VARA programmeert vier documentaires over lot uitgezette asielkinderen

dinsdag 25 juni 2013

De afgelopen tien jaar zijn vele honderden kinderen uitgezet naar landen die ze zich niet of nauwelijks nog herinnerden. Hun ouders hadden in Nederland om politiek asiel gevraagd, maar raakten uitgeprocedeerd.

Ze kregen de keuze om vrijwillig te vertrekken in ruil voor geld of onder dwang door de Nederlandse overheid te worden uitgezet. Politiek verantwoordelijke bestuurders verzekerden dat het goed zou komen met deze kinderen in het land van hun ouders. Maar hoe het ze daadwerkelijk verging na hun uitzetting, is nagenoeg onbekend.

Deze vraag is de aanleiding voor de vierdelige documentaireserie 'Uitgezet' van de VARA, waarin verslaggever Sinan Can samen met documentairemakers kinderen heeft opgezocht in Irak, Afghanistan, Angola, Armenië en Kosovo.

Dankzij het Kinderpardon kunnen rond de 800 kinderen in Nederland blijven. Maar het overgrote deel zal toch worden uitgezet. De documentairereeks 'Uitgezet' onderzoekt hoe het kan dat - in de drang zoveel mogelijk asielzoekers uit te zetten - het belang van kinderen uit het oog is verloren. De VARA wil met de serie laten zien wat de gevolgen zijn van het hedendaagse Nederlandse uitzetbeleid voor deze 'Nederlandse' kinderen.

Deel 1: 'Oorlogskinderen', woensdag 26 juni
In het eerste deel zien we hoe de dromen van kinderen in rook opgaan als ze terugkeren naar landen met gewapende conflicten, zoals Irak en Afghanistan. Regie: Floris-Jan van Luyn i.s.m. Sinan Can.

Deel 2: 'Bange kinderen', woensdag 3 juli
Het tweede deel onderzoekt de psychische schade die asielkinderen oplopen als gevolg van de asielprocedure en de daadwerkelijke uitzetting. Regie: Arjanne Laan i.s.m. Sinan Can.

Deel 3: 'Opgejaagde kinderen', woensdag 10 juli
Deel drie legt bloot hoe de politieke wens om uitgeprocedeerde asielzoekers daadwerkelijk uit te zetten voor een afschrikbeleid zorgde, waarin het belang van kinderen geen rol meer speelt. Regie: Thomas Blom i.s.m. Sinan Can.

Deel 4: 'Rechteloze kinderen', woensdag 17 juli
In het laatste deel onderzoeken we of het huidige Nederlandse asielbeleid de internationale kinderrechten respecteert en in hoeverre dat wenselijk of mogelijk zou zijn. Regie: Thomas Blom i.s.m. Sinan Can.

De eindredactie van 'Uitgezet' is in handen van Kees Schaap ('Veerboot naar Holland', 'Ik zie een verre reis', '9/11: de dag die de wereld veranderde', 'Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap', 'ZEMBLA').



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Elixer' (NTR)

Het bestuur heeft Isabelles onderzoek in Roemenië met Hamza ontdekt en ontslaat haar. Dit, in combinatie met het feit dat ze Art al dagen niet kan bereiken, zorgt ervoor dat ze hevig protesteert. Om reputatieschade te voorkomen, wordt Isabelle gedwongen opgenomen. Art ondervindt nog steeds bijwerkingen van het abrupt stoppen met Aspergon en komt op Bali in ernstige problemen. Julien stelt orde op zaken binnen het bedrijf, terwijl Riekje naar Indonesië afreist om haar kleinzoon te redden. Quinten wil niets meer met de familie te maken hebben. Isabelle vindt belangrijke informatie in Lola's dagboek.

'Elixir', om 22.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:25
    Flikken Maastricht
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 13:00
    Herfstbeelden
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 15:40
    De Sintkrant
    07:00
    Kaatje zingt
  • 15:25
    NYPD Blue
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 15:30
    Dirty Home Rescue
    03:00
    Geen uitzending
  • 15:25
    Total Recall
    11:50
    Geen uitzending
  • 15:30
    'Allo 'Allo!
  • 14:50
    Grumpy Cat's Worst Christmas Ever
  • 15:35
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 15:35
    Mijn Slechtste Beste Vriendin
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 14:10
    Judy
    06:40
    Friends
  • 15:25
    Heavy Rescue: 401
    06:50
    Wordt aangekondigd
  • 14:50
    Chateau Meiland
    12:45
    Winters Grillen
  • 15:00
    The First 48
    12:50
    Cold Justice
  • 14:00
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:30
    Zo doe je het!
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:35
    De Sterrenkaart
    06:55
    Sarah's Sweet Table
  • 14:50
    The Madame Blanc Mysteries
    06:00
    Death in Paradise
  • 14:55
    Below Deck Sailing Yacht
    12:00
    First Dates Australia
  • 15:20
    Soep, Sores en Soelaas
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 15:15
    Jazzportretten
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 15:20
    Mega Mindy
    08:13
    Zin in Zappelin