'VPRO Tegenlicht': mobiliteit van morgen

zondag 19 juni 2022

Hoe verplaatsen wij ons over tien, vijftien, twintig jaar? Welke technologieën en innovaties zullen ons dan ten dienste staan? En als we opwarming en CO2-uitstoot willen minimaliseren, hoe zouden onze vervoerswensen dan het best vervuld kunnen worden?

Toekomstdenkers Maarten Steinbuch en Carlo van de Weijer nemen samen met 'VPRO Tegenlicht' innovaties onder de loep die mobiliteit voor het jaar 2040 duurzaam en toekomstbestendig kunnen maken.


Maarten Steinbuch en Carlo van de Weijer hebben hun sporen verdiend als de grote vooruitdenkers van de TU Eindhoven. In hun columns in het Financieele Dagblad doen ze met aanstekelijk genoegen aan debunking en aan ketenanalyse. Wat is de schoonste en slimste manier van vervoeren voor de toekomst, als je écht alles meerekent?

Zij schreven ook het boek ‘Vooruit. De toekomst van mobiliteit’. Enkele tegendraadse aanbevelingen daaruit: ‘Maak voertuigen slim, niet de infrastructuur’. ‘Geef de fiets de ruimte!’. ‘Nieuwe infrastructuur is eigenlijk helemáál niet meer nodig’. En: ‘Het nieuwe vliegen is eigenlijk de meest toekomstbestendige manier van personenvervoer’.

Dat mensen zich in de toekomst minder zullen verplaatsen, dat ze minder gaan reizen en vliegen is grotendeels een illusie. De zogenaamde Marchetti constante bepaalt dat de mens voor de woon-werkafstand gemiddeld 1 uur en 6 minuten per dag onderweg is, op welke manier dan ook. We gaan anno 2022 alleen sneller en vérder. Maar dat moet schoner, duurzamer, veiliger, slimmer en voor zover het kan ook goedkoper, in elk geval betaalbaar. Hoe kan mobiliteit minder beslag leggen op de planeet, de economie en de samenleving?

Uiteraard is elektrificatie de rode lijn in de huidige transitie van álle vormen van mobiliteit, van fiets tot vliegtuig. Fossiele brandstoffen worden uitgefaseerd en batterijtechnieken verbeteren exponentieel. Wat kan de technologie van morgen dan nú al verbeteren aan onze mobiliteit? Welke rol spelen planning, afstand, infrastructuur? En wat is de maatschappelijke impact van verplaatsingen? In het Evoluon kijkt regisseur Rob van Hattum met de mobiliteits-experts naar de nabije en de verre toekomst.

Met o.a. Maarten Steinbuch (hoogleraar Systems & Control aan de Technische Universiteit Eindhoven) en Carlo van de Weijer (algemeen directeur van het Eindhoven AI Systems Institute en directeur Smart Mobility TU Eindhoven)

Credits
Regie: Rob van Hattum
Research: William de Bruijn en Daan Kuys
Montage: Jeroen van den Berk
Productie: Koos van de Merbel
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga

'VPRO Tegenlicht: Mobiliteit van Morgen', maandag 20 juni om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Glacioloog Eric Rignot keert samen met zijn zoon terug naar hun woning in Los Angeles die verwoest werd door de bosbranden in 2025. Wanneer wetenschapper Alain Hubert met zijn team in een whiteout terechtkomt, wordt duidelijk hoe onvoorspelbaar het leven op Antarctica is. Klimaatwetenschapper Simon Steffen zet het levenswerk van zijn vader Konrad Steffen rond automatische weerstations verder.

'2050', om 21.15 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:00
    Lentebeelden
    12:10
    Dagelijkse kost
  • 09:00
    Lentebeelden
    17:05
    The Office
  • 12:05
    De week van Karrewiet met VGT
    12:15
    Wannabe's
  • 11:45
    Familie
    12:15
    Het echte leven in de ZOO
  • 11:10
    Geen uitzending
    13:00
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 11:50
    Geen uitzending
    14:25
    S.W.A.T.
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:40
    All New Traffic Cops
  • 08:35
    Geen uitzending
    16:15
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    12:15
    Family Matters
  • 11:25
    FBI
    12:15
    NCIS
  • 11:30
    Geen uitzending
    12:30
    Borderforce USA: The Bridges
  • 12:05
    Chateau Meiland
    12:55
    Botched
  • 12:05
    Forensic Factor: A New Era
    13:50
    Fear Thy Neighbour
  • 09:29
    Herhalingslus
    13:00
    Z-Extra
  • 12:02
    Red de meubelen
    12:20
    De ambachter
  • 11:45
    De Eregast
    12:35
    Het Weekmenu
  • 12:00
    Harry Wild
    13:10
    Agatha Christie's Marple
  • 12:00
    Scrubs
    12:55
    Cougar Town
  • 12:00
    NOS Journaal
    12:10
    Tussen Kunst en Kitsch
  • 12:00
    NOS Journaal
    12:10
    Kook mee met MAX
  • 12:00
    Pip en Posy
    12:10
    Samson & Marie ijsjestijd