlicht: TV Rain special: The Free Press Show', maandag 4 juli om 20.20 uur bij de VPRO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

K3 Originals Karen, Kristel en Kathleen

Het aftellen is begonnen. De repetities worden intenser, het decor wordt onthuld en de laatste aanpassingen worden doorgevoerd. En dan eindelijk: dé grote dag. Wat gebeurt er wanneer Karen, Kristel en Kathleen samen het podium betreden?

'K3 Originals: Het verhaal van Karen, Kristel en Kathleen', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:35
    Dwars door de Lage landen
    15:30
    Sporza: Heistse Pijl
  • 10:00
    Lentebeelden
    15:20
    Sporza: Giro d'Italia Vrouwen 2026
  • 14:35
    Bing
    14:40
    Odo
  • 14:30
    Interlandvoetbal Mannen
    17:35
    Wat Als?
  • 14:10
    Ruby Herring Mysteries: Silent Witness
    15:55
    De Bogaartjes
  • 14:20
    Independence Day
    16:50
    9-1-1
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:00
    Airwolf
  • 09:05
    Geen uitzending
    15:45
    La Brea
  • 10:00
    Joe
    15:30
    Geen uitzending
  • 14:15
    Friends
    14:45
    Huizenjagers
  • 14:05
    NCIS
    23:00
    Criminal Minds
  • 14:10
    Two and a Half Men
    15:40
    Formule 1
  • 14:25
    Property Brothers
    16:15
    Chateau Meiland: En Route
  • 14:15
    Snapped
    16:50
    World's Most Evil Killers
  • 14:37
    Fleet TV
    15:00
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 14:35
    De perfecte tuin
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:05
    Meat Timon
    14:40
    Het Weekmenu
  • 14:25
    Midsomer Murders
    15:30
    Miss Scarlet
  • 14:35
    Below Deck Mediterranean
    18:10
    White Collar
  • 14:00
    Nieuw Nederland
    14:55
    Over Mijn Lijk
  • 14:20
    MAX Maakt Mogelijk Helpt
    14:40
    Op zee gebleven
  • 14:10
    De Dodelijkste 60
    14:40
    The Unreal