'Veluwezoom bomvrij!': NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over plannen Defensie

zondag 9 februari 2025
Foto: NTR/PowNed - © Olivier Thijssen 2025

Vanwege de toenemende conflicten in de wereld, breidt Defensie uit en is op zoek naar meer terreinen als militair oefengebied. De Veluwezoom is een van de drie voorkeurslocaties voor het oefenen met zware explosieven.

Dat heeft grote consequenties voor dit Natura 2000-gebied, het oudste natuurgebied van Nederland.


Omwonenden en betrokkenen, verzameld in de actiegroep ‘Veluwezoom bomvrij’, zijn een petitie gestart tegen de plannen. In het voorjaar van 2025 spreekt de Tweede Kamer zich hierover uit, waarna het kabinet een keuze maakt uit de drie gebieden.

In de week van 10 februari. Presentatie is in handen van Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.

'5 Dagen' spreekt met omwonenden, ondernemers, natuurbeschermers en met Defensie.

Maandag vertellen omwonende Lonneke van den Born en ecoloog Ruben Smit waarom de komst van een oefenterrein volgens hen desastreus is.

Dinsdag licht luitenant-generaal Elanor Boekholt-O’Sullivan toe waarom Defensie de Veluwezoom als locatie op het oog heeft.

Woensdag gaat de bus van NPO Radio 1 naar de bewoners van een huis in het aangewezen gebied. Mark en Cresta van Alphen moeten vertrekken als de Veluwezoom oefenterrein wordt.

Donderdag vertelt boswachter Ruben Vermeer van Natuurmonumenten wat dit natuurgebied van de Terletse Heide en het Rozendaalse Veld zo bijzonder maakt.

Vrijdag is burgemeester Ester Weststeijn-Vermaat te gast. Zo’n 95 procent van het aangewezen gebied valt onder de gemeente Rozendaal, die zich tegen de komst van het oefenterrein heeft uitgesproken. Wat kan de lokale overheid eigenlijk doen tegen de komst van zware explosieven?

'5 Dagen' over plannen van Defensie, maandag 10 februari tot vrijdag 14 februari van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Medisch Centrum West' - seizoen 2 (VTM)

Luna wordt geconfronteerd met een patiënte die ontevreden is. Milo doet zijn uiterste best om twee geliefden bij elkaar te krijgen na een heftige medische noodsituatie. Luna is het oneens met Casper over de behandeling van een GHB-overdosis.

'Medisch Centrum West', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Sporza: FIFA WK voetbal 2026 magazine
    06:00
    Mr. Magoo
  • 10:00
    Radio 2 Kick-start
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 08:45
    Bibi en Tina 3 : Jongens tegen de Meisjes
    20:55
    Geen uitzending
  • 09:45
    Geen uitzending
    05:30
    Kabouter Plop
  • 01:20
    Geen uitzending
    11:05
    Filthy House SOS
  • 06:20
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 10:00
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 09:20
    Geen uitzending
    15:10
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 09:55
    Op de Rooster
    04:50
    Geen uitzending
  • 09:20
    FBI: International
    01:40
    Grey's Anatomy
  • 09:35
    Highway Thru Hell
    01:35
    Pawn Stars
  • 09:25
    Botched
    02:50
    Geen uitzending
  • 09:05
    Swipe Left or Death
    02:05
    Geen uitzending
  • 10:07
    CEO van mijn leven
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:08
    Het perfecte terras
    05:55
    Sixties To Six
  • 09:50
    De Garde van Gert
    02:15
    Chris Cooks Cymru
  • 09:40
    Murdoch Mysteries
    02:20
    Darby and Joan
  • 09:50
    Law & Order: Special Victims Unit
    02:35
    Below Deck
  • 09:35
    Wereldse Hotels
    02:10
    EenVandaag
  • 10:00
    Eucharistieviering
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 10:05
    SamSam
    02:45
    NOS De Avondetappe