Uniek oud filmmateriaal in 'Nederland op Film' bij MAX

vrijdag 10 juni 2022
Foto: Omroep MAX © Roland J. Reinders 2022

Zaterdag 11 juni start een nieuw seizoen van 'Nederland op Film'; een programma gemaakt over en vooral dóór Nederland. Een unieke documentaireserie gemaakt met duizenden uren filmmateriaal van Nederlanders uit het gehele land. De presentatie is wederom in handen van Wim Daniëls.

'Nederland op Film' is een serie die niet alleen gaat over Nederland en hoe dat veranderde, de serie is ook gemaakt dóór Nederland. Makers en mensen die te zien zijn op de films komen aan het woord. Elke aflevering heeft een ander thema. Bij elkaar vormt de serie een bijzonder geschiedkundig document over het ‘gewone’ leven van onszelf, onze ouders en grootouders.


Aflevering 1: Uit het Keurslijf
Deze aflevering met het thema Uit het Keurslijf, gaat over hoe de plek van Nederlandse vrouwen in de samenleving in een eeuw tijd compleet verandert. Als er iets spectaculair verandert tijdens het tijdperk van de amateurfilm, dan is het de plek die Nederlandse vrouwen innemen in het dagelijks leven. Op de vele uren amateurfilm die gewone Nederlanders maken, is dat glashelder terug te zien. Vrouwen die geboren worden in de beginjaren van de filmcamera mogen niet stemmen. Ze worden geacht te trouwen, kinderen te krijgen en zich aan het huishouden te wijden. Een broek aantrekken is uit den boze. Er wordt wel gewerkt door vrouwen, als dienstmeid, juf of verpleegster, maar tot hun trouwdag. Dan volgt automatisch ontslag. Meisjes krijgen poppen en speelgoedservies als cadeau, terwijl jongens met bouwdozen, blokken en autootjes op een werkend leven worden voorbereid. Tot 1956 mogen gehuwde vrouwen geen bankrekening openen of zelfs maar op reis zonder toestemming van hun man. Pas diep in de jaren 60 komt er een kentering in dat beeld. Nederlandse vrouwen durven steeds meer ruimte voor zichzelf op te eisen. Ze beginnen op alle terreinen aan een inhaalslag, die tot op de dag van vandaag gaande is. En dat allemaal vastgelegd door gewone Nederlanders met een filmcamera.

'Nederland op Film' wordt geproduceerd door MediaLane.

'Nederland op Film', vanaf zaterdag 11 juni om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Het is 1976. De zomer is heet en zwoel. Ondertussen draait het terras van café De sportvriend op volle toeren. Willy baat dat café al jaren uit, samen met zijn middelste zoon Achiel. Zijn oudste zoon Arthur is vooral bezig met muziek en probeert door te breken met zijn rockbandje. Maar Willy's hoop is vooral gevestigd op zijn jongste zoon en oogappel Albert. Hij zou dit jaar de kermiskoers wel eens kunnen winnen. Maar dan komt de mysterieuze Barbara in het dorp wonen.

'Vergeet Barbara', om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:15
    Vrede op aarde
    07:00
    De week van Karrewiet met VGT
  • 21:50
    The Zombies: hung up on a dream
    23:50
    Nachtlus
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:50
    Philippe Geubels: Bedankt voor alles
    07:00
    LEGO Friends: The Next Chapter
  • 20:00
    WK Darts 2026
    02:30
    Geen uitzending
  • 20:35
    Con Air
    06:00
    Qmusic
  • 20:35
    E.T.
    07:00
    Willy
  • 20:35
    Abracadabra and a Christmas Miracle
    05:30
    The Santa Class
  • 21:35
    SUPER 50
    00:25
    The X-Files
  • 21:20
    Charlie and the Chocolate Factory
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:15
    FBI: Most Wanted
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:35
    The Godfather, Part III
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:35
    A Bad Moms Christmas
    06:55
    De Eregast
  • 20:30
    Sweet Revenge: A Hannah Swensen Mystery
    05:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 21:36
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:51
    Aan de wand
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:35
    De Garde van Gert
    06:40
    Chris Cooks Cymru
  • 21:00
    Agatha Christie's Marple
  • 21:50
    NCIS: New Orleans
    06:45
    Shipping Wars
  • 21:35
    NOS Uit het leven 2025
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 21:30
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 21:10
    Het Gouden Uur
    07:00
    Sneeuwpret