'Van Bahia tot Brooklyn, Caribische verhalen' op NPO 2

donderdag 8 juni 2023

Nergens zijn zoveel volken en culturen van over de hele wereld gewelddadig samengebracht als in het Caribisch gebied. Slavernij en kolonialisme hebben een veelkleurige smeltkroes van de Caribische samenleving gemaakt.

In de reisserie Van Bahia tot Brooklyn, Caribische verhalen, onderzoekt Latijns-Amerika journalist Nina Jurna in zeven landen hoe de geschiedenis doorwerkt in het heden en hoe dit leidt tot een nieuwe Caribische cultuur.


In een lange reis van Bahia (Brazilië) tot Brooklyn New York (Verenigde Staten) bezoekt Nina Jurna achtereenvolgend Brazilië, Suriname, Trinidad en Tobago, Curaçao, de Dominicaanse Republiek en de grens met Haïti en Jamaica om uiteindelijk in de rijke Caribische cultuur in de Verenigde Staten te eindigen.

Met toenemende verwondering maar ook herkenning luistert Nina, zelf gedeeltelijk met Surinaamse roots, naar ongekende of verzwegen verhalen van bewoners wiens voorouders uit continenten als Europa, Azië en Afrika door slavernij, kolonialisme en contractarbeid bijeengebracht werden. Ook gaat Nina op zoek naar de inheemse bevolking en onderzoekt wat hun positie is in het huidige Caribische gebied. Ze komt op voormalige plantages waar Europa zich verrijkte door intensieve uitbuiting, en ze hoort over het verzet tegen de onderdrukking.

De mix van mensen heeft ook in het heden grote invloed op het zelfbeeld van de bevolking en het culturele leven in de Cariben en daarbuiten. Het Indiase hindoe-lichtjesfeest krijgt bijvoorbeeld een Caribische betekenis. De Caribische cultuur is een grote samensmelting van onder meer verschillende Afrikaanse, Inheemse, Aziatische en Europese gebruiken. Overal zie je de diversiteit terug: in geloof, huidskleur, muziek en de gerechten. Allemaal uitingen van een zowel schrijnende als interessante geschiedenis die tot een fascinerend heden leidt. Gaandeweg het maken van de serie ervaart Nina de reis dwars door de Caraïben meer en meer als een onderzoek naar haar eigen roots.

Over de maker
Nina Jurna (1969) is Nederlands correspondent in Latijns-Amerika voor onder meer NRC en NOS. Ze woont sinds 2011 in Brazilië en was eerder gestationeerd in Suriname waar ze ruim tien jaar woonde en werkte. Onlangs maakte Nina de podcast Latin Impact voor 'VPRO Vrije Geluiden' waarin ze op zoek gaat naar de meest indringende songs van Zuid-Amerika. Ook was Nina in 2019 te gast in 'VPRO Zomergasten'.

De zevendelige serie 'Van Bahia tot Brooklyn, Caribische verhalen' wordt geproduceerd door Memphis Features in coproductie met de VPRO. Regie: Martijn Blekendaal.

'Van Bahia tot Brooklyn, Caribische verhalen', vanaf vrijdag 9 juni om 20.30 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Winter Vol Liefde' (VTM)

Nicolas krijgt in Polen onverwacht gezelschap van vrijgezel Tine. Nicole belandt in Oostenrijk bij de spraakzame B&B-uitbater Dirk. Benjamins complimenten vallen in Zürich niet overal in goede aarde bij kinderoppas Inn.

'Winter Vol Liefde', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:55
    Thuis
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 13:00
    Winterbeelden
    16:55
    Secrets of the Superagers
  • 14:10
    Timbalo
    12:55
    Mega Mindy
  • 13:40
    Familie
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:00
    De alarmcentrale: pech onderweg
    13:25
    #TextMeWhenYouGetHome
  • 11:45
    Geen uitzending
    14:40
    The Proposal
  • 13:30
    Caught on Dashcam
    10:00
    Geen uitzending
  • 09:15
    Geen uitzending
    15:25
    The Endgame
  • 10:00
    Joe
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:10
    Komen eten
    13:00
    Toasted!
  • 13:25
    C.S.I. New York
    13:00
    Big Sky
  • 14:00
    The First 48 Presents Critical Minutes
    12:55
    Bar Rescue
  • 13:55
    Piet Patron
    12:20
    A Place in the Sun
  • 13:20
    Cold Justice
    12:15
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:11
    Roger
    12:38
    Hallo Roger
  • 14:00
    Uit de Schelp
    12:30
    Het Weekmenu
  • 13:55
    Murder in Provence
    12:25
    New Tricks
  • 14:05
    NCIS: New Orleans
    12:55
    Storage Wars
  • 14:00
    NOS Journaal
    13:30
    Short track
  • 13:55
    Pauscast
    13:00
    NOS Journaal
  • 14:10
    SamSam
    12:40
    Mega Mindy