Unieke documentaire 'JC' toont mens achter de voetballerJohan Cruijff

'JC' is een volledig uit archief opgebouwde documentaire over Johan Cruijff. Door meer te focussen op de mens dan op de voetballer en gebruik te maken van zijn eigen uitspraken ontstaat een psychologisch portret van een van de grootste Nederlandse voetballers.
'JC' wordt uitgezonden op de avond van wat zijn 75ste verjaardag zou zijn geweest.
Cruijff is een legende, die bij leven al de bijnaam De Verlosser kreeg. Hij was een weergaloze speler en een groot tacticus, die met zijn filosofie eigenhandig het betaalde voetbal onherkenbaar veranderde. Ook na zijn actieve loopbaan bleef hij onnavolgbaar, als trainer, als analist, als belichaming van de Ajax-doctrine, die over de hele wereld school heeft gemaakt.
In 'JC' ligt de focus meer op de mens dan op de voetballer. Wie was Cruijff als mens? Wat dreef hem? Waarvan was hij uit het veld geslagen? Door gebruik te maken van zijn eigen uitspraken in interviews ontstaat een psychologisch portret, dat zijn hele leven beslaat.
Vanaf zijn eerste stappen in het betaalde voetbal in 1964 werd Cruijff omarmd door de pers, die in hem een ideaal onderwerp zag: altijd goed voor een pakkende quote, soms ook voor raadselachtige uitspraken, charmant als het kon, vilein als hij vond dat het moest. Cruijff en de media, het is een soms wrange liefdesgeschiedenis die tot aan zijn dood op 24 maart 2016 zou voortduren.
'JC' is gemaakt door regisseur David Kleijwegt, editor Thomas Vroege en researcher Steven van der Gaag. Gedrieën hebben ze naam gemaakt met originele sportdocumentaires, die archief als voornaamste bestanddeel hebben. Voor Andere Tijdens Sport maakten ze onder meer WILLEM (over Willem van Hanegem, verschenen in de week van zijn 75ste verjaardag) en We hebben ‘m (Over de eerste keer dat een Nederlandse profclub, Feyenoord, de Europacup 1 won.)
Kleijwegt ziet JC als de kroon op hun werk: 'Cruijff is onmiskenbaar de grootste Nederlandse voetballer aller tijden. Een zeer bekende figuur bovendien: op het hoogtepunt van zijn roem kenden drie miljard mensen zijn naam. Toch denk ik dat wij door een andere benadering te kiezen met JC een andere kant van hem hebben blootgelegd.'
'2Doc: JC', maandag 25 april om 20.20 uur bij de VPRO op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Europese publieke omroepen bundelen krachten rond sterke fictie voor kinderen
- Vijf Noord-Europese omroepen starten samenwerking voor nieuwe fictieseries voor kinderen
- Kijkcijfers: maandag 15 juni 2026
- 'Top Gear'-legendes keren terug naar Play met 'The Grand Tour'
- Banenverlies bij VPRO
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Ontdek de zomerprogrammering van de Proximus-zenders
- Zoete triomfen en bittere teleurstellingen in 'The Great British Bake Off'
- Maandag in 'Close Up': Kho Liang Ie, ontwerper van zijn tijd
- 'Dagelijkse Kost' sluit het seizoen in schoonheid af aan de Belgische kust
- JOE-dj Coen Swijnenberg maakt opwachting in 'Gooische Vrouwen' na bodywarmer-vergelijking
- Radio 2 Eregalerij eert Bart Peeters en Dana Winner voor hun leven vol muziek
- Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' op JOE
- 'Dijkstra & Evenblij ter Plekke' vanuit Weesp
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen'
Kijktip van de dag

Iedereen draagt zijn steentje bij om samen met Herrmann een inzamelingsactie voor de school op poten te zetten terwijl Cindy haar kankerbehandeling ondergaat. De broer van Carver daagt onverwachts op en vraagt hem om een gunst. Een dankbare burger wil Brett en Severide bedanken voor hun hulp en het redden van zijn leven.
'Chicago Fire', om 23.10 uur op VTM.



































